فهرست
داوید دخیا: یک مهار و هزاران تردید
داوید دخیا: یک مهار و هزاران تردید

داوید دخیا: یک مهار و هزاران تردید

آی اسپورت - «این راه و رسمش نیست، نه نیست.» فرناندو هیرو این جمله را سه بار در اشاره به نمایش مردان اسپانیا پس از صعود تیمش در مصاف با مراکش تکرار کرد. اسپانیا با گل دیرهنگامی به تساوی 2-2 دست یافته و به عنوان صدرنشین گروه راهی مرحله بعد شده بود، ولی دریافت پنج گل طی سه دیدار تناسبی با آرزوهای بزرگ‌‌شان نداشت. در بطن پرسش‌های چرایی دریافت آن پنج گل، نام یک نفر بیش از سایرین خودنمایی می‌کرد: داوید دخیا.

وقتی دخیا از منچستر راهی اردوی تیم ملی اسپانیا شد بهترین سنگربان جهان خوانده می‌شد، عنوان بهترین بازیکن سال منچستریونایتد را داشت. در سپتامبر با بسته نگاه داشتن دروازه‌اش برابر اورتون رکورد صد کلین‎‌شیت در لیگ برتر را برای خود ثبت کرده و در دسامبر رکورد چهارده دفع/مهار توپ برابر آرسنال را برجای گذاشته بود. در آوریل بهترین دروازه‌بان سال انگلیس شده و در پایان فصل با هجده کلین‌شیت آن بالا ایستاده بود. او برای ماتادورها «مرد شماره یک» بی‌بدیل بود، دسترسی ناپذیر. ولی قصه آن چنان که به نظر می‌رسید نه آغاز نشد و نه ادامه پیدا کرد.

دروازه دخیا در جام جهانی 2018 فقط چهار دقیقه بسته ماند. کریستیانو رونالدو از روی نقطه پنالتی ضربه‌اش را نواخت. توپ به سوی چپ دروازه اسپانیا رفت و دخیا به سوی سمت راست شیرجه رفت. دقیقه 44 فرا رسید و رونالدو از پشت محوطه جریمه شوت زمینی نه چندان محکمی را روانه دروازه اسپانیا کرد. دخیا زانو زد و توپ به سویش آمد ولی با اصابت به پا و دستش درون دروازه غلتید: هم مصیبت‌بار، هم مسخره. توپ در دقیقه 88 طی آن ضربه آزاد وارد دروازه‎‌اش شد و او به توپ نگاه کرد، فقط نگاه. رونالدو طی تساوی 3-3 سه بار دروازه او را فتح کرده بود. فرناندو هیرو پس از دیدار چاره‌ای جز دلجویی رسمی از او نداشت: «دیوید را در آغوش کشیدم. می‌دانیم دروازه‌بان پست خاصی دارد، رواشناسی خاصی هم دارد. او یکی از اعضای تیم است. یکی از اعضای خانواده.» ولی سه گل رونالدو چیزی را در دخیا از بین برده بود که در دیدارهای پیش رو گریبانش را می‌چسبید، اعتماد به نفسش را.

دخیا برابر ایران به کلین‌شیت دست پیدا کرد، ولی خوش‌اقبال بود که گل عزت‌الهی به دلیل آفساید پذیرفته نشد. دیدار با مراکش که فرا رسید دخیا و آکنیف دروازه‌بان روسیه تنها دروازه‌بانان جام بودند که تا سومین دیدار تیم‌های‌شان توپی را مهار و دفع نکرده بودند، برخلاف گیلرمو اوچوا که چهارده بار سنگرش را برابر توپ‌ها حفظ کرده بود و کاسپر اشمایکل ده بار. دخیا برابر مراکش برای نخستین بار در جام واکنشی برابر توپ قرار گرفته درون قاب دروازه‌اش نشان داد و توپ را مهار کرد، آن هم برتافته از پرتاب یک اوت. ولی فروپاشی سنگر اسپانیا برابر مراکش ادامه پیدا می‌کرد و مراکشی‌ها طی تساوی 2-2 دو بار دروازه دخیا را فتح می‌کردند. رد شدن توپ از بین پاهایش پس از ضربه خالد بوطائب که برتافته از اهمال اینیستا و پیکه بود و میخکوب شدن برابر ضربه سر النصیری پرسشی طعنه‌آمیز را سر زبان‌ها انداخت: «اسپانیا دروازه‌بان دیگری ندارد؟»

دخیا طی سه دیدار پنج گل دریافت کرده و اگر سقوطش برابر پرتغال تصادفی به نظر می‌رسید نزولش مقابل مراکش تردیدها را بیشتر کرده بود، خیلی زیاد. اسپانیای عصر طلایی با بسته نگاه داشتن دروازه‌اش جام‌ها را فتح کرده بود. با حفظ دروازه در همه مراحل پلی‌آف یورو 2008، جام جهانی 2010 (که اسپانیا در سراسر مسیر فقط دو گل خورد) و یورو 2012 که در پایان راه قهرمان شدند. توفیق آنها برتافته از دفاعی منسجم و دروازه‌بانی بی‌اشتباه بود: ایکر کاسیاس.

مدافعان اسپانیا در جام 2018 نزول کرده‌اند. مارکا به سرجیو راموس و ژرارد پیکه در قلب دفاع طی سه بازی‌شان رتبه چهار از ده را داده. آنها برابر مراکش هم نشانی از تمرکز نداشتند و پیکه سزاوار اخراج هم بود. میان مدافعان اسپانیا فقط جوردی آلبا تاکنون در قواره خود بازی کرده. در کنار همه اینها اسپانیا تیم سردرگمی نشان داده که همه حرکات بازیکنانش قابل پیش‌بینی شده‌اند. داوید سیلوا و آندرس اینیستا خسته به نظر می‌رسند و نشانی از جولان اسپانیایی در یک‌‎سوم نهایی زمین حریفان به چشم نمی‌خورد. با این وصف هیرو برای نبرد پلی‌آف با پرسش بزرگی روبرو شده: «دخیا درون دروازه قرار بگیرد یا نه؟»

اسپانیایی‌های پرشماری می‌گویند دخیا سنگربان بزرگی است ولی در روسیه او به پایین‌ترین سطح ترازش رسیده. می‌گویند چهره‎اش نشانی از صلابت ندارد. می‌گویند نه از خط دروازه‌اش فاصله می‌گیرد و نه توپ‌ها را به درستی پخش می‌کند. این که بدل به سایه‌ای از دروازه‌بان درخشان یونایتد شده است. در چنین قابی کپا آریزابالاگا و په‌په رینا در صف ایستادن درون دروازه اسپانیا قرار گرفته‌اند و ترکیب بعدی ماتادورها در نبرد با روسیه جایگاه دخیا را روشن خواهد کرد... تیتر مارکا در اشاره به او نیش داشت و طعنه: «یک دفع توپ و هزاران تردید.»

ورزش 3

۱    
آی اسپورت
2018-06-27 17:32:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر