فهرست
مساله پرسپولیس؛ خطی یا لوزی؟ بحران؟
مساله پرسپولیس؛ خطی یا لوزی؟ بحران؟

مساله پرسپولیس؛ خطی یا لوزی؟ بحران؟

آی اسپورت - برانکو ایوانکوویچ به رغم در اختیار نداشتن پنج ستاره تیمش (جدایی مسلمان، احمدزاده، محرمی و احتمالا کامیابی نیا) و مصدومیت ربیع خواه تا نیم فصل، چندان نگران نیست؛ چون به توان فنی خود و شاگردانش امیدوار است. اما به نظر می‌رسد او به خاطر عدم بهره مندی از هافبک دفاعی به تعداد کافی و حل بحران دفاع راست از ماهینی در این پست بهره برده و با توجه به داشته‌هایش از روش چهار، چهار، دو لوزی و یک هافبک دفاعی بهره ببرد. برانکو مدت‌ها از روش لوزی استفاده کرد و نتایج خوبی هم گرفت اما بعد از بازی با الهلال ترجیح داد از روش چهار چهار دو خطی استفاده کند تا با حذف هافبک بازی ساز و بهره بردن از دو هافبک دفاعی توان دفاعی تیمش را تقویت کند. حال به بررسی ترکیب احتمالی پرسپولیس در فصل آتی می‌پردازیم و با شروع فصل این ابهام بزرگ هم برطرف می‌شود و آن وقت خواهیم دانست که برانکو به خاطر نداشتن دفاع راست تخصصی و کمبود هافبک دفاعی به روش چهار چهار دو لوزی روی می‌آورد و یا اینکه با استفاده از بازیکنی در پست غیر تخصصی دفاع راست اصرار به استفاده از روش خطی همچون فصل قبل خواهد داشت.

ترکیب فصل بعد در روش خطی

برانکو  در سیستم 4-4-2 خطی نوراللهی و ماهینی و نیم فصل دوم ربیع خواه را به عنوان هافبک دفاعی در اختیار دارد و در روزهایی که نوراللهی یا ماهینی مصدوم و محروم باشند شاید تلاش کند محمد انصاری یا نعمتی را هم همچون ماهینی برای این پست به بازیکنی کارآمد تبدیل کند. در هافبک راست او بشار رسن را دارد که ستاره بی چون و چرای دربی بود و باور دارد که این بازیکن ستاره فصل بعد تیمش در فاز حمله است. در هافبک چپ هم وحید امیری تمدید خواهد کرد و گزینه اصلی برانکو خواهد بود. این مربی همچنین نعمتی، عالیشاه و الوان زاده را هم در هافبک چپ در اختیار دارد؛ ضمن اینکه در صورت نیاز عالیشاه، نعمتی و امیری در سمت راست هم می‌توانند بازی کنند. برانکو فصل بعد را با توجه به تمرینات آماده سازی با زوج عالیشاه - علیپور و یا نعمتی - علیپور آغاز می‌کند و منشا هم اگر مازاد اعلام نشود باید با عالیشاه و نعمتی رقابت کند تا به عنوان زوج علیپور چه در روش چهار چهار دو خطی و چه لوزی به میدان برود. در دروازه نیز بیرانوند فیکس است و زوج خلیل زاده و حسینی در قلب دفاع مورد استفاده قرار می‌گیرند و انصاری مدافع چپ خواهد بود. مساله و دغدغه اصلی برانکو اما این است که اگر بنا باشد او  از ماهینی در هافبک دفاعی بهره ببرد مدافع راست کارآمد ندارد و از میان سایر نفرات هم بازیکنی نیست که تجربه بازی در این پست را داشته باشد. با این اوصاف او ناچار است به روش لوزی برگردد و اگر اصرار به بازی با روش خطی داشته باشد یا باید انصاری و نعمتی را برای زوج نورالهی در هافبک دفاعی آماده کرده و مصلح را در دفاع چپ و ماهینی را در دفاع راست بگذارد و یا اینکه با استفاده از ماهینی در هافبک دفاعی از بین مصلح، انصاری و عالیشاه (عالیشاه سابقه بازی در دفاع کناری را در راه آهن و نفت داشته) یک نفر را با تمرینات مستمر تبدیل به مدافع  راستی مطمئن کند.

در مجموع به نظر می‌رسد منطقی‌ترین تصمیم برانکو این باشد که او با توجه به داشته‌هایش و جدایی چهار بازیکن فیکس فصل قبل از روش چهار چهار دو لوزی بهره ببرد اما چه بسا که او به منظور استحکام سیستم دفاعی تیمش مشکل مدافع راست و کمبود هافبک دفاعی را به نوعی حل کرده و بازهم تیمش را به روش خطی به میدان بفرستد.

ترکیب فصل بعد در روش لوزی

اگر برانکو اجبارا و یا با توجه به داشته‌ها به بازی با روش چهار چهار دو  لوزی روی بیاورد ماهینی مدافع راست تیم و جانشین محرمی خواهد شد و انصاری در دفاع چپ و زوج خلیل زاده و حسینی هم در دفاع وسط بازی می‌کنند. در این روش نوراللهی تنها هافبک دفاعی تیم خواهد بود و  بشار رسن عراقی به عنوان هافبک بازی‌ساز به میدان می‌رود. بشار در پست هافبک نفوذی به کرات بازی کرده ضمن اینکه نعمتی هم توانایی بازی در این پست را دارد. در هافبک چپ امیری و در هافبک راست عالیشاه گزینه‌های اصلی خواهند بود. بطور کلی برانکو از بین نعمتی، عالیشاه و امیری دو نفر را برای هافبک چپ و راست انتخاب و هر کدام که انتخاب نشوند زوج علیپور در خط حمله خواهند شد و منشا هم باید با آنها رقابت کند.

امید یا ناامیدی

برانکو از انصاری بازیکن تستی و لیگ یکی تیم فجر سپاسی ستاره ملی پوش ساخت و مسلمان ستاره رو به افول که یحیی گل محمدی و اسکوچیچ در ذوب و فولاد عذرش را خواسته بودند را احیا کرد و به اوج رساند و حالا هم می‌تواند برخی مهره‌ها که هیچ کس روی آنها حساب نمی‌کند را با تلاش مضاعف و تصمیمات درست به مهره‌های کارآمد و پدیده‌های جدید تبدیل کند. البته درست است که همین تیم فصل قبل هم ضمن حفظ مهره‌ها بایستی تقویت می شد اما برخی کارشناسان مدعی هستند هواداران پرسپولیس با دانش برانکو و این ستاره‌ها نباید خیلی نگران باشند. بلکه حال که با مردودی ستاره‌ها در آزمون وفاداری و اعلام خبر جدایی‌شان ناراحت و شوکه هستند به این فکر کنند که با حمایت خود و اعتماد به مربی و بازیکنان موجود می‌توانند به فردایی بهتر امیدوار باشند... در یادداشت بعدی نگاهی خواهیم داشت به نیمه پر و خالی لیوان تیم مدافع عنوان قهرمانی. آیا سرخ‌ها در فتح جام هت تریک می‌کنند یا با ناکامی در رقابت با پنج مدعی دیگر(استقلال، سایپا، ذوب آهن، سپاهان و احتمالا تراکتورسازی)  فصلی پر تنش و جنجال را در پیش رو خواهند داشت.

 

مدال

۱۰ ۸  
آی اسپورت
2018-06-08 12:31:00
نظر دهید

۸ نظر
P71
جمعه ۱۸ خرداد ۱۳۹۷، ۱۳:۰۲
ما ب مسیرمون ادامه میدیم...
پرسپولیس ایز کامینگ ...
اشکان4
جمعه ۱۸ خرداد ۱۳۹۷، ۲۱:۲۵
کدوم مسیر؟ با همین فرمون پیش برین میخکرین تو دیوار! فقط عباس گدا میمونه تا لیست یازده تای داخل زمین پر کنه ،داداش برانکو هم میتونه گزینه قابل دسترسی باشه!
۴
امید از تفت
جمعه ۱۸ خرداد ۱۳۹۷، ۱۴:۱۶
لوزی بازی کنیم خلیل زاده تک هافبک دفاعی است، خطی بازی کنیم خلیل زاده و نوراللهی هافبک دفاعی هستند. انصاری و سیدجلال قلب دفاع و مصلح و ماهینی چپ و راست بازی می کنند. جای نگرانی نیست. فقط امیدوارم توی آسیا بتونیم موفق باشیم.
۶
بغداد بونجاح
جمعه ۱۸ خرداد ۱۳۹۷، ۱۴:۵۰
پرسپولیس باید بره سراغ دایره.خخخخخخخخخخخ
۹ ۱
اشکان4
جمعه ۱۸ خرداد ۱۳۹۷، ۲۰:۴۶
همون دفاع اتوبوسی_مستطیلی فکر کنم منظورشون باشه :)
۷
اشکان4
جمعه ۱۸ خرداد ۱۳۹۷، ۲۰:۴۴
دیگه تیم بدون بازیساز و محرومی که میخواد فصل جدید رو با دفاع اتوبوسی شروع کنه مستطیل و لوزی نداره که ،اتوبوس اتوبوسه!
۷
مکتب لنگیسم
جمعه ۱۸ خرداد ۱۳۹۷، ۲۱:۳۱
پیشنهاد میکنم تا نیم فصل بازی نکنین خخخ
تهش بنویسین امدیم نبودید رفتیم خخخ چه کاریه
همه بازیا ۳-۰ میشه ابوهتش بیشتره مخصوصا بازی جلو‌ الدحیل خخخ
۴ ۱
شعور و شخصیت دو حلقه مفقوده ششتقلالیا
شنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۷، ۰۱:۰۲
همه چیز روشن است
۲
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر