فهرست
آنالیز: دوئل‌های کلیدی فینال یورو 2016
آنالیز: دوئل‌های کلیدی فینال یورو 2016

آنالیز: دوئل‌های کلیدی فینال یورو 2016

پپه مقابلِ ژیرو
 
مدافعِ 33 ساله‌یِ رئال مادرید محوبیتِ چندانی خارج از پرتغال و مادرید ندارد، اما وقتی پپه تصمیم بگیرد با فوتبالش حرف بزند، نه با دایوهایِ تئاتری و لگدهایِ کیک بوکسینگ‌اش، بدل به یکی از مطمئن‌ترین مدافعینِ اروپا می‌شود. پپه نیمه نهایی مقابلِ ولز را به دلیلِ مصدومیت از دست داد، ولی حضورش در فینال برایِ تیمِ فرناندو سانتوس حیاتی است.
بینِ کلِ بازیکنانِ فرانسه اولیویه ژیرو بیش از بقیه جدال‌هایِ هوایی را برده است (میانگینِ 4.3 در هر بازی). ژیرو هم از آن دست مهاجمینی نیست که محبوبِ همه‌یِ هوادارانِ تیمش باشد، باشد تواناییِ او در اضافه کردن بازیکنانِ دیگر به موجِ حمله‌، به خصوص آنتوان گریزمن، نقشی انکارناپذیر در رسیدنِ فرانسه به فینال داشته است. ژیرو استادِ پشت به دروازه بازی کردن، چه با سر و چه با پا است. بنابراین برایِ مهارِ او به پپه‌ای نیاز است که بیش از هر بازیکنِ دیگری در تورنمنتِ امسال قطعِ توپ داشته (میانگینِ 3.4 در هر بازی) و بیشتر از هر بازیکنِ پرتغالیِ دیگر برنده‌یِ جدال‌هایِ هوایی بوده است (میانگینِ 4 در هر بازی).
 
گریزمن مقابلِ کاروالیو
 
ستاره‌یِ بدونِ بحثِ یورو 2016 آنتوان گریزمن بوده است. گریزمن که در بازیِ اول مقابلِ رومانی در سیستمِ 3-3-4 در سمتِ راست تمامِ توان و استعدادش به هدر رفت و باعث شد در بازی مقابلِ آلبانی هم نیمکت‌نشین شود، از نیمه‌یِ دوم مقابلِ ایرلند بدین سو، یعنی از وقتی که در سیستمِ 1-3-2-4 پشتِ ژیرو قرار گرفت، 14 شوت زده (8 تا در چهارچوب)، 7 موقعیتِ گل درست کرده، 6 دریبلِ موفق داشته و 5 گل در 255 دقیقه زده است. این آمار را مقایسه کنید با 10 شوت (4 تا در چهارچوب)، 4 پاسِ کلیدی، یک دریبل و تنها یک گل در 209 دقیقه‌یِ پیش از نیمه‌یِ دوم مقابلِ ایرلند.
مردِ مستقیمِ گریزمن در فینال ویلیام کاروالیو خواهد بود. کاروالیو که چند فصل است پتانسیل بدل شدن به یکی از بهترین هافبک‌هایِ دفاعیِ اروپا نشان می‌دهد، بازیِ اول مقابلِ ایسلند را رویِ نیمکت نشست. اما از بازیِ دوم به بعد بخشی حیاتی از نوعِ بازی و خطِ دفاعیِ پرتغال بود. کاروالیو بیش از هر هم‌تیمیِ دیگر در یورو 2016 تکل زده (11) و پاسِ سالم داده است (235).
 
رناتو مقابلِ پوگبا
 
پل پوگبا بعد از جدا شدن از منچستر یونایتد و پیوستن به یوونتوس خودش را به عنوانِ پدیده‌یِ اولِ فوتبالِ اروپا ثابت کرد. شاید این پدیده هنوز در 23 سالگی به ثبات نرسیده باشد، اما راهی که پیش می‌رود، راهِ بدل شدن به هافبکی کامل است. در مقابل رناتو سانچسِ 18 ساله، حالا با کمتر از یک فصل بازی کردن برایِ بنفیکا به بایرن مونیخ پیوسته و همان شور و هیجانی که پوگبا در اولین فصلِ حضورش در تورین به پا کرده بود را پدید آورده است. از این رویاروییِ این دو هافبکِ پر انرژی و تقربا همه‌کاره در قلبِ جدالِ پایانی بینِ پرتغال و فرانسه می‌تواند جذاب‌ترین و هیجان‌انگیزترین باشد.
 
اومتیتی مقابلِ رونالدو
 
ساموئل اومتیتیِ 22 ساله باید خودش را برایِ این جدال آماده کند، جدالی که از فصلِ آینده در لا لیگا هم باهاش روبروست. اومتیتی که تازه اولین بازی‌ِ ملی‌اش را مقابلِ ایسلند تجربه کرد، با توجه به نمایشِ درخشانش مقابلِ آلمان حالا انتظار می‌رود در فینال هم به عادل رامی ترجیح داده شود. اومتیتی مقابلِ آلمان دو قطعِ توپِ مهم داشت و تنها 2 پاسِ اشتباه از مجموعِ 94 پاسش داد. اما نکته‌یِ مهم اینجاست که اگر ماریو گومز مصدوم نشده بود آیا دشان باز به اومتیتی جلوتر از رامی بازی می‌داد؟ نقطه‌یِ ضعفِ بازیِ اومتیتی توپ‌هایِ هوایی است، جایی که رونالدو در آن جادوگری می‌کند. این سوالِ بزرگی است که دشان باید بهش پاسخ دهد.
 
 
     
آی اسپورت
2016-07-09 10:22:04
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر