فهرست
یادداشت: اراده رب‌النوع فوتبال بر این است که…
یادداشت: اراده رب‌النوع فوتبال بر این است که…

یادداشت: اراده رب‌النوع فوتبال بر این است که…

۱- وقتی در بازی با فرانسه، بواتنگ به خاطر مصدومیت زمین را ترک کرد خط دفاع آلمان، قهرمان جهان، این گونه بود: در دفاع چپ یوناس هکتور بازی می‌کرد، بازیکن تیم کلن آلمان. در دفاع میانی شکودران مصطفی بازیکن آلبانیایی الاصل والنسیا حضور داشت و در کنارش هوودس از شالکه که پست اصلی‌اش دفاع کنار است. دفاع راست هم کیمیچ بود. هافبک دفاعی بایرن مونیخ که چند صباحی هم در شبیخون مصدومیت در این تیم، به پست دفاع وسط هم رفته بود و این جا در یورو یک مرتبه دفاع راست شده بود. جانشین سلاله‌ای از بهترین دفاع راست‌های جهان از فیلیپ لام بگیرید تا برتهولد و رویترز و بوخوالد و مانفرد کالتز و برتی فوگتس. به این «مجمع مدافعان گمنام متوسط» دو هافبک دفاعی آلمان هارا هم اضافه کنید. مصدومیت ماریو گومز موجب شده بود تا مولر به نوک حمله برود و تونی کروس یک خط جلوتر پشتیبان خط تهاجمی آلمان‌ها بشود. با اضافه شدن مصدومیت سامی خدیرا، آلمان‌ها ترکیب هافبک دفاعی های خود را بالکل تغییر داده بودند. امره چان که یکی از بی‌کلاس‌ترین بازیکنان تاریخ فوتبال ملی آلمان است و در لیورپول هم یک آفت به تمام معناست و بالاخره شواین‌اشتایگر اسطوره‌ای که یک فصل پر از مصدومیت و ناکامی را در منچستر یونایتد پشت سر گذاشته بود و عدم تمرکزش را با اهدای یک پنالتی بادآورده به فرانسه نشان داد. بدنه دفاعی آلمان نشانی از مدافعان تیم قهرمان جهان نداشت. خداحافظی لام و مصدومیت رودریگر قبل از شروع بازی‌ها پرونده دفاع راست را غیر قابل حل روی میز یواخیم لوو قرار داد. در دفاع چپ اشملتزر چشم لوو را نگرفت. در دفاع میانی هم محرومیت هوملس و مصدومیت بواتنگ کار را برای ژرمن‌ها سخت‌تر از همیشه کرده بود. آلمان‌ها با بحران مدافع ششدانگ روبه رو هستند. آن هم کشوری که همیشه بهترین مدافعان جهان را در ترکیب خود داشته است. کشور بکن بائر و برهمه و اشتیلیکه و یورگن کوهلر. ضعف خط دفاعی آلمان ها از همان اولین بازی مقدماتی جام ملت‌ها مشخص بود اما لوو نتوانست این مشکل را حل کند.

۲- با تمام این احوال آلمان‌ها بازهم به نیمه نهایی یک تورنمنت بزرگ رسیدند. از سال ۲۰۰۲ تا کنون به جز جام ملت های ۲۰۰۴،‌ آلمان‌ها در هرتورنمنت بزرگ به نیمه نهایی می‌رسند. یعنی در ۴ دوره پیاپی جام جهانی و سه دوره پیاپی جام ملت‌ها. از این ۷ دوره حضور در نیمه نهایی‌ها سه بار پای به فینال می‌گذارند. در جام های جهانی ۲۰۰۲ و ۲۰۱۴ و جام ملت های ۲۰۰۸٫ از این سه بار یک قهرمانی به دست می‌آورند و دو بار دیگر در فینال به برزیل و اسپانیا می‌بازند. ۴ بار هم در نیمه نهایی حذف می‌شوند. دوبار توسط ایتالیا یک بار اسپانیا و یک بار هم توسط فرانسه. این حضور مستمر در سطح اول فوتبال جهان حیرت انگیز است. در تمام این ۷ تورنمنت هرکدام از غول‌های بزرگ فوتبال جهان فراز و نشیب‌های فراوانی را تجربه کردند اما در همه آنها آلمانی‌ها همیشه سر قرار در نیمه نهایی حضور داشتند.

۳- واکنش هوگو لوریس در مقابل ضربه سر شکودران مصطفی در اواخر بازی به تنهایی یک اثر هنری بود. باور نکردنی. آن هم در مسابقه ای این چنین حساس. اگر فرانسه قهرمان یورو شود لوریس می‌تواند قهرمان اصلی تورنمنت باشد . هرچند تا به حال ۴ گل هم در کیسه داشته باشد. گریزمان؟ او آقای گل مسابقات است و احتمالا بهترین بازیکن تورنمنت. اما واکنش‌های نوجوانانه‌اش بعد از هر گل و چهره لوکس و تر و تمیزش او را از جایگاه یک قهرمان ملی دور نگاه می‌دارد. سی سال پیش میشل پلاتینی نقشی مشابه گریزمانم را برای قهرمانی فرانسه در یورو ایفا کرد و ۱۸ سال پیش هم زیدان نقش مشابهی را برای قهرمانی در جام جهانی. اما کاراکتر پلاتینی و زیدان از زمین تا آسمان با پسرک شبیه تن تن که بعد از هرگل نوعی رقص جوان پسند را به نمایش می‌گذارد فاصله دارند. قهرمان ملی فرانسوی‌ها نه گریزمان خواهد بود و نه پوگبا. این هوگو لوریس است که نامش در خاطره فرانسوی‌ها نقش می‌بندد بخصوص آن سوپر سیو باورنکردنی‌اش.

۴- رب‌النوع فوتبال سرنوشت را بر قهرمانی فرانسه قرار داده. آن‌ها دو میزبانی قبلی خود را در جام ملت‌ها و جام جهانی با قهرمانی تمام کرده‌اند. در روزگار اروپای زخم خورده از تروریسم، جشن قهرمانی پاریسی‌ها مرهمی است بر روح تحقیر شده اروپای غربی. پس خودمان را برای اشک‌های کریستیانو آماده کنیم. لابد خود او هم می‌داند که برای تیمی که فقط یک پیروزی در وقت‌های قانونی آن هم مقابل ولز به دست اورده و حالا خود را در فینال می‌بیند، رویای قهرمانی کمی زیاده روی است.

آرش خوشخو، فرهنگستان فوتبال
  ۳  
آی اسپورت
2016-07-09 17:50:03
نظر دهید
۳ نظر
-
شنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۵، ۱۸:۰۶
ایشاالله رو دمت میزاره رونالدو
-
شنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۵، ۲۳:۵۲
مقاله ی خیلی خوبی بود
-
يكشنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۵، ۰۳:۲۴
طرفدارای آلمان چرا اینجورین؟؟؟ من فکر میکردم فقط اونایی که من میشناسم اینجورین ولی انگار همشون باخت براشون غیر قابل باوره. هر وقت زیاد قرق در آلمان و فوتبال آلمان شدیم بازی آلمان بلغارستان سال ۱۹۹۴ و آلمان کرواسی سال ۱۹۹۸ بعدشم کل بازی های چام ملتهای اروپای سال ۲۰۰۰ رو نگاه کنین
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر