فهرست
یادداشت روز: رگ ایرانی در اینستاگرام!
یادداشت روز: رگ ایرانی در اینستاگرام!

یادداشت روز: رگ ایرانی در اینستاگرام!

 یک/ فرقی نمی‌کند رامبد جوان باشی و مشغول ساختن فصل سوم برنامه تلویزیونی خندوانه، یا کارلوس کی‌روش باشی و درگیر با دغدغه‌های صعود به جام جهانی روسیه و مشاجره با برانکو ایوانکوویچ. صفحه هر چهره شناخته‌شده در فضای مجازی این روزها وجب به وجب از کامنت‌های توهین‌آمیز پر شده است. فضای صفحه‌های مربوط به سلبریتی‌ها در فیس‌بوک، اینستاگرام و توئیتر حالا شبیه به میزانسن مستندهای رازبقا و یا فیلم‌های کلاسیک وسترن است. جایی که هر کسی برای یک فرد مشهور کمین کرده تا تیزی دندان‌ها و یا قدرت اسلحه‌اش را به او نشان بدهد و از شهرت او، برای تخلیه روانی عقده‌های روزانه‌اش استفاده کند. در ماه‌های گذشته بارها شنیده‌ایم که کاربران آمریکایی شبکه‌های اجتماعی به خاطر توهین به چند سیاستمدار و یا ورزشکار با تنبیه‌هایی مثل از دست دادن شغل‌شان روبرو شده‌اند اما در ایران این توهین‌ها به اندازه‌ای پرتعداد و عادی شده‌اند که دیگر نه چهره‌های سیاسی درباره‌‌شان اظهارنظر می‌کنند و نه جمشید مشایخی برای عذرخواهی ظاهر می‌شود. تلفیق تعصب و خشونت، بهانه‌هایی برای ساخته‌شدن ادبیات مریض علیه افراد شناخته‌شده به شمار می‌روند و شاید فاجعه اصلی، عادت جامعه به چنین فاجعه‌ای باشد. عادت به کنش‌هایی که پشت صفحه‌کلیدهای مجازی، دستاویز عده‌ای می‌شوند تا انتقام نارضایتی‌شان از زندگی را از آدم‌های موفق بگیرند. فراموش نکنیم که میانگین سنی کاربران فعال شبکه‌های اجتماعی هر روز کاهش پیدا می‌کند و بچه‌ها رفته رفته قبل از آموزش زبان فارسی در مدرسه، با انبوهی از عبارات زشت در این فضا روبرو می‌شوند که تازه‌ترین قربانی‌شان سرمربی پرتغالی تیم ملی است. به نظر می‌رسد برای مواجه شدن با این بحران و زدودن همه این واژه‌های پرکاربرد از مکالمه‌های معمول فضای مجازی، به یک فردوسی و یک دوره زمانی سی ساله دیگر نیاز خواهیم داشت.
 دو/روایت‌های حماسی با محوریت گذشته و تمدن ایران، همواره بخش جدانشدنی محتوای فارسی شبکه‌های اجتماعی هستند. در این فضا بارها درباره شکوه پادشاه‌ها و سردارها و دوران طلایی گذشته ایرانی‌ها داستان‌هایی شنیده‌ایم که غالبا هیچ سنخیتی با واقعیت نداشته‌اند و نتیجه رویاپردازی ناسیونالیستی بوده‌اند. در عین حال تصویر مدرن جامعه ایران، تصویر یک جامعه کم‌تحمل، نقدناپذیر و پرخاشگر است. شاید خودمان هنوز هم در باد تمدن 2500 ساله و منشور حقوق بشر کوروش به خواب رفته باشیم اما زایتسف؛ لئو مسی، شکیرا و همه ستاره‌های بزرگ دیگری که صفحه‌های مجازی‌شان با انبوه کامنت‌های توهین‌آمیز به زبان فارسی به تسخیر درآمده، حتما به شناخت کاملی از جامعه ایران دست پیدا کرده‌اند.البته که هوخشتره‌ها و هخا تی‌وی‌ها آرزوهای دور و درازشان را از راه حماسه‌نمایی به ما می‌فروشند اما برای شناخت بهتر اتفاقی که در متن جامعه می‌افتد، نشانه‌های روشن‌تری نیز وجود دارد. یکی از این نشانه‌ها می‌تواند رضا قوچان‌نژاد باشد که در بازگشت به ایران بعد از سال‌ها، به برنامه نود دعوت می‌شود و در حالی که به سختی فارسی حرف می‌زند در لحظه پخش شدن ویدئوی مربوط به دعوایش در فوتبال هلند، عبارتِ «رگِ ایرانی» را به کار می‌برد. مجری نود می‌خندد. مردم لبخند می‌زنند اما نمی‌شود از این تلنگر به سادگی عبور کرد و از این باور که رگ ایرانی را مترادف دعوا و درگیری می‌داند، چشم پوشید. تک تک این کامنت‌های پرشمار سرشار از توهین، دلایلی هستند تا به یاد بیاوریم تفنگ زهواردررفته اخلاق در جامعه ایرانی دیگر هیچ فشنگی ندارد. تا باور کنیم خون پاک آریایی اساسا زود به جوش می‌آید!
 
 
سه/ تلخ و تاسف بار، اینکه قاطبه قضاوت‌ها، تحلیل‌ها، نظرها و توهین‌ها در فضای مجازی، نتیجه بی‌اطلاعی کاربرها هستند. ما عموما ندیده‌ایم، نخوانده‌ایم، جزئیات را دنبال نکرده‌ایم اما در صف ضربه زدن به یک آدم مشهور و تقبیح شخصیت او بر اساس موج مبهمی از شنیده‌ها، نفر اول هستیم. موضع‌گیری‌های شبکه‌های اجتماعی معمولا با اطلاعاتی به وسعت چند کیلومتر و عمق یک میلی‌متر شکل می‌گیرند. به نظر می‌رسد همه راه‌هایی که برای کنترل این توحش به کار گرفته شده تا امروز شکست خورده و ظاهرا نهادهای نظارتی و امنیتی به جز برخورد با مدل‌های اینستاگرامی، دیگر هیچ دلمشغولی خاصی در این فضا ندارند. انتقاد از سیاستمدارها و صاحبان قدرت، یکی از سوژه‌های تکراری در این فضا به شمار می‌رود اما جالب اینجاست که خود مردم حتی این سطح نازل از قدرت واکنش‌نشان دادن در شبکه‌های اجتماعی را هم برنمی‌تابند و از آن برای نمایش انزجار و خشونت استفاده می‌کنند. آن‌ها، صاحبان مشت‌هایی گره‌کرده هستند، در تظاهرات تنفرآمیز کلمه‌ها علیه اخلاق. جماعتی که ملیتِ موشک‌های حزب‌الله لبنان را محلِ نقد می‌دانند اما خودشان با موشک واژه‌ها سقف شبکه‌های اجتماعی را بر سر هم خراب می‌کنند. گروه‌های تروریستی مستقر، پشتِ سنگر لپ‌تاپ‌ها. در جنگ با انسانیت.

 محمدحسین عباسی/ تماشاگران امروز
 کدخبر:9405
  ۴  
آی اسپورت
2016-07-10 12:46:52
نظر دهید

۴ نظر
-
يكشنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۵، ۱۳:۰۷
ی مشت ادم بدبخت که به هیچ جا نرسیدن جمع شدن توی این شبکه ها عقده هاشونو خالی میکنن
حمیدرضا
يكشنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۵، ۱۳:۰۸
یکی از مقصرهای این قضیه همین سایت شماست که هر اظهانظرسخیفی رو بعنوان کامنت پایین مطالبتون منتشر می کنید یعنی هیچ نظارتی از شما وجود نداره که جلوی بی ادبی ها و بی فرهنگی ها گرفته بشه؟!
حسام نساجی چی
يكشنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۵، ۱۳:۰۹
عاااااااااااااااااالی بود
فرشته ف
يكشنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۵، ۱۴:۱۷
رسانه ها بیشترین تاثیر را در نا آگاهی مردم دارند آنها ابتدا تا توان دارند به اختلافات کوچک دامن می زنند و بزرگش میکنند بدون کنکاش ؛صرفا به انعکاس مصاحبه ها می پردازند و بدون بررسی واقع گرایانه جو را آشفته تر میکنند در صورتی که میتواند از ابتدا با دادن اطلاعات درست ؛منجر به قضاوت عادلانه ی مردم شوند و...
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر