فهرست
یادداشت: فرانسه در فینال؛ خیلی دور، خیلی نزدیک
یادداشت: فرانسه در فینال؛ خیلی دور، خیلی نزدیک

یادداشت: فرانسه در فینال؛ خیلی دور، خیلی نزدیک

جولین لوران
 
10 سال برایِ هودارانِ له بلو می‌تواند زمانی هم خیلی طولانی و هم خیلی کوتاه به نظر برسد. طولانی از این منظر که بعد از فینالِ 2006 فوتبالِ فرانسه با مشکلاتِ زیادی روبرو شد که اوجش در جامِ جهانیِ 2010 و حذف از دورِ گروهی بود، تا اینکه بالاخره دیدیه دشان تیم را به راهِ رستگاری باز گرداند.
کوتاه از این منظر که فینالِ 2006 پایانِ دورانِ طلاییِ زین‌الدین زیدان و ستاره‌هایِ هم‌نسلش بود و به نظر می‌رسد فرانسه باید باز هم 25 سال صبر کند تا نسلی دیگر برایِ افتخارآفرینی داشته باشد، مثلِ بازه‌یِ زمانیِ بینِ دورانِ میشل پلاتینی در 1984 و زیدان در 1998 و بعد 2000. اما آنتوان گریزمن و هم‌نسل‌هایش خیلی زودتر از آنچه انتظار می‌رفت ظهور کردند و حالا در آستانه‌یِ کسبِ سومین قهرمانیِ فرانسه در اروپا هستند. گریزمن در شش بازی شش گل زده، یعنی بیشترین گل در یک دوره‌یِ یورو، بعد از 9 گلِ پلاتینی در 1984.
هرچند گریزو به این قضیه فکر نمی‌کند اما قهرمانیِ فرانسه در فینالِ امشب می‌تواند شانسِ او برایِ بردنِ توپ طلا را هم خیلی بالا ببرد. اگر گریزمن باعث قهرمانیِ تیمش، مقابلِ پرتغالِ کریستیانو رونالدو شود، بیش از هر زمانِ دیگری به "بالون دور" نزدیک خواهد شد. از این منظر جدالِ استاد دو فرانس جدالی بینِ CR7  و GR7 است.
حال و هوایِ اردویِ فرانسه در آستانه‌یِ فینال خیلی خوب است. پیروزی مقابلِ آلمان اعتماد به نفسِ زیادی به بازیکنان داده است. فرانسه در دقایقِ زیادی از نیمه نهایی تحتِ تاثیر و فشارِ آلمان بود، اما تلاش و همبستگیِ شاگردانِ دیدیه دشان و استفاده‌شان از اشتباهاتِ حریف در نهایت به پیروزی‌شان منجر شد. بعد از بازی، در رختکنِ ولودروم، دشان به شاگردانش گفت به تک‌تک‌شان افتخار می‌کند، اما هنوز یک بازیِ دیگر باقی مانده است. به قول معروف: «فینال را بازی نمی‌کنند، فینال را می‌برند.»
دشان متخصصِ بردن است و به تیمش اطمینان دارد همانطور که فرانسه در سه جدالِ قبلیِ دو تیم در تورنمنت‌هایِ بزرگ، هر سه بار مقابلِ پرتغال پیروز شده، امشب هم این رکورد را حفظ کند. بر اساس گزارش‌ها، جوِ تیم خیلی آرام است و بازیکنانِ با اینکه اهمیتِ این بازی را درک می‌کنند، اما فشاری که قبل از بازی مقابلِ آلمان رویشان بود را پشتِ سر گذاشته‌اند و به لحاظِ ذهنی کاملا آماده هستند.
ترکیبِ فرانسه امشب برایِ سومین بازیِ پیاپی ثابت خواهد بود و گریزمن پشتِ اولیویه ژیرو بازی خواهد کرد. معنایِ این ترکیب این است که ساموئل اومتیتی در سومین بازی‌اش برایِ تیم ملی می‌تواند قهرمانِ اروپا شود، افتخاری که در رده‌یِ زیرِ 20 سال، 3 سالِ پیش کنارِ پل پوگبا به دست آورد.
اگر تیمِ دشان پیروز شود جشنِ بیکرانی در فرانسه به پا خواهد شد، جشنی که البته در هیچ شهری خاص‌تر از پاریس نخواهد بود. این بازی برایِ پاریسی‌ها که هنوز سایه‌یِ سنگین حملاتِ تروریستیِ سالِ پیش را رویِ سرشان حس می‌کنند، چیزی فراتر از یک مسابقه‌یِ فوتبال است. له بلو امشب باید برایِ کشورش و مردمش این جام را ببرد. 
     
آی اسپورت
2016-07-10 13:03:12
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر