فهرست
بلبل زبان های فوتبال ایران/ بازیکنان و مربیانی که به چند زبان زنده دنیا صحبت می کنند؟
بلبل زبان های فوتبال ایران/ بازیکنان و مربیانی که به چند زبان زنده دنیا صحبت می کنند؟

بلبل زبان های فوتبال ایران/ بازیکنان و مربیانی که به چند زبان زنده دنیا صحبت می کنند؟

آی اسپورت- تحقیقات نشان می‌دهد، کارلوس کی‌روش سرمربی و رضا قوچان‌نژاد مهاجم تیم ملی جزو اساتید یادگیری زبان هستند. نکونام، مهدوی‌کیا، هاشمیان، علی دایی و... هم از جمله چهره‌های معروف فوتبال ایران هستند که به دو زبان مهم دنیا تسلط دارند. منصوریان هم در کمال ناباوری به زبان یونانی تسلط صددر‌صد دارد.


*کارلوس کی‌روش؛ سرمربی تیم ملی پروفسور است. او به زبان‌های انگلیسی، ‌اسپانیولی و ایتالیایی تسلط کامل دارد و هر جای دنیا برود، کارش لنگ نمی‌ماند.

*رضا قوچان‌نژاد؛ پدیده یادگیری زبان در تیم ملی است. به ۷ زبان زنده دنیا حرف می‌زند. یک بار خودش در گفت‌وگو با سایت رسمی فیفا در این باره حرف زد و گفت ۷ زبان را بلد است ولی تا جایی که ما خبر داریم به زبان‌های انگلیسی، فرانسوی، هلندی، آلمانی و اسپانیایی تسلط کامل دارد. در این بین زبان بلژیکی را هم کاملاً بلد است. این زبان دشوار ترکیبی از چند زبان از جمله آلمانی، هلندی و فرانسوی است.

*جواد نکونام؛ او هم دو زبان بلد است. غیر از فارسی، تسلط صددر‌صد به زبان اسپانیایی دارد. ۵ سال طول کشید تا به طور کامل اسپانیایی را یاد بگیرد. در کنار آن، به انگلیسی هم تسلط صددر‌صد دارد. او پرتغالی را هم به خوبی متوجه می‌شود.

*مسعود شجاعی؛ مثل جواد نکونام به زبان اسپانیایی تسلط دارد و انگلیسی هم بلد است حرف بزند. او هم سختی‌های زیادی کشید تا بتواند به زبان اسپانیایی تسلط پیدا کند.

*علیرضا جهانبخش؛ استعداد بسیار خوبی در یادگیری زبان دارد. ستاره جوان تیم ملی به زبان انگلیسی تسلط کامل دارد. البته او قبل از ترانسفر به اروپا، این زبان را یاد گرفته بود. در سه سالی که در هلند بوده، زبان این کشور را هم به خوبی یاد گرفته است.

*اوسیانو کروز؛ دستیار اول کارلوس کی‌روش به زبان‌های انگلیسی، پرتغال و اسپانیایی تسلط کامل دارد.

*علی کریمی؛ ستاره محبوب پرسپولیسی‌ها تنها زبان انگلیسی را غیر از فارسی بلد است.

*فرهاد مجیدی؛ ستاره محبوب استقلالی‌ها علاوه بر اینکه به زبان انگلیسی مسلط است، زبان عربی را هم می‌داند. او سال‌ها در امارات زندگی کرده و به همین دلیل دو زبان انگلیسی و عربی را یاد گرفته. فرهاد در تلاش است تا زبان اسپانیایی را هم یاد بگیرد.

*علی دایی؛ افتخار فوتبال ایران، مثل بلبل انگلیسی و آلمانی را حرف می‌زند. دایی به خاطر مراودات اقتصادی‌‌اش، ضعف‌هایش را از بین برد و حالا به این دو زبان کاملاً مسلط است. البته او زبان عربی را هم کامل می‌فهمد ولی دست و پا شکسته می‌تواند جواب بدهد.

*علیرضا منصوریان؛ سرمربی محبوب استقلال هم جزو کسانی است که استعداد ویژه‌ای در یادگیری زبان دارد. در کمال تعجب به زبان یونانی تسلط دارد و گاهی با همسرش به این زبان حرف می‌زند. منصوریان به انگلیسی هم تسلط کامل دارد و در کنار آن کم و بیش آلمانی و فرانسوی را هم بلد است.

*کریم انصاری‌فرد؛ او هم استعداد زیادی در یادگیری زبان دارد. انگلیسی را خوب حرف می‌زند. اصطلاحات فوتبالی اسپانیایی را بلد است و تا حدودی زبان آنها را می‌فهمد. البته یادگیری زبان یونانی برای کریم سخت است ولی تلاش خود را آغاز کرده است.

*سردار آزمون؛ زبان انگلیسی‌‌اش بد نیست. زبان روسی را هم کامل می‌فهمد و کم و بیش حرف می‌زند.

*اشکان دژاگه؛ به دو زبان انگلیسی و آلمانی تسلط کامل دارد و تا حدودی هم عربی حرف می‌زند. به خاطر دو سال حضور در قطر این زبان را کم و بیش یاد گرفته. کاملاً متوجه عربی می‌شود ولی برایش حرف زدن کمی سخت است.

*برانکو ایوانکوویچ؛ سرمربی پرسپولیس هم به زبان‌های انگلیسی و کروات مسلط است و البته می‌گویند فارسی را هم بلد است ولی حرف نمی‌زند.

*علیرضا حقیقی؛ دروازه‌بان تیم ملی به زبان انگلیسی کاملاً تسلط دارد. او پرتغالی و روسی را هم می‌فهمد و دست و پا شکسته حرف می‌زند.

*پژمان منتظری؛ مدافع مطرح تیم ملی هم به غیر از فارسی، به دو زبان زنده دنیا تسلط دارد. او انگلیسی را فول است و در کنارش به زبان عربی هم تسلط کاملی دارد. این مسئله باعث شده تا در لیگ قطر کوچکترین مشکلی نداشته باشد.

*مجتبی جباری؛ ستاره سابق استقلال هم به زبان انگلیسی تسلط صددر‌صد دارد. او عربی را هم خیلی خوب می‌فهمد و دست و پا شکسته حرف می‌زند.

*مرتضی پورعلی‌گنجی؛ مدافع جوان تیم ملی هم از روزی که ترانسفر شد به دنبال یادگیری زبان انگلیسی رفت و فعلاً می‌تواند گلیم خود را از آب درآورد.

*احسان حاج‌صفی؛ در یک سالی که در آلمان بود نتوانست زبان این کشور را یاد بگیرد ولی زبان انگلیسی را کم و بیش بلد است و فعلاً می‌تواند کار خود را در اروپا راه بیندازد.

*آندرانیک تیموریان؛ به زبان انگلیسی کاملاً مسلط است. به هر حال چند سال در فوتبال انگلیس حضور داشته. به زبان ارمنی هم که تسلط دارد.

*سروش رفیعی؛ بازیکن جوان تیم ملی و تراکتورسازی هم به زبان انگلیسی تسلط دارد.

*مهدی مهدوی‌کیا؛ به پاس سال‌ها حضور در آلمان مثل بلبل زبان این کشور را حرف می‌زند. وقتی آلمانی یاد بگیرید، یادگیری زبانی چون انگلیسی هم برای شما بسیار ساده‌تر می‌شود. مهدی به این زبان هم تسلط دارد.

*وحید هاشمیان؛ می‌گویند آلمانی را بهتر از خود آلمان‌ها حرف می‌زند. تصور کنید او چقدر زبانش خوب است که در کلاس‌های پروفشنال مربیگری این کشور شرکت کرد و توانست معتبرترین مدرک مربیگری را بگیرد. ادبیات آلمانی را هم به خوبی بلد است. وحید هم مثل مهدوی‌کیا انگلیسی حرف می‌زند.

*افشین پیروانی؛ مدیر تیم ملی ایران هم جزو قدیمی‌های فوتبال ایران است که زبان انگلیسی را بلد است.

*مارکار آقاجانیان؛ دستیار ایرانی کارلوس کی‌روش به زبان ارمنی تسلط دارد و انگلیسی هم حرف می‌زند.

*یحیی گل‌محمدی؛ سرمربی ذوب‌آهن در گذشته معلم زبان انگلیسی بود و به همین خاطر به این زبان تسلط دارد.

*حمید استیلی؛ او هم جزو پیشکسوت‌های فوتبال ایران است که به انگلیسی تسلط کامل دارد.

*حشمت مهاجرانی؛ مربی سابق تیم ملی ایران به دو زبان انگلیسی و عربی تسلط صددر‌صد دارد. او سال‌های سال است که در امارات زندگی می‌کند و به همین دلیل مجبور بود خیلی زود این زبان‌ها را یاد بگیرد.

*سعید عزت‌اللهی؛ هافبک دفاعی جوان تیم ملی هم خیلی زود فهمید به خاطر حضور در فوتبال اروپا باید زبان انگلیسی‌‌اش را خوب کند. او در حال حاضر به سادگی انگلیسی حرف می‌زند و اسپانیایی را هم می‌فهمد. او تلاش کرده تا زبان روسی را هم یاد بگیرد.
منبع: روزنامه خبر ورزشی
کدخبر: 9407
  ۲  
آی اسپورت
2016-07-12 17:10:17
نظر دهید

۲ نظر
-
سه شنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۵، ۱۷:۲۹
نه بابا برانکو زبان کروات هم بلد است //// *برانکو ایوانکوویچ؛ سرمربی پرسپولیس هم به زبان‌های انگلیسی و کروات مسلط است و البته می‌گویند فارسی را هم بلد است ولی حرف نمی‌زند.///
ارتش شروخ
سه شنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۵، ۲۰:۱۷
*مارکار آقاجانیان؛ دستیار ایرانی کارلوس کی‌روش به زبان ارمنی تسلط دارد و انگلیسی هم حرف می‌زند. خخخخخخخخخخخخخخخخخ زبان ارمنی
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر