فهرست
یادداشت: پوگبا یا هیچ
یادداشت: پوگبا یا هیچ

یادداشت: پوگبا یا هیچ

موسا اوکونگا
 
گواردیولا بازیکنِ موردِ علاقه‌اش را از بارسلونا به باواریا برد و تیاگو بدل شد به یکی از تاثیرگذارترین مهره‌هایِ بایرن مونیخ. مورینیو هم حالا مثلِ گواردیولا فقط به پل پوگبا فکر می‌کند، و هوادارنِ منچستر یونایتد امیدوارند نتیجه‌یِ این داستان هم مثلِ نتیجه‌یِ پپ و تیاگو باشد.
 
خیلی از تماشاگرانِ فوتبال، حرفه‌ای یا غیره، از یورو 2016 نتیجه می‌گیرند درباره‌یِ پوگبا بیش از حد اغراق شده است. دلیلشان موفق نشدن پوگبا در به دست گرفتنِ جریانِ بازی‌ها و فقط استفاده از جرقه‌هایی از استعدادش است. اتفاقا یکی از این جرقه‌ها سرنوشتِ حساس‌ترین بازیِ تورنمنت را نوشت، جایی که پوگبا توپ را از جاشوا کیمیچ دزدید، با رقصِ پایش شکوردان موستافی را گیج و سردرگم کرد و نهایتا پاسِ گلِ دومِ فرانسه را به آنتوان گریزمن داد. این بزرگ‌ترین اتهام به پوگبا است، اینکه استادِ درست کردنِ هایلایت‌هایِ ویدئوهایِ فوتبالی است، اما نمی‌تواند خودش را بر جریانِ بازی حاکم کند.
 
این انتقادات شاید چهره‌یِ پوگبا را خدشه‌دار کند، اما برایِ مورینیو خبری خوب است. مورینیو استادِ استفاده از بازیکنانی است که شهرت و توانایی‌شان زیرِ سوال رفته است. شاید مورینیویی‌ترین تیمِ مورینیو اینترِ 2010 بود که سه‌گانه برد، تیمی متشکل از بازیکنانی که خیلی‌ها تمام‌شده می‌دانستندشان، بازیکنانی مثلِ وزلی اسنایدر، والتر ساموئل، ساموئل اتوئو، جولیو سزار و لوسیو. راهِ قهرمانیِ این بازیکنان، با رد شدن از رویِ بارسلونا در نیمه نهاییِ چمپیونز لیگ، برایِ تک‌تک‌شان یک تسویه حساب هم بود.
 
اگر پوگبا یه یونایتد بیاید، با دلی پر کینه پیراهنِ قرمز را به تن خواهد کرد. رابطه‌یِ پوگبا با رسانه‌هایِ فرانسه در طولِ تورنمنت پر فراز و نشیب بود، به خصوص با حرکتِ توهین‌آمیزی که گویا در ابتدایِ جام نسبت بهشان داشته است. این رابطه به خصوص بعد از فینال و نمایشِ زیرِ استانداردِ پوگبا، که بخشِ اعظمی از اشتباهاتِ تاکتیکیِ دیدیه دشان را پوشش داد، بدتر هم شد.
 
از پوگبا معمولا به عنوانِ یک هافبکِ باکس-تو-باکس یاد می‌کنند. اما بازیِ او وقتی اوج می‌گیرد که آزادیِ عمل داشته باشد. پوگبا قطعا قادر به بازی با انضباطِ تاکتیکیِ بالا است، هیچ بازیکنی بدونِ این کیفیت نمی‌تواند زمانِ زیادی در یوونتوس دوام بیاورد، اما بهترین پستِ او وقتی است که در راسِ یک خطِ میانیِ سه نفره بازی می‌کند.
 
شور و هیجانی که برایِ خریدِ پوگبا به پا شده از این جهت است که او، اگر در پستِ خودش به کار گرفته شود، جزوِ معدود بازیکنانی است که می‌تواند یک نسل را تعریف کند. خیلی کم پیش می‌آید چنین بازیکنانی قابلِ خریدن باشند، حتی برایِ باشگاهی به بزرگیِ منچستر یونایتد.
 
آخرین بازیکنی که چنین جایگاهی داشت نیمار بود که جنگِ بارسلونا و رئال مادرید برایِ به خدمت گرفتنش را به پا کرد، چون هر دو تیم می‌دانستند با نیمار چقدر خطرناک‌تر می‌شوند. اما در همان دوران هم خیلی از هودارانِ بارسا اعتقاد داشتند نیمار ارزشِ این همه دردسر را ندارد. حتی بعد از پیوستنِ نیمار به بارسا هم در دورانی به نظر می‌رسید او به جایگاهی که قرار بود برسد نخواهد رسید. با این حال می‌بینیم که شرایط و دوران چقدر تغییر کرده‌اند.
 
نکته‌یِ جالب اینجاست که رئال از پرداختِ 100 میلیون پوند برایِ پوگبا منصرف شده است، در حالیکه که حاضر بود این مبلغ را برایِ گرت بیل بپردازد، بیلی که در زمانِ پیوستنش به رئال موفقیت خیلی کمتری نسبت به پوگبا به دست آورده بود. از این منظر پوگبا خودش را در موقعیتی عجیب می‌بیند، بازیکنی که به فینالِ چمپیونز لیگ رسیده، به فینالِ یورو رسیده، مهره‌ای کلیدی در چهار قهرمانیِ پیاپیِ سریِ آ بوده، اما از نظرِ رئال ارزشی معادلِ بیل ندارد.
 
کیفیاتِ مختلفِ بازیِ پوگبا در فوتبالِ امروز بی‌رقیب است. مورینیو هم سابقه‌یِ درخشانی در استفاده از هافبک‌هایِ چندبعدی، مثلِ مایکل اسین و فرانک لمپارد، دارد. علاقه‌یِ یونایتد به پوگبا علاقه‌ای احساسی نیست، چون در دورانِ حضورِ کوتاهش در اولدترافورد پوگبا فرصتِ چندانی برایِ نشان دادنِ خودش پیدا نکرد. اما در شرایطی که رئال به قدری که باید به پوگبا علاقه نشان نمی‌دهد، او فرصت بازی تحتِ رهبریِ مربی‌ای دارد که می‌تواند ازش بازیکنی کامل بسازد.
 
به این دلیل، با وام گرفتن از گواردیولا، وردِ یونایتد در این روزها باید «پوگبا اودا نیشت» باشد.
 
 
  ۱  
آی اسپورت
2016-07-13 12:26:33
نظر دهید

۱ نظر
برزو
چهارشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۵، ۱۲:۰۰
تصویه حساب!؟
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر