فهرست
یادداشت: پرتغال شانسی قهرمان یورو 2016 شد
یادداشت: پرتغال شانسی قهرمان یورو 2016 شد

یادداشت: پرتغال شانسی قهرمان یورو 2016 شد

فلیپ لام

چند روزی از پایان بازی های یورو 2016 می گذرد. برای اولین بار بعد از سال 2002 من توانستم یک تورنمنت بزرگ را از خانه تماشا کنم. آن هم به عنوان یک هوادار. یعنی توانستم آرام روی کاناپه دراز بکشم و تیم مورد علاقه ام، آلمان را تشویق کنم. دیگر فشار بازی کردن برای تیم ملی را نداشتم.

بیرون ماندن من از این مسابقات مرا یاد یک واقعیت انداخت. فوتبال یک بازی است و همانطور که سپ هربرگر (سرمربی تیم ملی آلمان غربی که قهرمان جام جهان 54 شد) گفته بود، مردم فوتبال تماشا می کنند چون نمی دانند در پایانش چه می شود.

این همان چیزی است که فوتبال را در طول این سال ها جذاب نگه داشته است. به همین دلیل هر یک بازی احساس یک تجربه جدید را دارد. به اضافه، قهرمانی اروپا و جام جهانی ها تورنمنت های بزرگی هستند که توجهات را از سراسر دنیا جذب می کنند. می توانی به بهانه تماشای آن ها دوستان قدیمی ات را ببینی، در خانه بمانی، به بار بروی و هرکاری که می خواهی بکنی. چه با پوشیدن لباس، چه با تکان دادن پرچم و چه با رنگ کردن صورت، هر طور شده با تیم مورد علاقه ات ارتباط برقرار می کنی. این ها باعث می شود که هیجانت بالا برود. تنش ها زیاد می شود، یا لذتی فوق العاده را تجربه می کنی، یا ناامیدی شدید. هر دوی این ها تجاربی هستند که همه آن را دارند.

من به عنوان کسی که برای سال های طولانی در زمین این بازی بوده به شما می گویم که واقعا بازی کردن در آن هم همین لذت را دارد. حتی روزهایی که برای تیم جوانان بازی می کردم هم همین طور بود. البته وقتی از خانه بازی بازیکنان حرفه ای را تماشا می کنی بیشتر بازی های خودت را به یاد می آوری.

زیبایی چنین تورنمنت هایی اما به این است که پایانش مشخص نیست. چیزی را می بینی که بازیکنان دیگر هم می بینند. همیشه راه حل های مخصوص به خودت را در سر داری. در پایان همه چیز را مشاهده کردی و نتیجه هم مشخص می شود.

در این دوره از بازی های یورو کشورهایی مانند ولز، ایرلند شمالی و ایسلند همه مرا به وجد آوردند. نه به این دلیل که فوتبالی زیبا بازی کردند. بلکه به این دلیل که با انگیزه و اتحاد مقابل تیم هایی که از آن ها شانس بیشتری داشتند بازی کردند. مقابل تیم های قدرتمندتر بازی کردند، اما با سبک بازی خودشان همه را به وجد آوردند. مقابل بزرگ ترین ستاره ها ایستادند و مقاومت کردند.

تماشایش واقعا لذت بخش بود. فوتبال به چنین هیجاناتی نیاز دارد. این طور است که تیم های کوچکتر هم شروع به بزرگ شدن می کنند. روزی هم می رسد که تیم های بزرگ تر را راحت تر شکست می دهند.

البته باز هم شانس مانند قبل نقش اساسی اش را بازی می کند. ایسلند در بازی مقابل انگلیس شانس هایی داشت و مستحق برد بود. درست مانند فرانسه و آلمان. فوتبال غیر قابل پیش بینی است. یک بازی است. شانس همیشه در آن ایفای نقش می کند. این چیز خوبی است چون معنی اش این است که هرگز نمی توان نتیجه بازی را پیش بینی کرد.

قهرمان خوش شانس یورو 2016 پرتغال بود. یعنی جام قهرمانی در اختیار ملتی است که مدت هاست فوتبالیست های فوق العاده به ورزش فوتبال معرفی می کند. ستاره های پرتغال رویاهایشان را با استعدادشان، تلاش و سخت کوشی به واقعیت تبدیل کردند و چشم گیر ترین آن ها هم رناتو سانچس بود.

اما باز هم فراموش نکنید که در این تورنمنت ها همیشه سخت کوش ترین و بهترین تیم قهرمان نمی شود و تیم قهرمان می تواند خوش شانس ترین هم باشد. این موضوع به موفقیت حس بهتری هم می دهد. باور کنید. من می دانم. وقتی جام قهرمانی جام جهانی 2014 را بالای سر بردم دقیقا چنین احساسی داشتم. در این مرحله به هیچ چیز فکر نمی کنی و فقط از شانس خوبت لذت می بری.
با این حال می خواهم به پرتغال برای این قهرمانی تبریک بگویم.  کد خبر 9404
 
  ۱  
آی اسپورت
2016-07-13 15:29:48
نظر دهید

۱ نظر
شهروند
چهارشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۵، ۱۹:۲۰
پروفسور ادیسون دانشمند دکتر نخبه ، خفن، این کیه اسمش رو هم بنویسید آخه ، ای خدا اینا کین ، اصلا چطوری یه سیستم خبری رو اداره میکنن با این سطح داغون بودن
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر