فهرست
گزارش ویژه: GPS چه کمکی به مربی می‌کند؟  کارش چیست؟
گزارش ویژه: GPS چه کمکی به مربی می‌کند؟ کارش چیست؟

گزارش ویژه: GPS چه کمکی به مربی می‌کند؟ کارش چیست؟

آی اسپورت- برای نخستین بار افشین قطبی بود که GPS را به ایران آورد. بعد از او نوبت به علیرضا منصوریان رسید که این دستگاه‌ها را به تیم المپیک ببرد. در این بین کارلوس کی‌روش هم GPSهای جدیدی را برای تیم ملی خرید. علیرضا منصوریان هم در نفت تهران و حالا هم در استقلال GPSها را به همراه دارد. اما این GPS چیست و چه کار می‌کند؟

GPS دستگاه خیلی کوچکی است که در هر نقطه‌ای از بدن می‌تواند قرار بگیرد. حتی در برخی از باشگاه در تمریناتی این دستگاه‌ها را درون کفش قرار می‌دهند. ولی در تمریناتی که کار با توپ باشد، GPSها را به کمر می‌بندند. به طور معمول در پشت کمر این دستگاه‌ها را قرار می‌دهند. دلیل استفاده از پوششی شبیه به لباس زیر زنانه هم همین می‌باشد. این دستگاه درون جیبی از این لباس قرار می‌گیرد و دور سینه آقایان بسته می‌شود. 

هر بار در ابتدای تمرین این GPSها به بازیکنان تحویل داده می‌شوند و در پایان آن را پس می‌گیرند. این GPSها شبیه به هارد یا رم می‌باشند. آن‌ها را درون دستگاه‌هایی قرار می‌دهند که اطلاعاتی که در این رم ذخیره شده را بخوانند. اطلاعات زیادی نظیر میزان دوندگی، نوع دوندگی، میزان تعادل بازیکن، میزان استفاده از هر پا و این مدل اطلاعات را می‌دهد. به عنوان مثال بازیکنی که راست پا است، در طول تمرین نزدیک به هفت درصد فشار بیشتری به پای چپش می‌آورد و آن را پای تکیه‌گاه قرار می‌دهد. زمانی که این فشار از روی این پا بیشتر یا کمتر شود، دستگاه آلارم(هشدار) می‌دهد که پای بازیکن در آستانه مصدومیت قرار دارد و نیاز به درمان یا استراحت دارد. این اتفاق در مسابقات انتخابی المپیک برای یعقوب کریمی رخ داده بود. GPSها در بین دو نیمه دستور به تعویض یعقوب داده بودند. ولی علیرضا منصوریان بر حسب نیازش او را درون زمین نگه داشت و با آغاز نیمه دوم، کریمی مصدوم و مجبور به ترک زمین شد. همان اتفاق باعث شد که منصوریان به اطلاعات GPSها ایمان بیشتری بیاورد. این دستگاه شامل GPS، ژیروسکوپ و شتاب سنج است. قیمت حدودی این دستگاه هم صد و پنجاه میلیون تومان است.

 
حسام محسنیان
  ۶  
آی اسپورت
2016-07-14 16:41:05
نظر دهید
۶ نظر
پیروزی تهرن
پنجشنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۵، ۱۹:۳۱
لباس زیر زنانه...خیلی.............. زشته بخدا
مندو
پنجشنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۵، ۲۱:۴۱
فرض کنیم اطلاعاتی که gpsداده میزان آمادگی فرشید باقری از امید ابراهیمی بهتر باشه آیا مربی مثلا بروز میتونه امید ابراهیمی رو بزاره رو نیمکت؟
ایلدروم
پنجشنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۵، ۲۲:۲۱
مطلب خوبی بود ...ولی دیگه نیاز به تشبیه به پوشش بانوان نوبود یه خورده زشته
تراختور 1970
جمعه ۲۵ تیر ۱۳۹۵، ۰۹:۴۴
آخه واس 4تقلال به چ دردی میخوره ؟و یا 4پولیزززززززززز؟؟؟
بهتره این تیمهای صغیر بدنبال فندک و ساندویچ باشند...عشق فقط تراختوررررررررررررر.
آیدین
جمعه ۲۵ تیر ۱۳۹۵، ۱۰:۰۷
ما به برخی از مسئولان مرکز اطلاع داده و خواهیم داد که عده ای از مسئولین محلی ما دارند مردم را تحریک می کنند چرا که باید حقایق به مرکز انتقال داده بشه اینکه مردم بعد از فوتبال و در حین بازیهای فوتبالی دارن شعارهای بحق می دهند و خواسته های قانونی دارند رو باید مسئولان رده بالای کشور بشنود و بدانند نه اینکه سانسور بشه ما ملت تورک خواسته های مان را از حکومت خودمان می خواهیم نه مثل فارسها از کشورهای بیگانه و سازمان ملل . وقتی من نوعی شعار می دهم (تورک دیلینده مدرسه ) یا اجرای اصل 15 قانون اساسی همه اینها رو از حکومت همین کشور می خواهم . کجای این بد و غیر قانونی هست ؟ مسئولین رده بالای کشورمان باید بدانند که عدم انتخاب استادیوم باغشمال برای برگذاری بازی های تراختور نیز همین موضوع هست چون مردم بعد از فوتبال شعار های قانونی می دهند و عده ای از مسئولین محلی نیز برای حفظ میز خودشان این حقایق را سانسور و سرکوب می کنند صرفا برای خوش رقصی به پان فارسها . این درست نیست در دراز مدت عواقب خوبی نخواهد داشت
باب اسفنجی عاشق نیلو
جمعه ۲۵ تیر ۱۳۹۵، ۱۳:۵۳
منظورت بیکینی بود چرا خجالت میکشی حسام جون . از تمرین بعدی میگم که بیکینی یه تیکه بپوشن
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر