فهرست
پوگبا، اشتباه بزرگ سر الکس
پوگبا، اشتباه بزرگ سر الکس

پوگبا، اشتباه بزرگ سر الکس

وقتی کریستیانو رونالدو سالِ 2009 منچستر یونایتد را به مقصدِ رئال مادرید ترک کرد، برایش یک قدم به جلو بود، نه عقب. جرارد پیکه هم که یک سال قبلش از یونایتد به بارسلونا پیوسته بود چنین حسی داشت، همچنین پل پوگبا و انتقالش به یوونتوس در سالِ 2012.
 
پوگبا که حالا 23 ساله است یونایتد را برایِ این ترک کرد که اعتقاد داشت به اندازه‌یِ لیاقتش در تیمِ اول بهش بازی نمی‌رسد. پوگبا به محضِ رسیدن به تورین خودش را به عنوانِ یکی از مهره‌هایِ اصلیِ این تیم ثابت کرد و چهار سالِ پیاپی قهرمانِ سریِ آ شد. به همین خاطر قیمت پوگبا حالا تا حدی بالا رفته که بدل به گرانقیمت‌ترین بازیکنی که امکانِ خریدش است شده. لیونل مسی، لوئیس سوارز، نیمار و رونالدو فروشی نیستند.
 
البته یوونتوس اصرار دارد پوگبا هم فروشی نیست. یوونتوس به پوگبا قراردادی جدید پیشنهاد کرده و مطمئن است هافبکِ فرانسوی با توجه به اینکه از زندگی در تورین و تیمش کاملا راضی است، فصلِ آینده برایِ بیانکونری بازی خواهد کرد و قهرمانِ سریِ آ و چمپیونز لیگ خواهد شد.
 
اما در فوتبالِ امروز پول حرفِ اول را می‌زند. یوونتوس پیشنهادیِ 100 میلیون پوندی از سویِ یونایتد برایِ پوگبا دارد، رقمی که او را به گرانترین بازیکنِ تاریخِ فوتبال تبدیل می‌کند. اما جدا از این قضیه، و بازی نرسیدن در تیمِ اول، پوگبا در منچستر یونایتد خیلی راضی و خوشحال بود.
 
پل مک‌گینس، مربی‌ای که 23 سال برایِ یونایتد کار کرد، در این باره می‌گوید: «پل خیلی محبوب بود و همیشه با به بازیکنانِ دیگه برایِ پیشرفتشان کمک می‌کرد. برایِ پل درکِ تاکتیکی و تکنیکیِ پستش اهمیتِ اصلی داشت.» اما این تمامِ استعدادِ پوگبا نبود. از همان روزهایِ آغازین یونایتدی‌ها می‌دیدند که پوگبا فوتبالیستی خیابانی است.
 
مک‌گینس ادامه می‌دهد: «ما به رشدِ تکنیک‌هایِ خلاقانه اهمیتِ زیادی می‌دادیم و همیشه هفته‌ای یکی دو بار جلساتِ تمرین را مثلِ زمینِ بازی برگزار می‌کردیم، دقیقا با همین هدف. نتیجه‌یِ این نوع تمرینات را حالا در بازیِ نمونه‌هایی مثلِ پوگبا، یانوزای، لینگارد و رشفورد می‌بینید.» مک‌گینس اعتقاد داشت اگر رشدِ پوگبا کنترل شود، استعدادش هدر می‌رود و برایِ همین باید بهش آزادیِ استفاده و نشان دادنِ تکنیکش داده شود: «به جایِ اینکه دستوراتِ تاکتیکی را سرش داد بکشیم ما محیطی درست کردیم که پوگبا از اشتباه کردن نترسد. این تکنیکی که حالا میبینید توپ را بالایِ سرِ بازیکنِ حریف می‌اندازه و ازش رد میشه را بارها و بارها در جلسات تمرین میکرد. البته پوگبا در جلساتِ تاکتیکی و ساختاری هم حضورِ کاملی داشت، اما ما سعی کردیم بهش کمک کنیم تکنیک‌هایی که مثلِ یک فوتبالیستِ خیابانی داشت هم تا جایِ ممکن شد کنن.»
 
پوگبا ستاره‌یِ تیمِ مک‌گینس بود که سالِ 2011، کنارِ جسی لینگارد، راول موریسون، سم جانستون و برادرانِ کین، مایکل و ویل، قهرمانِ جامِ حذفیِ جوانان شد. پدیده‌یِ جوانِ یونایتد احساس آمادگی برایِ حضور در تیمِ اول می‌کرد، اما نظرِ سر الکس فرگوسن متفاوت بود.
 
31 دسامبرِ 2011، روزِ تولدِ 70 سالگیِ سر الکس، یونایتد باید مقابلِ بلکبرن، در اولدترافورد بازی می‌کرد. پل اسکولز بازنشسته شده بود، درن فلچر مصدوم بود و وین رونی و درون گیبسون و جانی اونز به علتِ خوش‌گذرانیِ شبِ قبل تنبیهِ انظباطی شده بودند. علاوه بر این یونایتد سه مدافعِ مصدوم هم داشت. با این وجود سر الکس پوگبا را 90 دقیقه رویِ نیمکت نشاند، از مایکل کریک به عنوانِ دفاعِ میانی استفاده کرد و رافائل دا سیلوا و پارک جی سونگ را در مرکزِ خطِ میانی قرار داد. یونایتد بازی را 3-2 به تیمِ آخرِ جدول باخت و لحظه‌یِ سرنوشت‌ساز برایِ پوگبا رقم خورد.
 
«خیلی خیلی برام تلخ و سخت بود. من عاشقِ منچستر بودم. من منچستری بودم.» قراردادِ پوگبا در ژوئنِ 2012 تمام می‌شد و باشگاه برایِ حفظش پیشنهادِ حقوقِ هفته‌ای 20 هزار پوند بهش داد، بیشتر از هر بازیکنِ دیگری که عضوِ ثابتِ تیمِ اول نبود.
 
با اینکه اعضایِ خانواده‌یِ پوگبا اعتقاد داشتند منچستر بهترین جا برایِ بازی کردنش است، ایجنتِ جدیدش، مینو رایولا، شرایطِ یونایتد را کافی نمی‌دانست. باشگاه‌هایِ زیادی دنبالِ پوگبا بودند، بازیکنی که در چهار مقطعِ سنی مختلف کاپیتانِ فرانسه بود و از سالِ 2009 بازیکنِ منچستر یونایتد.
 
باشگاه به پوگبا توصیه کرد صبور باشد تا زمانش به زودی برسد، اما مثلِ خیلی دیگر از بازیکنانِ جوان او برایِ بازی کردن در تیمِ اول عجله داشت. پیکه و جوزپه روسی، که بعد از ترکِ یونایتد رشدِ زیادی کردند، از این منظر پوگبا را درک می‌کنند. وقتی پوگبا تصمیمش برایِ پیوستن به یوونتوس را اعلام کرد، باشگاه متوجه شد که بلوفی در کار نیست. برایِ همین شرایطی درست مثلِ شرایطِ یوونتوس را بهش پیشنهاد کردند. با این تفاوت که یونایتد حاضر نبود درصدِ بالایِ رایولا از قرارداد را پرداخت کند.
 
بدین ترتیب فرگوسن که از امضا نکردنِ قراردادِ جدیدِ پوگبا عصبانی بود، نامِ او را از فهرستِ تیم برایِ بازیِ یوروپا لیگ مقابلِ آژاکس در فوریه‌یِ 2012 حذف کرد و بهش گفت باید تنها تمرین کند. با اینکه پوگبا در ادامه‌یِ فصل سه بار به عنوانِ بازیکنِ ذخیره برایِ یونایتد بازی کرد، اما نهایتا در پایانِ فصل به یوونتوس پیوست.
 
فقط چند ماه از حضورِ پوگبا در یوونتوس می‌گذشت که جی‌جی بوفون گفت: «پوگبا از اون بازیکناییه که دهنت از بازیش باز میمونه. بعد از چند جلسه تمرین، ما به هم نگاه کردیم و گفتیم: اونا تو منچستر کورن؟!»  
 
فرگوسن یکی از بزرگ‌ترین مربیانِ تاریخِ فوتبال است، اما در موردِ پوگبا مرتکبِ اشتباهِ بزرگی شد، بازیکنی که فقط 7 بار به عنوانِ ذخیره بهش بازی رسید. دیوید مویز در تابستانِ 2013 تلاش کرد پوگبا را به اولدترافورد بازگرداند، اما یوونتوس ستاره‌یِ خودش را حفظ کرد. پوگبا حالا چهار فصلِ کامل در سریِ آ پشتِ سر گذاشته است. یوونتوس امیدوار است این چهار به پنج برسد، اما اینطور به نظر نمی‌رسد.
 
 
     
آی اسپورت
2016-07-16 07:33:20
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر