فهرست
یادداشت: آغاز پیش‌فصل و دوران مورینیو
یادداشت: آغاز پیش‌فصل و دوران مورینیو

یادداشت: آغاز پیش‌فصل و دوران مورینیو

اندی میتن
 
فعلا شرایط برایِ مورینیو خوب بوده است. کنفرانسِ مطبوعاتیِ پر از اعتمادِ به نفسِ او بیش از حرف‌هایِ دیوید مویز و لویی ون گال به دلِ تماشاگرانِ نشست، سه خریدِ او، زلاتان ایبراهیموویچ، هنریک مخیتاریان و اریک بایی، با آغوشی باز در کرینگتون پذیرفته شده‌اند، در حالیکه انتظارِ اضافه شدنِ بازیکنانِ جدیدِ دیگری هم هست و در ضمن لوک شاو هم آماده‌یِ بازی شده است.
 
داوید دخئا هم در باشگاه باقی مانده و حالا زیرِ نظرِ مربیِ سابقش در اتلتیکو مادرید، امیلیو آلوارز، تمرین می‌کند، مربی‌ای که اعتقاد دارد او در همان سنِ 18 سالگی در تمامِ جوانبِ دروازه‌بانی، فیزیکی، تکنیکی، تاکتیکی و به خصوص ذهنی و روانی، به درجه‌یِ عالی رسیده بود.
 
حتی باشگاه از قولِ مورینیو توئیتی کرد با این متن: «بعد از 10 جلسه تمرین باید بگم عاشق کار کردن با این بچه‌ها هستم.» این توئیت همراه با عکسی بود که لبخند رویِ چهره‌یِ بازیکنانش را نشان می‌داد، بازیکنانی که قصد دارند خودشان را به مربیِ جدیدشان نشان دهند. این تصاویر اهمیت دارند، حداقل فعلا، و تماشاگران از دیدنِ این لبخندها راضی هستند.
 
در یک نظرسنجی از وبسایتِ United We Stand، 55 درصدِ هوداران معتقد بودند تیمشان امسال قهرمانِ لیگِ برتر می‌شود و حتی یک نفر هم رای به زیرِ چهارم شدن، جایی که یونایتد دو فصل از سه فصلِ پیش را آنجا به پایان برده، ندادند.
 
مربیانِ فوتبال معمولا از جایگاهِ قدرت واردِ باشگاه‌هایِ جدیدشان می‌شوند و گاهی چند روز اول، بهترین روزهایِ کلِ دورانشان در آن باشگاه است. مربیان در آغازِ دورانشان هنوز هیچ تصمیمِ نامحبوبی نگرفته‌اند، هنوز دشمنی برایِ خودشان بینِ بازیکنان، یا رسانه‌ها درست نکرده‌اند و به این امرآگاهند که میلیون‌ها هوادار بهشان امید بسته‌اند، هودارانی که همیشه مربیانشان را در ابتدا حمایت کرده‌اند. این خوشبینیِ هوداران در ماهِ ژوئیه چیزِ تازه‌ای نیست. آن‌ها مشتاقِ دیدنِ بازیکنانِ جدیدشان در زمین هستند، مثلِ بچه‌ای که هدیه‌هایِ کریسمسش را باز می‌کند. در ضمن لستر سیتی حالا به ناامیدترین‌ها هم امید داده است. همه چیز ممکن است.
 
حال و هوایِ شروعِ دورانِ ون گال در سالِ 2014 هم مشابهِ این روزها بود. بازیکنان مدام از او تعریف و تمجید می‌کردند و هنوز انتقادی شروع نشده بود. بعد از اینکه یونایتد در بازی‌هایِ پیش‌فصل رئال مادرید را شکست داد، یکی از کارکنانِ قدیمی باشگاه از ون گال تشکر کرد که تیم را دوباره به جایی که باید بازگرداند. ون گال از این نظر تشکر کرد، اما گفت هنوز کارِ زیادی پیش روست، و کارِ زیادی هم پیشِ رو بود.
 
یونایتد امروز در اولین بازیِ پیش‌فصل مقابلِ ویگان، تیمِ تازه صعود کرده به چمپیونشیپ قرار می‌گیرد. این بازی‌ایست که از ابتدا در برنامه‌یِ پیش‌فصل نبود و به درخواستِ مورینیو که دوست دارد هرچه زودتر بازیکنانش در جریانِ یک مسابقه ببیند برگزار می‌شود.
 
در ادامه‌یِ پیش‌فصل یونایتد بازی‌هایِ دیگری هم پیشِ رو دارد؛ تورِ چین و قرار گرفتن مقابلِ بوروسیا دورتموند و منچستر سیتی، سفرِ آخرِ ماه به سوئد برایِ بازی مقابلِ گالاتاسرای، بازیِ بزرگداشتِ وین رونی مقابلِ اورتون در سومِ اوت، و بازیِ کامیونیتی شیلد (سوپر جام) مقابلِ لستر سیتی، چهار روز بعد.
 
رقبایِ یونایتد این فصل در لیگ بیش از سال‌هایِ گذشته خواهند بود. حتی باشگاه‌هایِ کوچک‌تر هم دیگر نیازی به فروختنِ ستاره‌هایشان ندارند، چون قراردادِ تلویزیونی به اندازه‌یِ کافی درآمدشان را بالا برده است. اگر اورتون جان استونز را بفروشد، فقط به خاطرِ خواستِ خودِ بازیکن خواهد بود.
 
این شرایط را با 12 سال پیش مقایسه کنید، وقتی مدعیانِ قهرمانی فقط یونایتد و آرسنال بودند. از آن دوران به بعد چلسی و منچستر سیتی به کمکِ سرمایه‌گذارانِ خارجی بزرگ شده‌اند و هر دو لیگِ برتر را برده‌اند. چلسی بعد از 50 سال و سیتی بعد از 44 سال. آرسنال از سالِ 2004 بدین سو قهرمان نشده است، اما هر سال برایِ قهرمانی می‌جنگد، حداقل تا پایانِ ماهِ مارس. تاتنهام هم بالاخره به خودش آمد و فصلِ پیش سوم شد، بهترین عنوانش از وقتی آخرین بار، در 1962، لیگ را فتح کرد. لیورپول هم که از 1990 به بعد قهرمان نشده با یورگن کلوپ جانی تازه گرفته است. وستهم هم با استادیومِ جدیدش قابلیت پذیرایی از 60 هزار نفر در هر بازی را خواهد داشت، تعدادی که می‌تواند آن‌ها را بینِ 10 باشگاهِ پرطرفدارِ جهان قرار دهد. با بازیکنانی مثلِ دیمیتری پایت فکر می‌کند وسطِ جدول دیگر برایِ وستهم کافی باشد؟
 
پیشرفت انتظارات را هم بالاتر می‌برد. برایِ هر کدام از شش تیمِ مذکور، به علاوه‌یِ لستر، مدافعِ عنوانِ قهرمانی، چهارم شدن حداقل است و هر مربی‌ای که از تاپ فور بیرون بیفتد شکست خورده است.
 
برایِ همین است که پیش‌فصل شروع شده و تیم‌ها مشغولِ آماده‌سازیِ خودشان هستند. این بازی‌ها در آینده‌یِ بازیکنانِ زیادی تاثیرگذار است. اما برخی از تماشاگران پیش‌فصل را دنبال نمی‌کنند چون نتایجِ این بازی‌ها معنایِ خاصی نمی‌دهد. این تماشاگران حتی تا آغازِ سپتامبر به لیستِ ترنسفرها هم نگاه نمی‌کنند. تعدادِ این تماشاگران البته خیلی کم است. دنبال کردنِ پیش‌فصل و تمامِ حواشی‌اش بخشی از هوادارِ فوتبال بودن است.
 
 
 
 
     
آی اسپورت
2016-07-16 08:56:58
نظر دهید
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر