فهرست
اینفوگرافیک: کانته و دیگر گزینه‌های کونته
اینفوگرافیک: کانته و دیگر گزینه‌های کونته

اینفوگرافیک: کانته و دیگر گزینه‌های کونته

آرش حقیقی
 
مهمترین کلمه در دایره‌یِ لغاتِ انگلیسیِ نه چندان گسترده‌یِ آنتونیو کونته، "جنگیدن" است. مربیِ سابقِ یوونتوس و ایتالیا در اولین کنفرانسِ مطبوعاتی‌اش در جزیره از اهمیت داشتنِ هافبک‌هایی حرف زد که مدام می‌جنگند. یکی از مهمترین عناصرِ یوونتوسِ کونته که سه سال پیاپیِ اسکودتو را فتح کرد، یک سال بدونِ شکست، یک سال با گذشتن از مرزِ 100 امتیاز، هافبک‌هایِ باکس-تو-باکسش بود، ستاره‌هایی مثلِ پل پوگبا، آرتورو ویدال و کلودیو مارکیزیو.
 
با فرضِ اینکه کونته در چلسی هم به سیستمِ سه دفاعه‌اش ادامه دهد، چیزی که البته خودش تاکید کرد بستگی به شرایطِ تیم و بازیکنانش دارد، لزومِ داشتنِ یک هافبکِ دفاعیِ صرف کمتر می‌شود و این هافبک‌هایِ دینامیک‌تر و چندکاره هستند که باید وظیفه‌یِ انتقالِ بازی در مرکزِ زمین را به عهده بگیرند. از این نظر انگولو کانته می‌تواند گزینه‌ای بسیار مناسب برایِ چلسی باشد.
 
هیچ بازیکنی در پنجِ لیگِ اول اروپا فصلِ پیش به اندازه‌یِ کانته تکل (175) و قطعِ توپ (156) نداشت. با اینکه مقایسه‌یِ هافبکِ لستر که یکی از کلیدی‌ترین مهره‌هایِ کلودیو رانیری در راهِ قهرمانیِ افسانه‌ایشان بود، با کلود ماکله‌له قطعا برایِ کانته باعث افتخار است، اما بازیِ او جوانبِ دیگری دارد که بازیِ هافبکِ سابقِ رئال مادرید و چلسی نداشت.
 
کانته فصلِ پیش سومین دریبلِ موفق (47) بینِ تمامِ بازیکنانِ لستر را داشت و 30 موقعیت و 4 پاسِ گل برایِ تیمش در راهِ فتحِ لیگِ برتر آفرید. وظیفه‌یِ کانته تنها خراب کردنِ بازیِ حریف و بریدن پاس‌ها در یک سومِ دفاعی نبود. بلکه تازه بعد از گرفتنِ توپ مرحله‌یِ دوم شروع می‌شد، مرحله‌ای که سرعت و کنترلِ توپِ کانته بهش اجازه می‌داد تیمش را از دفاع به حمله منتقل کند. نمونه‌یِ این حرکات در فصلِ پیش بدل به یکی از امضاهایِ لسترِ رانیری شده بود (شاید به یادماندنی‌ترینش حرکتِ کانته در گلِ ریاض محرز در استادیومِ اتحاد مقابلِ من سیتی بود). کانته در مواردِ زیادی پاسِ یکی مانده به آخر به گل را می‌داد. تمامِ این خصوصیات است که حضور را در چلسیِ کونته کاملا منطقی جلوه می‌دهد.
 
اما بازیکنی که ممکن است قربانیِ رژیمِ جدیدِ استمفورد بریج شود نمانیا ماتیچ است. ماتیچ هم مثلِ کانته یکی از کلیدی‌ترین مهره‌هایِ قهرمانِ لیگ، در فصلِ 2015-2014 بود. ماتیچ در این فصل، باز هم مثلِ کانته بیشترین تکل در لیگِ برتر را داشت (128)، و کنارِ سسک فابرگاس متعادل‌ترین خطِ میانیِ لیگ را ساخته بود. اما افتِ کلیِ چلسی و سقوطِ وحشتنناکِ مدافعِ قهرمانی با ژوزه مورینیو، ماتیچ را هم با خودش به زیر کشید و باعث شد نمره‌یِ هواسکوردش از 7.50 به 6.98 برسد، نمره‌ای که بینِ 100 بازیکنِ اولِ لیگ جایی نداشت.
 
مسئله‌یِ مهم نوعِ بازیِ ماتیچ است که بیشتر به یک هافبک دفاعیِ کلاسیک تمایل دارد. اگر قرار باشد کونته در خطِ میانی از دو هافبکِ باکس-تو-باکس، دو سویِ فابرگاس به عنوانِ رجیستا، استفاده کند، ماتیچ نمی‌تواند تحرکِ لازم را برایِ این پست داشته باشد. در حالِ حاضر، بدون در نظر گرفتنِ خریدهایِ احتمالی، خودِ روبن لوفتس-چیکِ جوان هم خطری برای ماتیچ برایِ بازی در ترکیبِ ثابت به حساب می‌آید.
 
گزینه‌یِ ایدئال برایِ کونته در خطِ میانیِ چلسی راجا ناینگولان است. هافبکِ بلژیکیِ رم شاید نزدیک‌ترین بازیکن برایِ بازسازیِ پستِ ویدال در تیمِ جدیدِ کونته باشد. ناینگولان پیش از شروعِ یورو از تماسِ تلفنی‌اش با کونته حرف زده بود و از اینکه چطور تیبو کورتوا و ادن آزارد ازش خواسته‌اند به جمعشان ملحق شود. اما آخرین واکنش‌هایِ "نینجا" به شایعاتِ نقل و انتقالات اعلامِ علاقه‌اش به ادامه‌یِ حضور در رم بود.
 
با این وجود داستانِ ناینگولان و کونته و چلسی بعید است هنوز به پایانش رسیده باشد. ناینگولان که فصل پیش بعد از آمدنِ لوچانو اسپالتی با یک پست جلوتر رفتن نشان داد تواناییِ بدل شدن به هافبکِ باکس-تو-باکسی درجه را یک دارد (6 گل زده در این پستِ جدید) می‌تواند تکه‌یِ کامل‌کننده‌یِ پازلِ کونته در خطِ میانیِ چلسی باشد.
 
 
     
آی اسپورت
2016-07-16 11:15:40
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر