فهرست
گزارش ویژه: آمار و ارقام ویژه لیگ سیزدهم از نگاه آی اسپورت
گزارش ویژه: آمار و ارقام ویژه لیگ سیزدهم از نگاه آی اسپورت

گزارش ویژه: آمار و ارقام ویژه لیگ سیزدهم از نگاه آی اسپورت

آی‌اسپورت‌ ـ فوتبال لیگ برتر کشور به پایان رسید و آمار ویژه‌ای ثبت شد که برخی از این آمارها منحصر به فرد و قابل توجه بوده است، مسایلی که به عنوان اعداد و آمار و ارقام ویژه در لیگ کشور ثبت شده است را با یکدیگر مورد مرور قرار می‌دهیم. توجه کنید:


 
1) بهترین خط دفاع لیگ برتر، رکورد سرخ‌ها
پرسپولیس با دریافت 15 گل در 30 بازی صاحب عنوان بهترین خط دفاعی در تمام ادوار مسابقات فوتبال لیگ شدند. سرخ‌ها در حالی این آمار را به دست آورده و در هر بازی به طور میانگین تنها 5/0 گل دریافت کردند که قبل از این تیم استقلال تهران با دریافت 17 گل در 30 بازی لیگ 84 رکورددار بود و پرسپولیس این رکورد را به 5/0 گل در هر بازی رساند، در تاریخ تمام ادوار لیگ هم تیم پرسپولیس سال 54 با دریافت 12 گل در 30 بازی یک رکورد استثنایی دارد.


 
2) ضعیف‌ترین خط حمله لیگ برتر، رکورد قوی سپید
فقط 40 گل! 40 گل در 30 بازی برای بهترین خط حمله مسابقات لیگ کشور، آمار بسیار ضعیفی است. ملوان در لیگ امسال به ازای هر بازی تنها 3/1 گل زد که آمار بسیار ضعیفی است در حالی که سال 1387، استقلال در 34 بازی، یعنی تنها 4 بازی بیشتر از ملوان امروز، 30 گل بیشتر به ثمر رساند! و صاحب رکورد میانگین واقعا فوق‌العاده 05/2 گل به ازای هر بازی رسید. ملوانان، بهترین خط حمله لیگ سیزدهم هستند، اما ضعیف‌ترین «خط حمله برتر» در 13 دوره از مسابقات لیگ برتر هستند.
 
3) ضعیف‌ترین قلعه‌نویی‌ تاریخ، پنجم به پنجم!
تا به حال سابقه نداشت که قلعه‌نویی‌ از ابتدا در لیگ باشد و رتبه‌ای جز اول تا سوم را به دست آورد. او سال 82 دوم، سال 83 سوم و سال 84 قهرمان شد و از سال 87 به بعد هم دیگر به جز قهرمانی، رتبه دیگری نمی‌آورد، قهرمان 87، 88، 89، تیم دوم 90 و قهرمان 91... به عبارتی مردی که در هشت حضورش در لیگ پنج قهرمانی، دو رتبه دوم و یک رتبه سوم آورده بود، به ناگهان در لیگ به رتبه پنجم رسید، رتبه‌ای که برای قلعه‌نویی‌ اصلا شایان توجه به نظر نمی‌رسد و نشان می‌دهد که با ضعیف‌ترین قلعه‌نویی‌ تاریخ لیگ برتر طرف هستیم. 
4) ضعیف‌ترین آقای گل تاریخ لیگ برتر، مرسی کریم
ماجرای ناصرالدین شاه و کریم شیره‌ای و حکایت معروف مرسی کریم نیست، حکایت مربوط به رکورد ضعیف آقای لیگ امسال است، در لیگ برتر، موقعیت آقای گلی رضا نوروزی در 34 بازی با 24 گل و رضا عنایتی در 30 بازی با 21 گل را داریم که میانگین 7/0 را نشان می‌دهد. اما تا به حال سابقه نداشت آقای گل لیگ برتر کمتر از 5/0 گل به صورت میانگین به ازای هر بازی بزند، کریم انصاری‌فر که در چهار دوره اخیر 63 گل به ثمر رسانده که رقم بی‌نظیری است و میانگین ثبت 16 گل به صورت حدودی در یک فصل واقعا میانگین فوق‌العاده‌ای است!
 
5) جایگاه معقول، بختیار و ثبت در تاریخ
کمتر پیش آمده که بهترین بازیکن فصول لیگ برتر جزء هافبک‌ها یا هافبک مهاجمان قهرمان لیگ برتر نباشد. در این میان، بختیار رحمانی، عنوان مورد اشاره را در لیگ سیزدهم یافته است. حامد کاویانپور برای پرسپولیس لیگ اول، محرم نویدکیا برای سپاهان لیگ دوم، خداداد عزیزی برای پاس لیگ سوم، ایمان مبعلی برای فولاد خوزستان لیگ چهارم مجتبی جباری برای استقلال لیگ پنجم، ابراهیم صادقی برای سایپا لیگ ششم، کریم باقری برای پرسپولیس لیگ هفتم، فابیو جان واریو برای استقلال لیگ هشتم، امید ابراهیمی برای سپاهان لیگ یازدهم و فرهاد مجیدی برای استقلال لیگ دوازدهم چنین عملکردی داشتند.
 
6) قهرمان، 7 امتیاز کمتر از قهرمان
فولاد خوزستان با 57 امتیاز در 30 بازی، قهرمان لیگ شد. آنها در سال 1383 هم با کسب 64 امتیاز از 30 بازی صاحب عنوان قهرمان شدند، فولاد قهرمان 83، هفت امتیاز بیشتر از فولاد امسال داشت، با این حال بد نیست بدانید که در آن دوره فولاد در بازی‌های رفت و برگشت، 12 امتیاز از استقلال و پرسپولیس گرفت. اما حالا فولاد خوزستان در چهار بازی رفت و برگشت برابر تیم‌های فوتبال استقلال و پرسپولیس تنها سه امتیاز گرفت، یعنی فولاد 83 برابر 26 حریف جز سرخابی‌ها 52 و فولاد 92 برابر 26 حریف به جز سرخابی‌ها به 54 امتیاز رسید. 
7) فقط 05/2 گل در هر بازی، لیگ کم گل
یکی دیگر از عوارض کم گلی در مسابقات لیگ برتر ثبت 05/2 گل به ازای هر بازی بود. کم‌ترین گل‌ها و کم‌ترین تماشاگران در تاریخ مسابقات لیگ برتر به صورت میانگین در این دوره ثبت شده است. در حالی 05/2 به ازای هر بازی ثبت شده است که در برخی ادوار مسابقات لیگ برتر به میانگین 4/2 گل رسیده بود. از جمله در لیگ‌های سالیان 88 و 89 که نتایج پر گلی در این بازی‌ها ثبت شد. 
8) کریمی، بالاخره جام گرفت
بعد از سالیان بسیار، علی کریمی جام داخلی گرفت. علی کریمی که در سال 1378 با پرسپولیس، قهرمان مسابقات فوتبال لیگ نهم آزادگان شده بود، حالا در فصل 92، بعد از 14 سال این بار با تیم فوتبال تراکتورسازی عنوان قهرمانی را در مسابقات جام حذفی به دست آورد. علی کریمی در تاریخ عمر فوتبالش چهار قهرمانی داخلی دارد که البته در دو دوره یعنی یک لیگ و یک جام حذفی مسابقات را با قهرمانی تمام نکرد و در آخر مسابقات او صاحب وضعیت محرومیت از رقابت‌ها بود.
 
9) کریمی، عامل افت همگان
شاید این آمار عجیب ارتباط زیادی به علی کریمی نداشته باشد، اما این وضعیت تلخی است که متاسفانه برای علی کریمی همواره مصداق دارد. هرگاه او به تیمی رفته، تیم مورد اشاره در لیگ افت کرده و هر گاه از تیمی رفته، آن تیم صاحب موفقیت بالاتری شده است.
-کریمی در سال 87 به پرسپولیس رفت، پرسپولیس که در سال 86 قهرمان لیگ شده بود حالا با وجود علی کریمی صاحب رتبه پنجم شد!
 -کریمی در سال 88 به استیل‌آذین رفت. این تیم در دو دوره متوالی لیگ رتبه پنجم و هجدهم گرفت، اما پرسپولیس که با او پنجم شده بود، بدون او دو بار متوالی چهارم شد و دو سال پیاپی قهرمان جام حذفی شد!
-در سال 90 علی کریمی به پرسپولیس رفت و طی دو سال متوالی پرسپولیس رتبه دوازدهم و هفتم را در مسابقات لیگ به دست‌ آورد.
-در سال 92 او به تراکتور رفت و پرسپولیس که هفتم شده بود به رتبه دوم رسید، اما تراکتورسازی که بدون علی کریمی دوم شده بود با وجود حضور علی کریمی صاحب رتبه ششم لیگ شد!
     
آی اسپورت
2014-04-14 18:11:18
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر