فهرست
بهترین ترنسفرهای تابستان اروپا
بهترین ترنسفرهای تابستان اروپا

بهترین ترنسفرهای تابستان اروپا

رناتو سانچس (27.5 میلیون پوند از بنفیکا به بایرن مونیخ): دودلیِ یونایتد برایِ خریدِ رناتو باعث شد تا پدیده‌یِ بنفیکا از مقصدِ بعدی‌اش مطمئن شود. یونایتد پیش از اینکه فهرستِ تیم ملیِ پرتغال برایِ یورو 2016 اعلام شود، با این دید که انتخابِ نشدنِ رناتو می‌تواند قیمتش را پایین بیاورد، این دست و آن دست کرد، تا بایرن مونیخ از راه رسید و 27.5 میلیون پوندِ موردِ نظرِ بنفیکا را پرداخت، قیمتی که حالا به نظر خیلی کم می‌آید، به خصوص وقتی یونایتد حاضر است 100 میلیون پوند بابتِ پل پوگبا بپردازد.
 
بایرن حالا بهترین بازیکنِ جوانِ یورو 2016 را دارد، بازیکنی که تلفیقی از کلارنس سیدورف و ادگار داویدس است.
 
 
گرژگورژ کریچوویاک (33.6 میلیون پوند از سویا به پاریس سن ژرمن):  این خریدِ پاریس سن ژرمن از آن دست خریدهایِ سوپراستاری‌ای نیست که پاریسی‌ها در چند سالِ اخیر بهش عادت کردند. نامِ کریچوویاک زرق و برقِ نام‌هایی مثلِ زلاتان ایبراهیموویچ و آنخل دی ماریا را ندارد، اما تصمیمِ اونای امری بر بردنِ هافبکِ لهستانی با خودش از سویا به پی.اس.جی قابلِ تقدیر است.
 
کریچوویاک که دو سالِ پیاپی قهرمانِ یوروپا لیگ شده، از نظرِ فیزیکی و پرسِ توپ هافبکی درجه یک است و حضورش در لا لیگا هم باعث شده تا از لحاظِ تکنیکی پیشرفتِ زیادی کند. مسلما خریدِ او توسطِ امری جزو مسائلی است که در پاریس زیرِ ذره‌بین می‌رود، و البته نقشی کلیدی برایِ بردنِ پی.اس.جی به سطحی بالاتر در فوتبالِ اروپا خواهد داشت.
 
 
دنی آلوس (بازیکنِ آزاد از بارسلونا به یوونتوس): بانویِ پیر استادِ گرفتنِ بازیکنانِ آزاد است، روندی که از آوردنِ آندره‌آ پیرلو و پل پوگبا (اگرچه یوونتوس مبلغِ 800 هزار پوند به منچستر یونایتد داد) به تورین شروع شد و با فرناندو یورنته، کینگزلی کومن، پاتریس اورا و سامی خدیرا ادامه پیدا کرد و حالا نوبتِ دنی آلوس رسیده است، بازیکنی که می‌تواند بهترین ترنسفرِ آزادِ یووه لقب بگیرد.
 
اگر دستِ لیونل مسی بود هرگز به آلوسِ 33 ساله اجازه‌یِ ترکِ بارسلونا را نمی‌داد. هماهنگی‌ای که مسی و آلوس در طولِ سالیان در بالِ راستِ بارسلونا با هم داشتند، از آلوس یکی از بهترین دفاع راست‌هایِ تاریخ و یکی از بهترین بازیکنانِ دورانِ خودش را ساخت. حالا یونتوس اعتقاد دارد تجربه‌یِ قهرمانی‌هایِ آلوس در چمپیونز لیگ به تیمِ جدیدش کمک می‌کند تا به فینالِ کاردیفِ سالِ آینده برسد.
 
 
آوارو موراتا (30 میلیون پوند از یوونتوس به رئال مادرید): بازگشتِ آلوارو موراتا به رئال دقیقا نشان داد چیزی که این تیم کم دارد خودِ اوست، نه پوگبا. وجه‌یِ رئال در نیمه نهاییِ دو فصل پیش وقتی با گل‌هایِ موراتا از رسیدن به فینال محروم ماند، خدشه‌دار شد. اما باشگاه با هوشمندی بندی برایِ بازگرداندنِ بازیکنِ جوانشان در قراردادِ موراتا جای داده بود، بندی که به واسطه‌یِ آن تنها با پرداختِ 10 میلیون پوند بیشتر در این تابستان فعال شد.
 
ارزشِ موراتا در حالِ حاضر، با توجه به اینکه مهاجمِ اولِ اسپانیا است، خیلی بیشتر شده و تیم‌هایِ لیگِ برتری حاضرند تا 60 میلیون پوند بابتش بپردازند. موراتا حالا بدل به مهاجمی سریع و چندکاره شده که تجربه‌یِ بازی‌هایِ بزرگ را هم به دست آورده است.
 
 
اوزمان دمبله (15 میلیون پوند از رن به بوروسیا دورتموند): بالِ هجومیِ 19 ساله‌یِ رن این فصل زیرِ سایه‌یِ رناتو، به عنوانِ پدیده‌یِ اولِ فوتبالِ اروپا قرار گرفت. اما اوزمان دمبله که به عنوانِ بهترین بازیکنِ جوانِ فصلِ لیگِ یکِ فرانسه، با 12 گل و 5 پاسِ گل، انتخاب شد، قطعا آینده‌ای درخشان خواهد داشت و دورتموند با زیرکی این استعدادِ ناب را شکار کرد و به سیگنال ایدونا پارک برد.
 
توماس توخل فصلِ پیش باعث پیشرفتِ جوانانی مثلِ جولین وایگل و کریستین پولیسیچ شد. امسال هم رافائل گوئررو و امره مور به این جمع اضافه شده‌اند. اما دمبله بینِ جوانانِ دورتموند چیزِ دیگری است. تیمِ توخل با وجودِ از دست دادنِ متس هوملز، ایلکای گوندوگان و هنریک مخیتاریان، با این بازیکنان آینده‌یِ بسیار درخشانی دارد.
 
 
حاتم بن عرفا (بازیکنِ آزاد از نیس به پاریس سن ژرمن): دو سال پیش به نظر کارِ حاتم بن عرفا در سطحِ اولِ فوتبالِ اروپا تمام بود، بازیکنی که حتی جایی در ترکیبِ اصلیِ هال سیتی هم پیدا نمی‌کرد و مجبور بود برایِ آماده ماندنِ بدنش با دوستانش در خیابان‌هایِ پاریس فوتبال بازی کند. اما نیس راهی برگشت پیشِ پایِ بن عرفا گذاشت و او استعدادِ خاصِ خودش را یک بارِ دیگر نشان داد. 17 گل و 6 پاسِ گل در لیگِ یک باعث شد تا بن عرفایِ حالا 29 ساله در تابستان راهیِ پاریس سن ژرمن شود.
 
خیلی‌ها، از جمله اریک کانتونا، اعتقاد داشتند بن عرفا باید با فرانسه به یورو 2016 می‌رفت. این اتفاق رخ نداد، اما بن عرفا که پیش از آمدنِ امری از سویا به پاریس سن ژرمن قصد داشت به او در اسپانیا بپیوندد، حالا شانسِ حضور در باشگاهی را دارد که از کودکی هوداراش بوده، شانسی برایِ یک نمایشِ باشکوهِ نهایی.
 
 
میرالم پیانیچ (32 میلیون پوند از آ اس رم به یوونتوس): یک سال بعد از اینکه پیرلو تصمیم گرفت برایِ یک ماجراجویی جدید راهیِ آمریکا شود، یوونتوس بالاخره جانشینش را پیدا کرد، در ضمنِ رقیبِ اولش را تضعیف کرد و 6 میلیون هم کمتر از بندِ آزادیِ قراردادِ هافبکِ بوسنیایی پرداخت تا رضایتِ بانویِ پیر سه برابر شود.
 
میرالم پیانیچ 25 سال بیشتر ندارد و فصلِ پیش تنها هافبکی در سریِ آ بود که گل‌ها (10) و پاس‌هایِ گلش (12) دو رقمی شد (لورنزو اینسینیه هم به این موفقیت رسید، اما به عنوانِ یک بالِ هجومی). پیانیچ که قبلا شاگردِ جونینیو پرنامبوکانو در لیون بود، حالا خودش استادِ زدنِ ضرباتِ آزاد شده است. او فصلِ پیش 7 گل از رویِ این ضربات در بازی‌هایِ باشگاهی و ملی زد.
 
اگر یوونتوس موفق به حفظِ پوگبا هم شود، کنارِ پیانیچ یکی از بهترین خطِ هافبک‌هایِ اروپا را خواهد داشت، خطی که حتی نسبت به دورانِ پیرلو و آرتورو ویدال هم پیشرفت خواهد کرد.
 
 
نیکولاس گایتان (25 میلیون پوند از بنفیکا به اتلتیکو مادرید): بعد از 6 سال نیکولاس گایتان بالاخره از بنفیکا جدا شد و البته به منچستر یونایتد، که چند سال مقصدش به نظر می‌رسید، نرفت و راهی مادرید شد تا به تیمی که فصلِ پیش در چمپیونز لیگ گل زد، یعنی اتلتیکو مادرید، بپیوندد.
 
آنتوان گریزمن از بازی کنارِ گایتان لذت خواهد برد، بازیکنی که در دو فصلِ اخیرِ لیگِ پرتغال بیش از هر بازیکنِ دیگری پاسِ گل داد (27). گایتان نیرویِ جدید بسیار مناسبی برایِ دیگو سیمئونه خواهد بود.
 
 
متس هوملز (35 میلیون پوند از بوروسیا دورتموند به بایرن مونیخ): 35 میلیون برایِ بازیکنی که تنها یک سال از قراردادش باقی مانده مبلغِ زیادی به نظر می‌رسید. دورتموند تا جایِ ممکن از خریدِ متس هوملز سود برد و بایرن هم با گرفتنِ کاپیتانِ دورتموند یک بارِ دیگر حریفش را تضعیف کرد. هوملز راهِ ماریو گوتزه و رابرت لواندوفسکی را طی کرد. اما این انتقال در واقعِ بازگشتِ هوملز به باشگاهی بود که در آن بزرگ شده بود، پدرش در آن کار می‌کرد، و یک دهه‌یِ پیش به خاطر بازی نرسیدن در تیم ملی بهش مجبور به ترکش شده بود.
 
هوملز حالا در بایرن کنارِ جروم بواتنگ، زوجش در مرکزِ خطِ دفاعیِ تیم ملی، بازی خواهد کرد. قدرتِ رهبری و شناختِ هوملز از سیستمِ جوانانِ باشگاه، هویتِ محلیِ بایرن را تقویت می‌کند.
 
 
بریل امبولو (25 میلیون پوند از بازل به شالکه): امبولو در یورو 2016 به خاطرِ مصدومیتِ زانویش نتوانست نمایش کاملِ خودش را داشته باشد. اما مهاجمِ بازل با زدنِ 30 گل در دو فصل اخیر برایِ تیم ملی و باشگاهش بدل به پدیده‌یِ اولِ سنت جیکوب پارک شده بود و پیوستنش به شالکه یک بارِ دیگر نشان می‌دهد بوندسلیگا بهترین جا برایِ رشدِ استعدادهایی جوان است.
 
 
 
 
 
 
     
آی اسپورت
2016-07-17 12:37:40
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر