فهرست
آلگری و پوست انداختن دوباره یوونتوس
آلگری و پوست انداختن دوباره یوونتوس

آلگری و پوست انداختن دوباره یوونتوس

وقتی یوونتوس بعد از شش هفته‌یِ اولِ فصلِ پیش با پنج امتیاز در رده‌یِ پانزدهمِ جدولِ سریِ آ قرار گرفته بود، همه از جایِ خالیِ آندره‌آ پیرلو، آرتورو ویدال و کارلوس توز حرف می‌زدند، بازیکنانی که نقشی کلیدی در رسیدنِ یووه به فینالِ چمپیونز لیگِ 2015 داشتند.
 
اما کاری که مکس آلگری و یوونتوس در ادامه‌یِ فصل کردند بیشتر شبیهِ یک معجزه بود. یووه از هفته‌یِ هفتم به بعد تنها در چهار بازی امتیاز از دست داد و در 15 بازیِ پیاپی پیروز شد، جی‌جی بوفون 974 دروازه‌اش را بسته نگه داشت تا رکوردِ سباستیانو روسی در تاریخِ سریِ آ را بشکند، پائولو دیبالا و پل پوگبا کنارِ هم درخشیدند و جایِ خالی اسم‌هایِ بزرگِ رفته را پر کردند و بیانکونری در نهایت برایِ پنجمین بارِ پیاپی فاتح اسکودتو شد، اتفاقی که از دهه‌یِ 30 بدین سو بی‌سابقه بود.
 
حالا به شروعِ فصلِ دیگری در سریِ آ نزدیک می‌شویم و آلگری یک بار دیگر باید به فکرِ پوست انداختنی دوباره در جی استادیوم باشد. موراتا از یوونتوس رفته و احتمالِ رفتنِ پوگبا و بونوچی هم زیاد است. برایِ همین آلگری قبل از ضربه خوردن دست به ترمیم زده است.
 
فصلِ پیش پوگبا با نمره‌یِ 7.81 بهترین بازیکنِ سریِ آ بود. هیچ بازیکنی در این فصل بیشتر از پوگبا در لیگ پاسِ گل نداد (12)، و تنها بازیکنی که در صدرِ این جدول به صورتِ مشترک با شماره‌یِ 10 بیانکونری قرار گرفت میرالم پیانیچ بود. پیانیچ در واقع جزوِ تنها دو بازیکنی بود که تعدادِ گل‌ها و پاسِ گل‌هایش دو رقمی شد (10 و 12). بازیکنِ دیگر لورنزو اینسینیه بود.
 
حالا پیانیچ به یوونتوس پیوسته است، هافبکی که در شرایطِ ایدئال می‌تواند بهترین مکمل برایِ پوگبا باشد. اما در صورتِ بازگشتِ 100 میلیون پوندیِ پوگبا به منچستر یونایتد هم می‎‌تواند جایِ خالیش را پر کند. البته نوعِ بازیِ دو ستاره‌یِ فصلِ پیشِ سریِ آ متفاومت است. پوگبا تحرک بیشتری دارد و ترجیح می‌دهد از عقب به خطِ حمله اضافه شود، اما پیانیچ بیشتر اطرافِ باکس با پاس‌هایِ کلیدی‌اش موثر است. مقایسه‌یِ آمارِ پوگبا و پیانیچ هم این تفاوت را نشان می‌دهد. پیانیچ فصلِ پیش در جدولِ میانگینِ پاس‌هایِ کلیدی در هر بازی در کلِ لیگ دوم بود (2.4)، در حالیکه این عدد برایِ پوگبا (1.5) بود که او را بینِ 25 نفرِ اول قرار می‌داد. در نقطه‌یِ مقابل پوگبا در میانگینِ دریبل در هر بازی سوم بود (2.9)، عددی که با 0.8 پیانیچ فاصله‌یِ زیادی داشت.
 
اما آلگری در خطِ دفاعی هم قبل از از دستِ دادنِ احتمالیِ بونوچی به فکر بوده و مهدی بن‎‌عطیه را از بایرن مونیخ (به شکل قرضی و یک ساله) گرفته است. با اینکه بن‌عطیه فصلِ پیش موفق نشد خودش را با سیستمِ گواردیولا تطبیق دهد و بازیِ زیادی بهش نرسید، اما یک فصلِ قبلش در رم، عاملی کلیدی در خطِ دفاعی‌ای بود که در 10 هفته‌یِ او فقط یک گل خورد. همین شروعِ رویایی برایِ مدافعِ مراکشی باعث شد تا او با نمره‌یِ 7.59، کنارِ جورجو کیلینی، همبازیِ جدیدش، در قلبِ خطِ دفاعیِ تیمِ منتخبِ فصل قرار بگیرد. با اینکه هنوز رفتنِ بونوچی مشخص نیست، و حضورِ بن‌عطیه می‌تواند به روندِ رشدِ دانیله روگانیِ جوان ضربه بزند، تصمیمِ آلگری برایِ پوششِ خطِ دفاعی‌اش کاملا درست بوده و نشان از جاه‌طلبیِ اروپاییِ یوونتوس می‌دهد.
 
و خطِ حمله. داغ‌ترین ترنسفرِ تابستانیِ سریِ آ هم می‌تواند یوونتوس را در مرکزِ خودش ببیند. شایعاتِ چند روزِ گذشته حاکی از اقدامِ بیانکونری برایِ خریدِ گونزالو هیگوایین می‌دهد. ستاره‌یِ فصلِ پیشِ ناپولی و کاپوکانونیره‌یِ سریِ آ با 36 گل در 35 بازی، گویا پیشنهادِ حقوقِ سرسام‌آورِ 800 هزار پوند در هفته‌یِ تیمِ چاینا فورچون را رد کرده تا همچنان در اروپا دنبالِ کسبِ افتخار باشد. با این رویکرد قطعا بهترین گزینه برایِ هیگوایین در ایتالیا یوونتوس خواهد بود.
 
تیمِ آلگری در حالِ حاضر غیر از دیبالایی که فصلِ پیش بعد از هموطنش با 19 گل دومین گلزنِ برترِ لیگ بود، ماریو مانزوکیچ و سیمونه زازا را در خطِ حمله دارد، بازیکنانی که می‌توانند در طولِ فصلی طولانی تاثیرِ مثبت و لازمِ خودشان را داشته باشند، اما برایِ رویایِ قهرمانیِ اروپا کیفیتِ کافی را ندارند. ولی اگر به این خطِ حمله هیگوایین را اضافه کنید، یوونتوس نزدیک به تیمی رویایی خواهد شد. به خصوص اینکه جنسِ بازیِ هیگوایین و دیبالا، به عنوانِ یک مهاجمِ 9 کلاسیک و یک مهاجمِ 9.5 (گلزن و گلساز) همدیگر را کامل می‌کند، اگرچه بعدِ فیزیکیِ بازیِ مانزوکیچ به عنوانِ مهاجمِ هدفِ پشت به دروازه را از تیم می‌گیرد. از طرفی دیگر با گرفتنِ بهترین بازیکنِ رم، گرفتنِ بهترین بازیکنِ ناپولی هم ضربه‌یِ بسیار سختی به رقبایِ داخلی یوونتوس خواهد زد.
 
تمامِ این نقل و انتقالات و شایعات حاکی از رویکردِ اصلیِ باشگاه است: حفظِ قدرتِ مطلقه در ایتالیا و جاه‌طلبی برایِ قهرمانیِ اروپا.
     
آی اسپورت
2016-07-17 12:41:55
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر