فهرست
گزارش: 30 میلیون، عددی عادی برای لیگ برتر
گزارش: 30 میلیون، عددی عادی برای لیگ برتر

گزارش: 30 میلیون، عددی عادی برای لیگ برتر

آی‌اسپورت – تیم‌هایِ لیگِ برتر در تابستانِ پیش در مجموع 822.5 میلیون پوند خرجِ خریدِ بازیکنانِ جدید کردند. این رقم همین حالا و با وجودِ اینکه هنوز 45 روز به بسته شدنِ پنجره‌یِ ترنسفرِ تابستانِ 2016 باقی مانده، چیزی به شکسته شدنش نمانده و اگر منچستر یونایتد موفق شود پل پوگبا را هم با قراردادی 100 میلیون پوندی بخرد، رقمِ کلی تا به یک میلیارد خواهد رسید.
 
قواعدِ مالیِ لیگِ برتر حالا حتی قابلِ مقایسه با 15 سال پیش هم نیست، وقتی که ورون رکورددارِ گرانقیمت‌ترین بازیکنِ تاریخِ جزیره بود. حتی در همان سالِ 2001 هم مبلغی که یونایتد به لاتزیو بابتِ "بروخیتا" پرداخت (28.1 میلیون پوند) خیلی پایین‌تر از پولی بود که رئال مادرید برایِ خریدِ زین‌الدین زیدان به یوونتوس داد (46.6 میلیون پوند).
 
یک سال بعد از ورودِ ستاره‌یِ آرژانتینی به اولدترافورد، ریو فردیناند هم با مبلغِ 29.1 میلیون پوند از لیدز راهیِ منچستر شد تا رکوردِ ورون را بشکند و عنوانِ گرانقیمت‌ترین مدافعِ جهان را بگیرد. این دومین باری بود که فردیناند چنین عنوانی را به دست می‌آورد. پیش از انتقالِ لیلیان تورام از پارما به یوونتوس، انتقالِ 18 میلیونی فردیناند از وستهم به لیدز هم گرانترین ترنسفرِ یک مدافعِ در تاریخِ فوتبال به حساب می‌آمد.
 
اما چهار سال بعد و با آغاز و اوج گرفتنِ دورانِ رومن آبراموویچ در چلسی، مرزِ 30 میلیون پوند بالاخره رد شد و آندری شفچنکو با رقمِ 30.8 میلیون پوند از میلان راهیِ استمفورد بریج شد. دو سال بعد نوبت منچستر سیتی، دیگر تیمِ تازه به دوران رسیده بود که روبینیو را با 32.5 میلیون پوند از رئال مادرید به جزیره بیاورد. سیتی یک سال بعد هم، در 2009، کارلوس توز را از منچستر یونایتد با قیمتِ 47.5 میلیون پوند خرید.
 
حتی تا پنج سالِ پیش هم 30 میلیون پوند رقمِ بالایی بود و معمولا ترنسفرهایی ویژه مرزش را رد می‌کردند. برایِ نمونه سالِ 2011 بازگشتِ سسک فابرگاس به بارسلونا با مبلغِ 38 میلیون پوند بود، مبلغی که سیتی هم برایِ خریدِ سرخیو آگوئرو به اتلتیکو مادرید پرداخت.
 
در ژانویه‌یِ همان سال بود که فرناندو تورس با 50 میلیون پوند از لیورپول راهیِ چلسی شد، و ششمین بازیکنِ گرانقیمتِ تاریخِ فوتبال لقب گرفت. لیورپول هم، در همان روز، یعنی آخرین روزِ پنجره‌یِ ترنسفرِ زمستانی، 35 میلیون پوند بابتِ اندی کارول به نیوکاسل پرداخت. با اینکه این مبلغ برایِ کارول خیلی زیاد به نظر می‌رسید، و آینده‌یِ او هم در آنفیلد این شک را ثابت کرد، اما باید به یاد داشته باشیم که لیورپول باز هم در همان روز لوئیس سوارز را هم به قیمتِ 22.8 میلیون پوند از آژاکس خرید، ترنسفری که در نقطه‌یِ مقابلِ ترنسفرِ قبلی قرار گرفت.
 
بعد از اینکه آرسنال در سال‌هایِ 2013 و 2014 بالاخره دست به جیب شد و برایِ مسوت اوزیل و الکسیس سانچز رویِ هم 74.2 میلیون پوند به رئال مادرید و بارسلونا پرداخت، و منچستر یونایتد هم آنخل دی ماریا را تبدیل به گرانقیمت‌ترین بازیکنی جزیره کرد (59.7 میلیون پوند)، فصلِ پیش نوبت به منچستر سیتی رسید تا رکوردِ خرج در یک تابستان را بشکند با پرداختِ مجموعِ 134 میلیون پوند نیکولاس اوتامندی، رحیم استرلینگ و کوین دبروینه را راهیِ اتحاد کند.
 
و اما امسال. خریدهایِ بالایِ 30 میلیونی تا اینجایِ پنجره‌یِ ترنسفرِ تابستانی گرانیت ژاکا، سادیو مانه، انگولو کانته، اریک بایی و میچی باتشوایی بوده‌اند، فهرستی که تا پایانِ ماهِ اوت قطعا اعضایِ بیشتری پیدا خواهد کرد.
 
 
     
آی اسپورت
2016-07-18 09:49:40
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر