فهرست
آنالیز: راه درست بارسلونا در ترنسفرهای تابستانی
آنالیز: راه درست بارسلونا در ترنسفرهای تابستانی

آنالیز: راه درست بارسلونا در ترنسفرهای تابستانی

آی‌اسپورت – همه چیز از تساویِ 2-2 مقابلِ ویارئال شروع شد، جایی که بارسلونا پیروزیِ 2-0 را از دست داد و بعد از سه بازیِ آینده‌اش سه شکستِ پیاپی خورد، از جمله شکستِ 2-1 خانگی در ال کلاسیکو. اگر چه شاگردانِ انریکه بعد از این مقطعِ وحشتناک به اوج بازگشتند و حداقل در لیگ ضربه‌یِ جبران ناپذیری نخوردند و با پنچ پیروزیِ پشتِ سرِ هم قهرمانی را به دست آوردند، اما حذف از چمپیونز لیگ مقابلِ اتلتیکو مادرید بود که سایه‌ای سنگین بر این فصل انداخت.
 
یکی از دلایلِ اصلی افت و خیزهایِ بارسا در فصلِ پیش خطِ دفاعی‌اش بود. بعد از بازنشستگیِ کارلس پویول این خاویر ماسچرانو بود که یک پست عقب‌تر آمد و کنارِ جرارد پیکه زوجِ خطِ دفاعیِ بارسلونا را تشکیل داد. اما ماسچرانویِ 32 ساله حالا حداقل نیاز به پوششی مطمئن برایِ فصلِ آینده دارد، کاری که نه از دستِ مارک بارترا (که به دورتموند پیوسته است)، نه توماس ورمالن و نه جرمی متئو در فصلِ پیش برآمد. برایِ همین انریکه سراغِ ساموئل اومتیتی رفت.
 
مدافعِ 22 ساله‌یِ سابق لیون فصلِ پیش در لیگِ یک میانگینِ 87.2 درصد پاسِ سالم داشت و در یورو 2016 هم در حالیکه اولین تجربه‌هایِ ملی‌اش را در حساس‌ترین بازی‌ها می‌گذراند درصدِ چشمگیرِ 95.4 پاسِ سالم داشت. این آمار و نوعِ بازیِ اومتیتی نشان از هماهنگی‌اش با فلسفه‌یِ فوتبالِ بارسلونا است.
 
خودِ پویول بعد از پیوستنِ اومتیتی به بارسا از کیفیاتِ مدافعِ جدیدشان، به خصوص قدرتِ بازیسازی‌اش از خطِ دفاعی تعریف کرده است. اما اومتیتی تنها مدافعِ جدیدِ انریکه برایِ فصلِ آینده نیست. لوکاس دینیه، دفاعِ چپِ جوانِ پاریس سن ژرمن که فصلِ پیش به صورتِ قرضی برایِ رم بازی کرد هم این تابستان راهیِ نوکمپ شده است. حضورِ دینیه می‌تواند فشارِ خوبی رویِ ژوردی آلبا بیاورد و رقابت برایِ قرار گرفتن در ترکیبِ اصلی را بالا ببرد و از سکونِ او جلوگیری کند.
 
با وجودِ دو خریدِ خوبِ بارسا در مرکز و چپِ خطِ دفاعی، انریکه هنوز باید به سوالی بزرگ پاسخ دهد. دنی آلوس، یکی از بهترین مدافعینِ کناریِ تاریخِ فوتبال بعد از هشت سال نوکمپ را ترک کرده و راهیِ تورین شده است. قطعا پر کردنِ جایِ خالیِ آلوس یکی از بزرگترین، اگر نگوییم بزرگ‌ترین، چالش‌هایِ انریکه برایِ فصلِ 2017-2016 است.
 
دو راهِ حلی که به نظر می‌رسد اعتماد به الکس ویدال، که در سویا درخشان بود اما فصلِ پیش چندان فرصتِ بازی در بارسلونا پیدا نکرد، و یا خریدِ یک مدافعِ راستِ درجه یک است. بعد از اینکه انریکه به این سوالِ کلیدی پاسخ داد می‌تواند به بهبود و ترمیمِ دیگر پست‌هایِ تیمش فکر کند، مسئله‌ای که البته با پیوستنِ دنیس سوارز (به عنوانِ جانشینِ آندرس اینیستا در آینده) و داشتنِ سرخی بوسکتس، ایوان راکیتیچ، لوئیس سوارز، لیونل مسی و نیمار چندان هم پیچیده نیست.
 
 
     
آی اسپورت
2016-07-18 10:48:33
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر