فهرست
تغییرات جدید فدراسیون‌جهانی؛ سقوط 2پله‌ای والیبال ایران
تغییرات جدید فدراسیون‌جهانی؛ سقوط 2پله‌ای والیبال ایران

تغییرات جدید فدراسیون‌جهانی؛ سقوط 2پله‌ای والیبال ایران

آی اسپورت- با به پایان رسیدن لیگ جهانی 2016 والیبال، فدراسیون جهانی والیبال (FIVB) رنکینگ جدید تیم‌های ملی والیبال را اعلام کرد. رنکینگ جهانی والیبال از دقت خاصی برخوردار است. به این صورت که برای هر تورنمنت معتبر جهانی امتیازات خاصی تعریف شده‌است و هر کشور بعد از مشخص شدن جایگاهش، آن امتیازات را دریافت می‌کند و نسبت به امتیازات جمع‌آوری شده در دوره‌ی قبل، امتیاز جدید جایگزین می‌شود.

در مسابقات لیگ جهانی سال قبل تیم ملی ایران در جایگاه ششم قرار گرفته بود و 35 امتیاز کسب کرده‌بود، اما در دوره‌ی جدید شاگردان لوزانو هشتم شدند و فقط 25 امتیاز دریافت کردند. با این حساب با حذف 35 امتیاز سال قبل و جایگزینی 25 امتیاز، مجموع امتیازات والیبال ایران 10 امتیاز کاهش پیدا کرد. اما اتفاق جدید در آخرین رنکینگ FIVB حذف امتیازات مربوط به قهرمان هر قاره هست. پیش از این علاوه بر مسابقات جهانی، برای تیم‌های برتر هر قاره هم امتیازاتی درنظر گرفته می‌شد. اما با اعمال تغییرات جدید، این بخش از آیتم‌های امتیازدهی حذف شد تا فقط 4 مسابقات معتبر المپیک، قهرمانی جهان، جام جهانی و لیگ جهانی ملاک‌هایی برای ارزش‌گذاری تیم‌های ملی والببال دنیا باشد. تیم ملی والیبال ایران در دوره‌ی قبلی مسابقات قاره‌ای در آسیا  26 امتیاز کسب کرده‌بود. حالا با تصمیم فدراسیون جهانی و حذف کامل این امتیازات از تمامی کشورها، تیم ملی والیبال ایران با سقوط 2 پله‌ای مواجه شد.

البته چندان نباید ناراحت این سقوط بود. والیبال ایران در میان 10 کشور برتر دنیا، تنها کشوری است که در دوره‌ی قبلی در مسابقات المپیک حضور نداشته‌است و فقط به دلیل حضور در مسابقات انتخابی 3 امتیاز کسب کرده‌است. حالا که مجوز ایران برای حضور در المیک این دورره قطعی است، باید شاهد افزایش امتیازات چشم‌گیر والیبال ایران در رنکینگ باشیم. تیم ملی والیبال ایران حتی اگر در المپیک تیم آخر باشد، 25 امتیاز جدید کسب خواهد کرد و 3 امتیاز قبلی حذف خواهدشد. افزایش حداقل 22 امتیازی ایران یعنی حضور در جایگاه هفتمی و اگر والیبالیست‌های ایران موفق شوند در المپیک مقام نسبتا خوبی هم کسب کننند باید منتظر حضور تیم ملی والیبال ایران در جایگاه‌های بهتر از هفتمی هم نشست. رنکینگ جدید فدراسیون جهانی والیبال یک روز بعد از پایان مسابقات المپیک برزیل اعلام خواهدشد.


کد خبر: 9401
     
آی اسپورت
2016-07-18 22:55:40
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر