فهرست
گزارش: پنج امضای پپ در فوتبال
گزارش: پنج امضای پپ در فوتبال

گزارش: پنج امضای پپ در فوتبال

آی‌اسپورت – پپ گواردیولا در 45 سالگی تجربه‌یِ هفت فصل مربیگری دارد، چهار فصل در بارسلونا، سه فصل در بایرن. این هفت فصل برایِ پپ شش قهرمانیِ لیگ و دو قهرمانیِ چمپیونز لیگ به همراه داشته است. تیم‌هایِ پپ در این هفت فصل همیشه تا نیمه نهاییِ چمپیونز لیگ صعود کرده‌اند، و زیباترین و جذاب‌ترین فوتبالِ دورانِ خودشان را به نمایش گذاشته‌اند. اما ابداعاتی که بارسلونا و بایرنِ پپ را به چنین جایگاهی رساندند شاملِ چه مواردی بودند؟
 
قانونِ شش ثانیه
 
در نگاهِ اول این قدرتِ هجومیِ بارسلونا بود که شاخصه‌یِ اصلیِ تیمِ بدونِ رقیبِ پپ در فصلِ 2009-2008 به نظر می‌رسید. اما نکته‌یِ مهمتر اتفاقا رویکردِ بدونِ توپِ قهرمانِ سه‌گانه‌یِ اسپانیا و اروپا بود. بارسلونایِ پپ قانونی داشت به نامِ قانونِ شش ثانیه: بعد از از دست دادنِ توپ، برایِ جلوگیری از ضدحمله‌یِ حریف و شکل گرفتنِ ریتمِ بازیشان، بارسایی‌ها به مدتِ شش ثانیه با بالاترین فشارِ ممکن بازیکنِ صاحبِ توپ را پرس می‌کردند.
 
این اصلی بود که پپ با خودش به بایرن هم برد، اصلی توضیح می‌دهد چرا تیمهایش همیشه بهترین خطِ دفاعی‌ها را هم در لیگ داشته‌اند. تیمی که توپ ندارد، نمی‌تواند گل بزند.
 
 
مسی در نقشِ 9 کاذب
 
هیچ بازیکنی به اندازه‌یِ لیونل مسی در موفقیاتِ بارسلونایِ پپ تاثیرگذار نبود. با اینکه مسی در تیمِ فرانک رایکارد هم بازیکنی ثابت بود، اما با سرِ کار آمدنِ پپ در 2008 بازیِ فوق‌ستاره‌یِ آرژانتینی ابعادِ دیگری به خودش گرفت.
 
یکی از مهمترین ابداعاتِ پپ در بارسلونا، با استفاده از توانایی‌هایِ مسی، پستِ شماره‌یِ 9 کاذب بود. مارتی پرارنائو در کتابِ "پپ، محرمانه" در این باره می‌نویسد: «قبل از بازیِ سرنوشت‌ساز مقابلِ رئال در میِ 2009 برایِ تایینِ قهرمان لا لیگا، توجه پپ متوجهِ هافبک‌هایِ رئال، گوتی، فرناندو گاگو و رویستون درنته شد که چه فشاری رویِ یایا توره و ژاوی می‌آوردند. مدافعینِ مرکزی روئال، فابیو کاناوارو و کریستوف متزلدر هم با عمقِ زیاد و نزدیک به ایکر کاسیاس بازی می‌کردند. پس فضایِ خالیِ زیادی بینشان وجود داشت.»
 
پرارنائو داستانی روایت می‌کند از تلفن زدنِ پپ به مسی و جلسه‌ای که شبِ قبل از بازی در دفترش بینِ این دو برگزار می‌شود. قرار بر این می‌شود که بعد از 10 دقیقه با اشاره‌یِ دستِ پپ مسی جایش را با ساموئل اتوئو عوض کند و به مرکز منتقل شود. این طرحِ پپ باعثِ نابودیِ رئال و پیروزیِ 6-2 بارسا شد و از این بازی به بعد پستِ مسی به عنوانِ 9 کاذب بدل به امضایِ او شد.
 
 
تغییرِ پست‌ها
 
فقط مسی نبود که پستِ طبیعی‌اش در جریانِ کار با پپ تغییر کرد. خاویر ماسچرانو که به عنوانِ یک هافبکِ دفاعی از لیورپول راهیِ بارسلونا شده بود، تحتِ رهبریِ پپ بدل به یک مدافعِ میانیِ درجه یک، به عنوانِ یکی از بهترین نمونه‌هایِ بازیسازِ از خطِ دفاعی شد. در بایرن مونیخ هم فیلیپ لام، بهترین مدافعِ کناریِ یک نسل از فوتبالِ آلمان به مرکزِ زمین منتقل شد و نقشِ مغزِ متفکرِ تیمش را به عهده گرفت.
 
دیگر نمونه‌یِ بارزِ "بازیکنِ گواردیولایی" دیوید آلابا بود که از دفاعِ چپ و مرکزی گرفته تا هافبکِ میانی و بالِ هجومی برایِ بایرن در سه سالِ اخیر بازی کرد. حالا بازیکنانِ سیتی باید منتظر باشند و ببینند پپ برایشان چه خوابی دیده است.
 
 
پیش‌فصلی متفاوت
 
تمریناتِ پیش‌فصل معمولا برایِ تمامِ تیم‌ها شاملِ آمادگیِ بدنی و تمریناتِ فیزیکی و خیلی وقت‌ها بدونِ توپ است. اما وقتی پپ سالِ 2013 به بایرن رفت، بازیکنانِ تیمِ جدیدش از رویکردِ او متعجب شده بودند. نه دویدنی در کار بود، نه راه رفتنی، و نه وزنه زدنی. بازیکنان باید فوتبال بازی می‌کرد. تمرینِ بدونِ توپ برایِ پپ هیچ معنایی نداشت. حتی وقتی آرین روبن در جریان هفته‌هایِ اول از پپ پرسید آیا اجازه دارند یک تپه‌نوردیِ سبک بکنند موردِ تمسخر قرار گرفت: «شماها فکر کردین واقعا میدونین ورزشکار بودن یعنی چی!»
 
رژیم جدیدِ پپ همین حالا در منچستر سیتی هم شروع شده است. کلچی ایهناچو، مهاجمِ جوان و آینده‌دارِ سیتی در این باره می‌گوید: «همه چیز متفاوت است و همه باید به این شرایطِ جدید عادت کنند. ما باید ایده‌هایِ او را درک کنیم و بفهمیم چه چیزِ جدید به تیم اضافه می‌کند.»
 
 
سیستم‌هایِ شناور
 
پپ در بارسلونا با سیستمِ پایه‌یِ 3-3-4 بازی می‌کرد. اما بعد از پیوستنش به بایرن بیشتر و بیشتر دست به تغییرِ سیستم، حتی بارها در جریانِ بازی‌ها زد. با استناد به "هواسکورد" بایرنِ پپ فصلِ پیش از هفت سیستمِ مختلف در بوندسلیگا استفاده کرد که بیشترین‌اش 1-4-1-4 بود و بعد 1-3-2-4، 3-4-3 و 3-1-4-2.
 
دورانِ پپ در بایرن با توجه بیشترش به نقاطِ ضعفِ حریف همراه بود و برایِ همین بازیکنانی که هوشِ تاکتیکیِ بالا داشتند، مثلِ لام و توماس مولر از اهیمتِ زیادی برایش برخوردار بودند، بازیکنانی که می‌توانستند تغییراتی که در ذهنِ پپ رخ می‌داد را در جریانِ بازی در زمین اجرا کنند. تکه کاغذی که پپ به لام داد را هرگز فراموش نمی‌کنیم.
 
پپ وقتی پا به بایرن گذاشت که یوپ هاینکس با این تیم سه‌گانه گرفته بود. اما او از همان روزِ اول سیستمِ تیمِ جدیدش را از پایه به هم ریخت. پس نباید انتظار داشته باشیم پپ توجه خاصی به 1-3-2-4 یا 2-4-4 پیگرینی هم بکند.
 
 
 
 
     
آی اسپورت
2016-07-20 10:05:48
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر