فهرست
یادداشت: چلسی باید به فروش کاستا فکر کند
یادداشت: چلسی باید به فروش کاستا فکر کند

یادداشت: چلسی باید به فروش کاستا فکر کند

ایان مک‌اینتاش
 
علاقه‌یِ آنتونیو کونته به آلوارو موراتا بر کسی پوشیده نیست. اما چلسی می‌داند که بابتِ خریدِ او باید پولِ زیادی پرداخت کند. رئال مادرید موراتا را از یوونتوس بازگردانده است تا با سودی بالا دوباره بفروشدش. با توجه به اینکه چلسی فصلِ آینده از درآمدِ چمپیونز لیگ محروم خواهد بود و تا همینجایِ پنجره‌یِ ترنسفرِ تابستانی 60 میلیون پوند برایِ خریدِ انگولو کانته و میچی باتشوایی خرج کرده است، برایِ یک خریدِ جدید قطعا نیاز به فروشِ بزرگ دارد. دیگو کاستا؟ چرا که نه.
 
قدرت و خشونتِ بازیِ کاستا در فصلِ دومِ ژوزه مورینیو در چلسی دقیقا همان چیزی بود که برایِ قهرمان کردنِ تیمش نیاز داشت. بهترین مهاجمِ مورینیو در فصلِ اولِ بازگشتش به استمفورد بریج ساموئل اتوئویِ پا به سن گذاشته بود با 9 گل و بعد از او دمبا با و فرناندو تورس هر کدام با پنج گل.
 
کاستا جانی تازه و آتشین در کالبدِ چلسی بود و شروعِ فوق‌العاده‌ای در لیگِ برتر داشت: هفت گل در چهار بازیِ اول. تعدادِ گل‌هایِ کاستا تا نوامبر دو رقمه شد و مهاجمِ سابقِ اتلتیکو مادرید در بازه‌یِ فشرده‌یِ اواسطِ دسامبر تا اواسطِ ژانویه هم شش گلِ دیگر زد تا تیمش را به راهِ قهرمانیِ ببرد.
 
اما فرمِ کاستا در اواخرِ فصل افت کرد، افتی که در فصلِ بعد، فصلی که چلسی باید از قهرمانی‌اش دفاع می‌کرد به شکلِ وحشتناکی پیش رفت. مشکلاتِ کاستا با مورینیو بعد از اینکه کاورش را در وایت هارت لین به سویِ پرت کرد به وضوح دیده شد. بهترین گلزنِ فصلِ پیش قهرمان تا کریسمسِ 2015 فقط سه گل در لیگ زده بود. با اینکه کاستا بعد از این وقایع اعلام کرد رابطه‌اش با مورینیو عالی است، زمانِ زیادی برایِ اثباتِ این ادعا باقی نمانده بود.
 
بعد از اخراجِ مورینیو، کاستا، کنارِ ادن آزارد و سسک فابرگاس، جزوِ سه بازیکنی بود که انگشتِ اتهامِ هودارانِ چلسی به سویشان نشانه رفت، بازیکنانی که از نظرِ این هوداران به مربی‌شان خیانت کرده بودند. به شکلی سوال‌برانگیز فرمِ کاستا بعد از آمدنِ گاس هیدینک پیشرفتِ زیادی کرد. کاستا در شش بازیِ اولش برایِ مربیِ جدید شش گل زد. با این وجود فوتبال حرفه‌ای پراگماتیک است و چنین مسائلی از خاطره‌یِ مسئولینِ چلسی به این سادگی‌ها پاک نمی‌شود. رفتارِ سردی که سالِ پیش برایِ تمدیدِ قراردادِ جان تری شد هم گویا ریشه در تردیدِ او برایِ ماندن در استمفورد بریج، وقتی منچستر سیتی سالِ 2009 علاقه به خریدش نشان داد، می‌آمد.
 
اما آیا فروشِ کاستا به ضررِ چلسی است؟ در تابستانِ فصلِ پیش قطعا، ولی امسال نه. کاستا مدام با مصدومیت درگیر است، حتی در بهترین فرمش. او دو فصل قبل 26 بازی در لیگ داشت و فصلِ پیش 28 تا؛ آماری که بد نیست ولی اصلا ایدئال نیست. نکته‌یِ مهم دیگر: کاستا خیلی راحت تن به جنگ‌هایِ روانی می‌دهد و تمرکزش را رویِ بازی از دست می‌دهد.
 
وقتی کاستا کنترلِ اعصابش را از دست بدهد باعثِ ضربه خوردنِ تیم می‌شود. این حقیقتی است که تمام مربیانِ لیگِ برتر از آن آگاهند و می‌توانند ازش استفاده کنند. کاستا فصلِ پیش هشت کارتِ زرد گرفت، بیشتر از هر مهاجمِ دیگری در لیگ و در جایگاهِ دهم در فهرستِ کلی. کاستا بهترین هدف برایِ استفاده از "هنرهایِ تاریک" است، کاری که تقریبا تمامِ مربیانِ لیگ برتر دست به آن می‌زنند، کاری که برایِ مربیانِ معمولی هم دیگر ساده شده است. پس تصور کنید مورینیو چه برنامه‌هایی برایِ او خواهد داشت.
 
علاقه‌یِ اتلتیکو مادرید با بازگرداندنِ کاستا به ویسنته کالدرون کاملا فوتبالی نیست و مثلِ خریدِ تورس بیشتر نشانی از تغییرِ دوران دارد. وقتی اتلتی تورس را به لیورپول فروخت موضوعیتِ چندانی در فوتبالِ اروپا نداشت. وقتی کاستا از این تیم راهیِ چلسی شد، اتلتی تیمی بود که ستاره‌هایش را می‌فروخت، و البته در این امر کاملا موفق بود. اما تیمِ دیگو سیمئونه حالا بدل به یکی از قدرت‌هایِ اولِ اروپا شده و با بدشانسی دو فینالِ چمپیونز لیگ را در سه سالِ اخیر از دست داده است. پس چلسی می‌تواند منتظر بماند و ببیند غرورِ مادریدی‌ها کی بر منطقشان غلبه می‌کند چقدر حاضرند بابتِ مهاجمِ سابقشان بپردازند. اگر مسئولینِ چلسی حداقل این گزینه را مد نظر نداشته باشند، باید به منطقِ خودشان شک کرد.
 
 
 
 
     
آی اسپورت
2016-07-20 11:13:49
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر