فهرست
یادداشت: اهمیت هررای احیا شده برای یونایتد
یادداشت: اهمیت هررای احیا شده برای یونایتد

یادداشت: اهمیت هررای احیا شده برای یونایتد

موسا اوکونگا
 
وقتی در ژوئنِ 2014 آندر هررا از اتلتیک بیلبائو به منچستر یونایتد پیوست به نظر می‌رسید دقیقا بازیکنی است که لویی ون گال برایِ تکرار موفقیت‌هایِ گذشته‌اش بهش احتیاج دارد؛ هافبکی با تکنیکی و از نظرِ تاکتیکی باهوش. اما دو سالی که هررا در اولدترافورد پشتِ سر گذاشت بدل به معرفی از تمامِ شکست‌هایِ ون گل شد.
 
وقتی به گذشته نگاه می‌کنیم به این نتیجه می‌رسیم که یکی از بزرگترین قربانی‌هایِ شکستِ 5-3 یونایتد در 21 سپتامبرِ 2014 مقابلِ لستر خودِ هررا بود، شکستی که باعث شد ون گال به شدت محافظه‌کار شود و فوتبالِ کسالت‌بارش را شروع کند. در ادامه‌یِ فصل مصدومیت‌هایِ پیاپی هم باعث شد تا هررا از ترکیبِ اصلی دو بماند (اگرچه در سه پیروزیِ کلیدیِ یونایتد مقابلِ سیتی، لیورپول و تاتنهام که نهایتا رده‌یِ چهارمی را برایشان به همراه داشت در ترکیبِ اصلی بود و نقشی کلیدی در سیستمِ 3-3-4  بازی کرد).
 
در فصلِ پیش هررا بیشتر در مرکزِ خطِ میانی کنارِ یک هافبکِ دیگر، که اغلب ساکن بود، چه مایکل کریک، چه مورگان اشنایدرلین و چه ماروان فلینی، قرار گرفت و این وضعیت باعث شد بیش از حدِ توانش مجبور به دویدن شود. در ضمن دور شدنش از دروازه‌یِ حریف هم باعث شد تا بعدِ هجومیِ بازی‌اش خاموش شود.
 
اما مورینیو از هررا چطور استفاده خواهد کرد؟ می‌توانیم نمونه‌یِ تیاگو را در دورانِ اولِ مورینیو در چلسی به یاد بیاوریم که در خطِ هافبکی سه نفره به عنوانِ شاتلر بازی می‌کرد و وظیفه‌یِ برقراری ارتباط بینِ خطوطِ دفاع و حمله را داشت. هررا توانایی‌هایِ لازم برایِ بازی در چنین نقشی را دارد و تعادلِ خوبی در بعدِ دفاعی و هجومی به تیمش می‌دهد. برایِ همین است که مورینیو تلاش خواهد کرد تا بهترین استفاد را از این هافبکِ اسپانیایی‌اش ببرد.
 
هررا در فرمِ خوبش می‌تواند بهترین حامیِ نیروهایِ خلاقِ تیمش، که حالا به نظر می‌رسد هنریک مخیتاریان است، باشد. در ضمن هررا قدرتِ تمام کنندگیِ بالایی دارد و استاد رسیدن به پشتِ باکس در لحظه‌یِ کلیدی است، کیفیتی که در لیگِ برتر همیشه از فرانک لمپارد و پل اسکولز دیده بودیم. اگر خطِ حمله‌یِ یونایتد به اندازه‌یِ کافی موقعیتِ درست کند، با توجه به اینکه زلاتان ایبراهیموویچ همیشه در باکسِ حریف آشوب به پا می‌کند، هررا فرصتِ زدنِ بالایِ 10 گل در لیگ خواهد داشت.
 
اگر پل پوگبا به منچستر یونایتد بیاید، خطِ میانیِ سه نفره متشکل از او و هررا و اشنایدرلین بدل به یکی از خطوطِ میانیِ اروپا می‌شود و قدرت مقابله با هر تیمی را پیدا خواهد کرد. احیایِ هررا از سویِ مورینیو می‌تواند خودش خریدی جدید و بسیار ارزشمند به حساب بیاید. از منظرِ حضورِ هررا در تیم ملی هم شاید در حالِ حاضر گزینه‌هایِ خطِ میانیِ لا روخا آنقدر زیاد باشند که بازی به او نرسد، اما اگر هررا در ترکیبِ یونایتدی که به اوج باز می‌گردد نقشی کلیدی داشته باشد، قطعا این شرایط تغییر خواهد کرد.
 
 
     
آی اسپورت
2016-07-20 12:21:30
نظر دهید
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر