فهرست
آنالیز تاکتیکی چمپیونز لیگ: دیدار استاد و شاگرد
آنالیز تاکتیکی چمپیونز لیگ: دیدار استاد و شاگرد

آنالیز تاکتیکی چمپیونز لیگ: دیدار استاد و شاگرد

آی‌اسپورت - تکرار فینال 2015، رویاورییِ لستر سیتی با نسخه‌ای پیشرفته‌تر از خودش، بهترین روز استعدادیاب‌ها و دیدار کارلتو و زیدان... مایکل کاکس نکاتی کلیدی از چهار بازی یک چهارم نهایی چمپیونز لیگ را بررسی می‌کند:

 

لستر سیتی Vs اتلتیکو مادرید

این جدالی بین دو تیمی است که بزرگ‌ترین شگفتی‌ها را در لیگ‌هایِ بزرگ اروپایی آفریده‌اند. اتلتیکو مادرید در فصلِ 2014-2013 به رهبریِ دیگو سیمئونه و با ایده‌یِ کنار گذاشتنِ مالکیت توپ، اصلی که پیش از این برای فتحِ لا لیگا حیاتی به حساب می‌آمد، در حضورِ رئال مادرید و بارسلونا قهرمانِ اسپانیا شد. این قهرمانی الهام‌بخشِ کلودیو رانیری، مربی سابق اتلتی، در راهِ فصلِ رویایی‌اش با لستر سیتی در لیگ برتر بود.

اتلتیِ سیمئونه بر مبنایِ فوتبال واکنش‌گرا، سیستمِ 2-4-4 فشرده، با مهاجم دومی که عملا نقش هافبک پنجم را بازی می‌کند و ضدحمله‌هایِ برق‌آسا ساخته شده. پایه‌یِ فوتبالِ لستر هم شباهتِ زیادی به اتلتی دارد و با اینکه حالا دیگر رانیری رفته، اما دستیارِ سابق و جانشین‌اش، کرگ شکسپیر، عملا در حال ادامه دادنِ راه اوست.

این بازی‌ای است بین دو تیم با سبکی مشابه و همین نکته کار را برایِ لستر سخت خواهد کرد. لستر مقابلِ تیم‌هایی که با مالکیت توپ و خط دفاعیِ بالا بازی می‌کنند می‌تواند از سرعتِ جیمی واردی و ریاض محرز استفاده کند. اما اتلتی بر عکس با عمقی کم دفاع می‌کند و فضایِ لازم به مهاجمینِ سریعِ لستر در ضد حمله‌ها را نمی‌دهد. از منظری انگار اتلتی نسخه‌ای پیشرفته‌تر از خودِ لستر است و به همین خاطر به احتمال زیاد باید شاهد پایانِ ماجراجویی‌هایِ "روباه‌ها" در این مرحله از چمپیونز لیگ باشیم.

 

بوروسیا دورتموند Vs موناکو

یک جدال دیگر بین دو تیمِ مشابه. موناکو و دورتموند بیشترین و جذای‌ترین استعدادهایِ جوانِ فوتبال اروپا را دارند و از این منظر بهترین فرصت را برایِ استعدادیاب‌هایِ تیم‌هایِ بزرگ در جریان دو بازی‌شان فراهم می‌کنند. اما خودِ بازی از نگاهِ تاکتیکی هم می‌تواند جذابیت‌هایِ زیادی داشته باشد.

بینِ تیم‌هایِ یک هشتم هیچکس موناکو را چندان جدی نمی‌گرفت، اما شاگردانِ لئوناردو ژاردیم در مجموعِ دو بازی و با اتکا به گلِ زده‌یِ بیشتر در خانه‌یِ حریف موفق به شکست دادنِ منچستر سیتی شدند. تاثیرِ زیادِ فابینیو در مرکزِ زمین، هافبکی که پیش از این مدافعِ راست بوده، و نمایش‌هایِ خیره‌کننده‌یِ بنجامین مندی به عنوانِ فول‌بکِ چپ که حالا خودش را به عنوانِ یکی از بهترین‌هایِ اروپا در این پست به اثبات رسانده، از نکاتِ کلیدیِ موفقیتِ موناکو در این فصل از چیمپیونز لیگ بوده. در ضمن اجرایِ فوتبالِ پر انرژی با سیستمِ 2-4-4 یکی دیگر زوایایِ قابلِ بررسیِ این تیم است.

در سویِ دیگر زمین هم دورتموند به رهبریِ توماس توخل یکی از منعطف‌ترین تیم‌هایِ حال حاضر اروپا از منظرِ تاکتیکی است. دورتموند پیر-امریک اوبامیانگ را به عنوانِ یک گلزنِ درجه یک در مرکزِ خط حمله دارد و پشتِ سر او از موجی از هافبک‌هایِ خلاق و سرعتی استفاده می‌کند، هافبک‌هایی مثلِ ازومان دمبله، کریستین پولیسیک، مارکو رویس، آندره شورله و گونزالو کاسترو. پشتِ این هافبک‌هایِ هجومی هم جولین وایگل بازی می‌کند که پتانسیل بدل شدن به بهترین هافبکِ دفاعیِ اروپا را دارد.

انتظار بازی‌ای سریع و به لحاظِ تاکتیکی پیچیده را از سویِ این دو تیم به رهبریِ دو مربیِ فوق‌العاده باهوش‌شان را داشته باشید. در پایان شاید موناکو سورپریزی دیگر با خودش داشته باشد.

 

بایرن مونیخ Vs رئال مادرید

دیدارِ دوباره‌یِ استاد و شاگرد: کارلو آنچلوتی و زین‌الدین زیدان. آخرین باری که بایرن و رئال مقابلِ هم قرار گرفتند کارلتو مربیِ رئال بود و زیدان دستیارش. این دو کنارِ هم موفق شدند بایرنِ پپ گواردیولا را در مجموعِ دو بازیِ نیمه نهایی 0-5 شکست بدهند و راهشان برایِ فتحِ "لا دسیما" را باز کنند. و حالا زیدان باید راهی برایِ غلبه بر استادش پیدا کند.

بایرنِ آنچلوتی نسبت به بایرنِ گواردیولا تیمی ساده‌تر است. آنچلوتی بر عکسِ گواردیولا که هر هفته دنبالِ ایجادِ تغییری ظریف و پیدا کردنِ راهی جدید بود، بیشترین تمرکزش رویِ فرستادنِ بهترین 11تایش به زمین و قرار دادنشان در بهترین پست‌هایشان است. رابرت لواندوفسکی که در شبی به یاد ماندنی چهار بار دروازه‌یِ رئال را در نیمه نهاییِ چمپیونز لیگ، در وست‌فالن باز کرد، در حالِ گذراندنِ یک فصلِ عالی دیگر است و پشتِ او خطِ میانی‌ای بسیار مستحکم، متشکل از آرتورو ویدال، تیاگو آلکانترا و ژابی آلونسو قرار دارد.

رئال هم در سویِ دیگر زمین خطِ میانی‌ای درجه یک با لوکا مودریچ و تونی کروس، هافبکِ سابقِ بایرن دارد. کریستیانو رونالدو و گرت بیل هم همچنان به عنوانِ سلاح‌هایی مرگ‌بار برایِ فوتبالِ ضدحمله‌ای محسوب می‌شوند، اما شاید این بازی به جنگِ مالکیت علیه مالکیت کشیده شود و در نهایت بایرن دست بالا را پیدا کند.

 

بارسلونا Vs یوونتوس

تکرارِ فینالِ 2015، جایی که بارسلونا در بازی‌ای نزدیک و فشرده 1-3 یوونتوس را شکست داد. این بار اما با توجه به رفت و برگشت بودنِ بازی و استادیِ تاکتیکیِ مکس آلگری تورینی‌ها شانسِ بیشتری برایِ پیروزی خواهند داشت.

یوونتوس قادر است از خطِ دفاعیِ سه نفره یا چهار نفره استفاده کند. دنی آلوس، ستاره‌ی سابقِ بارسا، با اینکه این فصل در بازی‌هایِ زیادی برایِ بیانکونری به زمین نرفته، اما به نظر می‌رسد می‌تواند نقشِ مهمی در این جدال داشته باشد. در سویِ دیگر هم الکس ساندرو می‌تواند ضعفِ بارسا برایِ پیدا کردنِ جانشینی مناسب برایِ آلوس را برجسته کند.

این بازی رویاروییِ بهترین مهاجمینِ اروپا است. یووه گونزالو هیگوایین را به عنوانِ یک شماره‌یِ 9 کلاسیکِ درجه یک دارد و پشت‌اش از انرژیِ فوق‌العاده‌یِ پائولو دیبالا به عنوانِ بهترین نمونه‌یِ مهاجمِ دوم استفاده می‌کند. در سویِ دیگر زمین هم بارسا مثلثِ نیمار، لیونل مسی و لوئیس سوارز را دارد که همچنان بهترین خط حمله‌یِ اروپا را تشکیل می‌دهند. جدال این خط حمله‌یِ تمام آمریکایِ جنوبی مقابلِ خط دفاعیِ تمام ایتالیاییِ یووه یکی از جذاب‌ترین و شاید کلیدی‌ترین جنبه‌هایِ این بازی است. در نهایت شاید قدرتِ این خط حمله یک بار دیگر بر دفاعِ کلاسیکِ تورینی‌ها غلبه کند.

 

۶ ۲  
آی اسپورت
2017-03-18 10:53:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۲ نظر
حامد
شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۵، ۱۴:۱۸
بارسا دورتموند اتلنتیکو قطعا صعود می کنن ریال و بایرنم بایرن احتمال بیشتری میدم صعود کنه، البته اگه ایسکو بازی کنه شرایط متفاوت میشه و ریال شانس بیشتری داره اما زیدان بازم از کاسمیرو استفاده می کنه و می بازه باران دنبال قطع ارتباط خط هافبک و حمله ریاله و با بازی کردن کاسمیرو رسما این اتفاق میفته، قطعا هدف باید جنگ مالکیت باشه، من هوادار بارسام و با حفظ سمت دورتموند دوس دارم ریال جلو تیمای من حذف بشه
۱
پژمان
شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۵، ۱۵:۵۲
با احترامی که برای انجلوتی قائلم ولی احتمال برد ریال به مراتب بیشتره.تکنیک بایرن یکنواخت و خشکه و قدرتش جلوی تیمهای درجه دو بوندس لیگاست.ریال انعطاف به مراتب بیشتری داره و زیدان توان دور زدن تکنیک واضح بلیرن را داره.و ریال پشتوانه روحی بهتری داره و فقط باید لوا و تیاگو را از مار بندازه اونوقت کار بایرن تمومه
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر