فهرست
رئیس جمهور: موفقیت در المپیک، مانند فتح خرمشهر است
رئیس جمهور: موفقیت در المپیک، مانند فتح خرمشهر است

رئیس جمهور: موفقیت در المپیک، مانند فتح خرمشهر است

آی اسپورت- حسن روحانی در مراسم بدرقه کاروان‌های المپیک و پارالمپیک صحبت کرد که تشریح از آن را می خوانید.


* بسیار خوشحالم که امروز در خدمت ورزشکاران عزیز با عنوان بدرقه کاروان المپیک و پارالمپیک هستیم. می‌دانم که ملت ایران با قلب‌های خودشان و با دعای خودشان شما را در این سفر پراهمیت بدرقه خواهند کرد. باید بگویم خسته نباشید و از تلاش‌ها و کوشش‌های فراوان‌تان در ماه‌های گذشته که به این توفیق دست یافتید تشکر می‌کنم. همان که اعلام شد تعداد شرکت‌کنندگان ما و ورزشکاران عزیزمان در ریو نسبت به گذشته یک رکورد است.

* 63 نفر برای المپیک و عدد 96 برای پارالمپیک سهیمه به دست آمده و این بسیار مهم است که در اولین قدم توفیق خوبی نصیب ورزشکاران ما شد. باید به همگی خداقوت گفت برای کار بزرگی که در پیش رو دارید. ما به فال نیک می‌گیریم اینکه کاروان المپیک به نام امام هشتم است که افتخار ایرانیان است و در پناه او هستیم. انشاءالله کاروان با نام و روح بلند امام هشتم به توفیقات بلندی می‌رسد. همچنین پارالمپیک که به نام شهدای منا نامگذاری شده است.

* ورزش امروز جایگاه خاص و ویژه‌ای در جهان دارد. آنچه در گذشته از ورزش صحبت می‌شد امروز متفاوت شده است. ورزش یک نماد بزرگ برای قدرت، فعالیت و نشاط ملت است، مخصوصا آنجا که در صحنه بین‌المللی حاضر می‌شویم. دنیای امروز دنیای رقابت است در رقابت‌ها هم جایگاه انسان و شما به عنوان کل ملت ایران در میدان مسابقه در ریو حضور پیدا می‌کنید، چشم همه مردم به حرکات و تلاش‌های شما دوخته شده و در واقع این یک میدان سربازی است. هرچه در توان دارید و هرچه آموخته‌اید در آنجا در معرض دید جهان قرار خواهید داد. ملت بزرگ ما در هر میدان که پیروزی به دست آورده چه در صحنه اقتصاد، چه در صحنه سیاست داخلی و در صحنه سیاست خارجی، در قدرت نظامی و صحنه فرهنگی که باشد و هرجا که در یک رقابت و در یک صحنه یک مقایسه با جهان حضور پیدا کند آنجا به نام ملت بزرگ ایران ثبت می‌شود.

* شما وقتی در یک رقابت رکوردی را ثبت می‌کنید ملت ایران  صاحب رکورد می‌شود و وقتی به روی سکو می‌روید پرچم ایران به اهتزاز درمی‌آید. آنجا دیگر بحث فدراسیون، وزارت ورزش، دولت یازدهم این جناح و آن جناح نیست بلکه بحث کل ملت ایران مطرح است. در صحنه‌های ورزش گاهی این شرایط پیش می‌آید که چندین میلیارد نفر مسابقات را تماشا می‌کنند، خیلی مهم است که کاروان ایران در تمام صحنه‌ها با حرکات، تلاش‌ها، نمایش کار و تلاش شبانه‌روزی و با نمایش اخلاق انسانی و اسلامی‌اش در صحنه جهانی پیام داشته باشد. ایرانی در صحنه ورزش جهان در المپیک و پارالمپیک پیام داشته باشد، پیام اخلاق، صلح و دوستی و همزیستی و همچنین پیام امید و نشاط برای ملت در ایران، بسیار مهم است که ما در صحنه‌های مختلف امید و نشاط بیافرینیم. ما در صحنه یک المپیاد هم که پیروز می‌شویم و طلا می‌گیریم همه ملت ایران قلب‌شان شاد می‌شود. و این غرور برای همه است اما برخی صحنه‌ها یک اوج خاصی در ملت ایران دارد. هرجا موفق می‌شویم غرور ملی افزایش پیدا می‌کند اما برخی صحنه‌ها اوج آن غرور است.


* در صحنه دفاعی وقتی برابر دشمن پیروز می‌شویم یک غرور و جایگاه خاصی در روحیه مردم ایجاد می‌شود، چه یک صحنه بزرگ ملی مثل فتح خرمشهر و ... در دفاع مقدس باشد. این یک بار بر روی دوش ما و شما می‌گذارد که با دل 80 میلیون نفر چه می‌کنید و در صحنه جهانی همه چشم‌ها دوخته شده که نام ایرانی با غرور برده می‌شود. پس امروز یک رسالت سنگین بر دوش داریم. همه پیروزی‌ها  که در صحنه‌های قبل کسب شده و چه جایی که فوتبالیست‌ها پیروز شدند و چه جایی که پیروز نشدند اما عالی بازی کردند مثل بازی با آرژانتین، در واقع بازی خوب یک پیروزی است که مدال ندارد. در المپیک قبلی پیروزی‌هایی کسب شد البته همه چیز به تلاش شما و مسئولان و دعای خیر مردم بستگی دارد. انتظار مردم این است که همان‌طور که در تعداد سهمیه رکوردار شده‌ایم به لحاظ مدال و موفقیت‌ها هم در این  مسابقه جهانی رکورد جدیدی داشته باشیم. ما در همه صحنه‌ها در کشور چالش‌ها، مشکلات، امیدها و آرمان‌های بزرگ داریم اما برای آنکه بتوانیم به اهداف‌مان برسیم بدون امید و نشاط امکان‌پذیر نیست.

* بزرگترین ظلم‌ را آنهایی می‌کنند که مردم را از آینده مایوس می‌کنند و بزرگترین لطف را آنهایی دارند که امید بیافرینند. چرا نباید امیدوار باشیم مگر در صحنه‌های مختلف پیروز نشدیم و از چالش‌ها عبور نکردیم؟ مگر در صحنه سیاست و فرهنگ و دفاع نتوانستیم موفقیت فراوان کسب کنیم؟ مگر ما کشوری نیستیم که در منطقه و در مقایسه با بسیاری از کشورهای جهان امن‌ترین کشور و منسجم‌ترین ملت هستیم؟ برخی می‌خواهند شکاف ایجاد کنند اما ملت هوشیار است و در مسیر دستیابی به آرزوها بیدار است. یکی از صحنه‌هایی که این انسجام را تقویت می‌کند ورزش است، هیچ ایرانی نیست که در پیروزی در صحنه‌های ورزشی لبخند نزند. ورزش انسجام ایجاد می‌کند و برای ایران به عنوان یک صدای واحد و برای همه ایران‌دوستان در جهان خواهد بود، پس ورزش جایگاه خاص در وحدت ملی، امنیت و منافع ملی ما دارد، مخصوصا اینکه بانوان هم حضور دارند، بانوان ما پس از انقلاب حضور فعالی داشته‌اند که این حضور در دانشگاه، مراکز پزشکی و بهداشتی، صحنه سیاست و انتخابات بوده است. یکی از صحنه‌هایی که زنان ایرانی توانسته‌اند قدرت و استعداد خود را به نمایش بگذارند ورزش است.

* خوشحالم که می‌شنوم در این آوردگاه بزرگ ورزش عدد بانوان ایرانی یک رکورد است و در پارالمپیک هم تعداد بانوان 3 برابر شده که این برای ملت و بانوان ایران خوشحال‌کننده است به ویژه آنکه زنان ما با هویت ایرانی و اسلامی در این بازی‌ها حضور پیدا می‌کنند پس ورزش را باید با دید جایگاه و تاثیرات و موفقیت‌هایش ببینیم و مشاهده کنیم، البته ما ورزش را تک‌بعدی نمی‌بینیم و فقط به ورزش قهرمانی نگاه نمی‌کنیم بلکه ورزش به عنوان ضرورتی برای جسم و جان جامعه است و به سلامت و بهداشت جامعه کمک می‌کند.

*هر صحنه‌ای که بخواهیم موفق شویم به روحیه و شادمانی نیاز داریم و ورزش می‌تواند این روحیه را بدهد حتی به آنهایی که نگاه می‌کنند پس باید احساس کنیم یک رسالت ملی در این سفر بر دوش داریم، دعای مردم بدرقه شما خواهد بود، دولت در حد توانش در این 3 سال کارها را انجام داده، می‌دانم نقص‌هایی وجود دارد اما در حد توان و شرایط خود توان‌مان را گذاشته‌ایم و این راه را ادامه می‌دهیم یعنی راه حمایت از ورزش همگانی و قهرمانی، انشاءالله به سلامت بروید و با دستاوردهای بزرگی بازگردید و انشاءالله روح بلند امام هشتم پشتیبان شما باشد.کدخبر: 9407
  ۱  
آی اسپورت
2016-07-20 20:25:58
نظر دهید

۱ نظر
امیر تبریز اوغلی ضد نگ و کیسه
پنجشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۵، ۰۸:۱۶
سکوت اقای رییس جمهور.. ال سعود میادااااااااااااااااااااااااا
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر