فهرست
آنها دنبال چه هستند؟ / درباره حضور مبهم ثروتمند‌ترین مردان ایران در فوتبال
آنها دنبال چه هستند؟ / درباره حضور مبهم ثروتمند‌ترین مردان ایران در فوتبال

آنها دنبال چه هستند؟ / درباره حضور مبهم ثروتمند‌ترین مردان ایران در فوتبال

اشتیاق سرمایه‌داران برای ورود به دنیای فوتبال همان چیزی است که در تمام دنیا یک فرصت ویژه و استثنایی محسوب می‌شود به‌خصوص که هفته پیش خبری منتشر شد که در انبوه خبرهای سیاسی و اقتصادی کشور گم شد که طبق آن کارشناسان اقتصادی انگلیسی ظرفیت صنعت فوتبال ایران را ۶۵۰ میلیون دلار ارزیابی کرده‌اند. رقم خیره‌کننده‌ای می‌تواند محسوب شود. اما این تنها یک ظرفیت بالقوه است. در واقعیت و به صورت بالفعل اقتصاد فوتبال ایران رانتی،‌ مغشوش، ضررده و حتی ورشکسته است. چاهی عمیق که در تاریکی‌هایش همه چیز را می‌بلعد. سیستم نیمه‌ دولتی فوتبال ایران(کلمه نیمه را با ارفاق وارد جمله کرده‌ام) توانایی جذب سالم و بی‌شائبه این اشتیاق مردان ثروتمند ایرانی برای ورود به دنیای فوتبال را ندارد. سازو کاری مشخص برای جذب پول نیست. اما در این هاگیر واگیر و در فقدان یک سیستم سالم برای عرضه و تقاضا و سودآوری سرمایه‌گذاری، کسی نمی‌داند و نمی‌تواند هضم کند که چرا هنوز هم این مردان ثروتمند پولشان را این گونه بی‌محابا وارد فوتبال بی‌ در و پیکر ایران می‌کنندد. پولی که هر عقل سلیمی می‌داند سود مالی برای سرمایه‌گذاران نخواهد داشت. بیزینس فوتبال در ایران آن‌قدر رانتی،‌ مغشوش و دولتی است که هر پول خارج از سیستم دولتی در فوتبال ایران راهی جز تباهی ندارد. کارفرمای ۸۰ درصد باشگاه‌های فوتبال ایران دولت محسوب می‌شود. کارفرمایی که در جریان واگذاری نافرجام پرسپولیس و استقلال نشان داد از این حضور  پرضرر و پردردسر نمی‌تواند دل بکند. حتی اگر تمام اصول واضح و آشکار اقتصاد سالم به چالش کشیده شود. حسین هدایتی، بابک زنجانی، بردران شفیع‌زاده، علی انصاری و…. این متمولان چرا به دنیای فوتبال وارد می‌شوند؟ برای تبلیغ؟ شهرت؟ بهره‌وری پنهان مالی؟ کار خیر؟ پولشویی؟ علاقه شخصی؟ هیچ‌کس جواب دقیقی برای این سئوالات ندارد.


علی انصاری:
آی اسپورت- لقب او در حال حاضر ثروتمندترین مرد ایران است. زمانی که واعظ آشتیانی از فدراسیون دوچرخه‌سواری به استقلال آمد تا یک تکان اساسی به این باشگاه پرطرفدار تهرانی بدهد، یک مولتی میلیاردر هم با خودش به فوتبال ایران وارد کرد. آن زمان می‌گفتند مغازه‌های یافت‌آباد و بازار مبل ایران فقط گوشه‌ای از ثروت چشمگیر علی انصاری است. بعد از اینکه پرسپولیسی‌ها با ثروت هدایتی وارد گود شدند و روی گرانترین بازیکنان لیگ دست گذاشتند، استقلالی‌ها هم علی انصاری را رو کردند  تا تماشاگران آبی‌های پایتخت خیالشان راحت باشد که برای صید ستاره‌های لیگ، آنها هم می‌توانند مثل پرسپولیسی‌ها روی جیب شخص دیگری حساب کنند. علی انصاری بزرگ شده محله مهرآباد جنوبی و خیابان شمشیری است اما اگر الان بخواهید سراغش بروید باید در شمال تهران دنبالش بگردید. او رئیس گروه گذاری تات(شامل بانک تات و بانک انصار هم می‌شود که در مجموع بانک سرمایه آینده را تشکیل دادند) و رئیس اتحادیه مبل‌سازان تهران است و به خاطر عشقش به فوتبال وارد این ورزش شد، اما حضور رسانه‌ای‌اش کم‌ رمق‌تر از همتایش حسین هدایتی بود و به مرور از فوتبال فاصله گرفت. با این حال هنوز هم نام او با شورای صنعت مبلمان و دکوراسیون سر زبان‌هاست. انصاری چند سال قبل پاساژ مشهور موبایل ایران در خیابان جمهوری را نیز تأسیس کرد و در حوزه موبایل و تجارت آن برای حاجی علاءالدین معروف خط و نشان کشید. انصاری برخلاف همتایان خود حضور محافظه‌کارانه‌ای در رسانه‌ها دارد و به نظر می‌رسد خیلی دغدغه شهرت ندارد. دو سال پیش عکس‌هایی از خانه او منتشر شد که می‌گفتند ۱۸۰ میلیارد تومان می‌ارزد. در انتخابات دوره‌های نهم و دهم خبرهایی شنیده می‌شد که انصاری اسپانسر مالی یکی از کاندیداهاست. هر چند این خبر تأیید نشد.


حسین هدایتی:
این روزها او از پرخبرترین ثروتمندان ایران است. به‌خصوص با مداخله‌اش در تأمین مالی خواسته‌های ستاره‌ها و شایعه‌ای در مورد حدود ۵ میلیارد تومان بذل و بخشش از سوی او به باشگاه پرسپولیس. حسین هدایتی دولابی از اواخر دهه ۸۰ و با کمک‌های مالی بی‌سابقه‌اش به باشگاه پرسپولیس شناخته شد. او که می‌گفت به خاطر عشق دوران کودکی‌اش به پرسپولیس، بی‌هیچ چشمداشتی به این تیم کمک می‌کند بعدها یکی از مدعیان اصلی خرید این باشگاه شد. افسانه‌های زیادی از سرمایه‌گذاری‌های فوق‌العاده او نقل محافل است. از مالکیت صنایع استیل و فولاد کشور گرفته تا برج‌سازی در دوبی و مالکیت بزرگترین شرکت پرورش میگوی ایران. سرمایه‌گذاری او در حوزه صنایع فلزی و فوتبال محدود نمی‌شود؛ هدایتی با سرمایه‌گذاری در ساخت هتل سیروس در کیش وارد حوزه گردشگری شد؛ با بانک تات به بخش بانک‌داری ورود پیدا کرد و از سهامداران بازار مبل ایران هم محسوب می شود. هدایتی از زمانی که حضور فعال در فوتبال ایران دارد فراز و نشیب‌های زیادی را به چشم دیده و در تیم‌هایش فقط هزینه کرده، اما با این همه او هنوز از رینگ خارج نشده و حضورش در این فوتبال از همه میلیاردرها بیشتر دوام داشته است. به جز پرسپولیس باشگاه‌های استیل آذین، گهر دورود و ملوان بندر انزلی هم با نام او گره خورده است. بعضی می‌گویند سودای شهرت دارد و یک لحظه هم از فکر پرسپولیس بیرون نمی‌آید. او متولد سال  ۱۳۴۲ است و در میانسالی به یکی از مشهورترین ثروتمندان ایران تبدیل شده است.


بابک زنجانی:
بابک زنجانی را همه می‌شناسیم. متهم اختلاس نفتی که یک قلم از شکایات از او(که البته فعلا در حد اتهام است) طلب ۴ میلیارد دلاری وزارت نفت است! با نام کامل «بابک مرتضی زنجانی»  طی سه سال اخیر از مشهورترین و جنجالی‌ترین چهره‌های ایران محسوب می‌شود. او طی سال ۹۲ با سرعتی باورنکردنی به یک سلبریتی تبدیل شد و در مصاحبه با نشریات معتبر بی‌پروا از اوج‌گیری و کسب ثروت خود سخن گفت و از تأثیرش در دور زدن تحریم‌ها، نقشش در تکمیل پروژه اتوبان صدر و همین‌طور معاملاتش با سازمان تأمین اجتماعی. او در سال ۹۲ ثروت خودرا  ۲۵ هزار میلیارد تومان برآورد کرد! او گفته بود که دارای بیش از ۶۰ شرکت از جمله شرکت هلدینگ توسعه‌گذاری سورینت قشم و اولین بانک سرمایه اسلامی در مالزی است و ادعا کرده بود که شرکت‌هایی هم در دوبی و ترکیه و تاجیکستان دارد. زنجانی مالک و رئیس هیات مدیره باشگاه راه آهن تهران هم بود و حضورش در فوتبال را این‌گونه رسمی کرد. او علی دایی را برای هدایت تیمش انتخاب کرد و هواپیمایی قشم ایرلاین هم یکی از دارایی‌های مشهور اوست. این میلیاردر مشهور ایرانی متولد ۱۳۴۹ در تهران است. او دوسال است که در زندان به سر می‌برد و محاکماتش از طولانی‌ترین پرونده‌های قضایی ایران محسوب می‌شود.


برادران شفیع‌زاده:
برادران شفیع‌زاده تقریبا اولین کسانی بودند که از بخش خصوصی پایشان به فوتبال ایران باز شد. آنها در فوتبالی که ریز و درشتش وابسته به دولت است توانستند سال‌ها دوام بیاورند و از این جهت ستایش هم شده‌اند. دوازده‌ سال پیش علی و شهرام شفیع زاده، دو فعال اقتصادی در جنوب ایران بودند که کمتر کسی حتی نامشان را شنیده بود. آنها در آبادان کارخانه نان فانتزی و دام و طیور داشتند و درست همان زمان که آبراموویچ میلیاردر مشهور روس، باشگاه آبی‌پوش چلسی را خرید، آنها هم روی تیم آبی‌پوش استقلال اهواز دست گذاشتند. بعضی‌ها می‌گویند آنها با تأسیس شرکت‌های فرعی، به بهانه اداره تیم استقلال اهواز توانسته‌اند وام‌های قانونی دولتی دریافت کنند و در این سال‌ها به این طریق تیم‌داری کنند. بعضی دیگر هم علی شفیع‌زاده را پدر املاک ایرانی‌ها در دوبی می‌دانند و معتقدند برادر بزرگتر آن سوی آب‌های خلیج فارس روی سقف درآمد نشسته و برای برادر کوچکتر پول می‌فرستد. در مقطعی که عدد بدهی‌های باشگاه بالا رفت و تیم با مشکلات جدی مواجه شد، این دو برادر از مسئولین دولتی قول‌هایی گرفتند، مثلا علی آبادی رئیس وقت سازمان تربیت  وعده  ۱۰ هکتار زمین به استقلال اهواز داده بود و….


محسن پهلوان‌مقدم:
محسن پهلوان‌مقدم هم مثل زنجانی این روزها در مخاطره قرار گرفته هرچند جنس گرفتاری‌اش متفاوت است. امپراطوری پدیده با فروش خودمدارانه سهام و رد و بدل شدن اوراق بدون نظارت سازمان‌های ذیربط به یک فروپاشی مالی چندهزار میلیارد تومانی بدل شد که کل سیستم بانکی کشور را به چالش کشید.  پهلوان، مدیرعامل شرکت بین المللی توسعه گردشگری پدیده شاندیز است. اوعلاوه بر افتتاح پدیده شاندیز در مشهد در سالیان گذشته، پای این رستوران را به تهران و کیش هم باز کرده است. چند سال پیش هم در مراسمی ویژه با حضور معاون اول رئیس جمهور وقت، کلنگ ایجاد بزرگ‌ترین مجتمع تفریحی گردشگری خاورمیانه در مشهد را به زمین زد. مجتمعی که گفته می‌شود در صورت بهره‌برداری کامل، ارزش چند میلیارد دلاری خواهد داشت. پهلوان مقدم هم مثل سایر همتایان میلیاردر خود به ورود به دنیای فوتبال علاقه‌مند است. نام او در رسانه‌های ورزشی دو سال پیش مطرح شد که گفتند قصد خرید باشگاه راه‌آهن را دارد اما در این مسیر به نتیجه نرسید و در نهایت در تیرماه ۹۳،  امتیاز تیم مس سرچشمه را خرید؛ نام این تیم را به پدیده تغییر داد و به مشهد برد و در حال حاضر در لیگ برتر حضور دارد  خود او درباره نحوه ثروتمند شدنش می‌گوید با ساخت و ساز شروع کرده چون نسل او همیشه در این کار بوده‌اند حتی پدر بزرگ او کاشی‌کاری حرم امام رضا (ع) و بقعه خواجه ربیع را انجام داده است. او حتی فعالیت‌های خود را به خارج از مرزها هم گسترش داده است و در افغانستان هم فعال است.

آرش خوشخو، علی رستگار/ هفت صبح
  ۳  
آی اسپورت
2016-07-22 12:47:58
نظر دهید
۳ نظر
-
جمعه ۱ مرداد ۱۳۹۵، ۱۵:۵۱
همین الان هم بیشتر هزینه های اس دقلال مثل حقوق پنگوئن توسط انصاری و م خ پرداخت می شه
برزو
جمعه ۱ مرداد ۱۳۹۵، ۱۷:۵۷
جالب اینجاست که همه ی اونایی که در باشگاه لنگ سرمایه گذاری کردند با پول حرام این کار رو کردند و به خاطر همین بی برکتی الان 9 ساله رنگ جام رو هم ندیدند.
۱
-
شنبه ۲ مرداد ۱۳۹۵، ۱۴:۱۲
پس زنوزی چی ؟؟؟ پرونده زنوزی با روابط شخصی خاصی که به مموتی داره هم خیلی جالبه برای بررسی
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر