فهرست
گزارش: پرونده‌ی آلردایس؛ از لیمریک تا ساندرلند
گزارش: پرونده‌ی آلردایس؛ از لیمریک تا ساندرلند

گزارش: پرونده‌ی آلردایس؛ از لیمریک تا ساندرلند

آی‎اسپورت – بعد از موفقیت با لیمریک آلردایس سالِ 1992 به انگلیس بازگشت تا به عنوانِ دستیارِ دستیارِ لز چپمن رویِ نیمکتِ پرستون نورس اند  بشیند. اما دورانِ چپمن خیلی زود و بعد از گذشتِ تنها 10 بازی در پرستون به پایان رسید و آلردایس مربیِ موقتِ تیم لقب گرفت. با وجودِ نتایجِ خوبِ او، باشگاه تصمیم گرفت در سامبرِ 92 جان بک را به عنوانِ مربیِ جدیدش انتخاب کند. آلردایس 18 ماهِ دیگر در پرستون، به عنوانِ مربیِ تیمِ جوانان، باقی ماند، و در نهایت به دلیلِ اختلافِ نظر در سبکِ بازی با بک، از این تیم جدا شد.
 
بلکپول
 
آلردایس در ژوئیه‌یِ 1994 به عنوانِ مربیِ تیمِ دسته دومیِ بلکپول انتخاب شد، تیمی که در فصلِ قبل تنها یک امتیاز با سقوط فاصله داشت. آلردایس در اولین فصلِ حضورش بلکپول را به رده‌یِ دوازدهم رساند و یک فصلِ بعد با رسیدن به رده‌یِ سوم راهیِ پلی آف، برایِ صعود به لیگِ برتر شد. اما شکست مقابلِ بردفورد در این مرحله، به شکلی غیرِ منظره دورانِ آلردایس را هم در بلکپول به پایان رساند.
 
ناتس کانتی
 
در ژانویه‌یِ 1997 آلردایس راهیِ ناتینگهام شد و هدایتِ تیمِ بحران‌زده‌یِ ناتس کانتی را که در قعرِ جدولِ دسته دوم به سر می‌برد به دست گرفت. تلاش‌هایِ آلردایس در نجاتِ تیمِ جدیدش در نهایت بی‌نتیجه ماند و ناتس کانتی با 18 بازیِ پیاپی بدونِ برد به دسته‌یِ سوم سقوط کرد. با این وجود آلردایس به کارش در کانتی ادامه داد و فصلِ بعد با 99 امتیاز فاتحِ دسته سه شد.
 
بولتون واندررز
 
کاراکتر کاریزماتیکِ آلردایس و نوعِ بازیِ تیمش در اکتبرِ 1999 توجه باشگاهِ بولتون را به خودش جلب کرد و باعثِ جدا شدنش از ناتس کانتی شد. آلردایس در دومین فصلِ خودش با بولتون تیمش را به لیگِ برتر رساند و اینجا بود که با حفظِ واندررز در سطحِ اولِ فوتبالِ انگلیس نامی برایِ خودش دست و پا کرد، نامی که با در فصلِ 2005-2004 با ششم شدنِ بولتون و کسبِ سهمیه‌یِ جامِ یوفا بزرگ‌تر هم شد.
 
نیوکاسل یونایتد
 
درخششِ آلردایس در بولتون باعث شد تا فردی شپهرد، رئیسِ وقتِ باشگاهِ نیوکاسل، سالِ 2007 او را به عنوانِ مربیِ جدیدِ تیمش انتخاب کند. اما با رفتنِ شپهرد و سرِ کار آمدنِ مایک اشلی دورانِ آلردایس در سنت جیمزز پارک خیلی زود، و بعد از فقط 24 بازی به پایان رسید. اشلی که قصد داشت جایگاهش بینِ هودارانِ را مستحکم کند، با استناد به نارضایتیِ آن‌ها از سبکِ بازیِ نیوکاسل، گزینه‌یِ محبوب‌شان، یعنی کوین کیگان را جانشینِ آلردایس کرد.
 
بلکبرن روورز
 
مقصدِ بعدیِ آلردایس یک تیمِ بحران‌زده‌یِ دیگر بود، بلکبرن. وقتی آلردایس در دسامبرِ 2008 برایِ اولین بار رویِ نیمکتِ روورز نشست، تیمِ جدیدش در منطقه‌یِ سقوط بود. اما پایانِ لیگِ رده‌یِ پانزدهم را برایِ بلکبرن به همراه آورد. آلردایس در اولین فصلِ کاملش با بلکبرن هم به رده‌یِ دهمِ جدولِ لیگِ برتر رسید. اما فصلِ بعد در حالیکه بلکبرن در نیم فصلِ اول در رده‌یِ سیزدهم بود، مالکینِ جدیدِ باشگاه، در دسامبرِ 2010 آلردایس را اخراج کردند.
 
وستهم یونایتد
 
شش ماه بعد از ترکِ ایوود پارک، آلردایس راهیِ آپتون پارک شد و هدایتِ وستهمِ سقوط کرده به چمپیونشیپ را به عهده گرفت و در همان فصلِ اول با پیروزی در فینالِ پلی آف تیمِ جدیدش را به لیگِ برتر بازگرداند. وستهم با آلردایس در لیگِ برتر به رده‌هایِ دهم، سیزدهم و دوازدهم رسید و با وجود مقاطعی درخشان و فوتبالی گهگاه جذاب، نارضایتیِ کلیِ تماشاگران از سبکِ بازیِ تیم در نهایت به جداییِ آلردایس در میِ 2015 انجامید.
 
ساندرلند
اکتبرِ 2015 در حالی که دیک ادووکات بعد از 10 بازی ساندرلند را در منطقه‌یِ سقوط ترک کرد، آلدرایس یک بارِ دیگر وظیفه‌یِ یک فرارِ بزرگِ دیگر را بر عهده گرفت. ساندرلند در ژانویه هنوز هفت امتیاز با نجات از سقوط فاصله داشت، اما متودهایِ دفاعیِ آلردایس بالاخره جواب داد و تیمش از فوریه به بعد فقط یک بار شکست خورد، آن هم مقابلِ لستر سیتیِ قهرمان. بدین ترتیب آلردایس ساندرلند را به بهایِ سقوطِ تیمِ سابقش، نیوکاسل نجات داد.
 
 
 
 
 
 
     
آی اسپورت
2016-07-23 11:02:54
نظر دهید
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر