فهرست
یک مقایسه: رونمایی لباس المپیکی در ایران، کانادا و اسپانیا
یک مقایسه: رونمایی لباس المپیکی در ایران، کانادا و اسپانیا

یک مقایسه: رونمایی لباس المپیکی در ایران، کانادا و اسپانیا

آی اسپورت- دقایقی از رونمایی لباس ایران و لباس رژه کاروان کشورمان در بازی‌های المپیک ریو نگذشته بود که سیل انتقادها در شبکه‌های مجازی منتشر شده و خیلی از این شبکه‌ها با مقایسه لباس کاروان ایران با اشکال مختلف و لباس رژه کشورهای دیگر، آن را به تمسخر گرفتند.

لباس کاروان ورزشی یک کشور در مراسم رژه فرصتی است یک کشور خود را به دنیا نشان دهد چرا که میلیاردها نفر آن را تماشا می‌کنند و در واقع ویترین یک کشور در افتتاحیه به معرض نمایش گذاشته می‌شود. به همین دلیل تمامی کشورها در تلاش هستند تا بهترین لباس را در مراسم روز رژه بر تن داشته باشند و از بهترین طراحی‌ها و رنگ‌ها استفاده می‌کنند تا به نوعی در این ویترین بین المللی بتوانند بیشترین توجهات را معطوف خود کرده و نماینده فرهنگ و تاریخ کشور خود باشند. این در حالی است که با طراحی لباس کاروان ایران در المپیک ریو به نظر می‌رسد بهترین فرصت از ایران گرفته شده و این لباس در ویترین بیشتر از آنکه جلب توجه کند و معرف فرهنگ غنی ایران باشد، به نوعی ضدتبلیغ است! لباسی که در آن نه از طرح ایرانی - اسلامی نشانی وجود دارد و هیچ نشانه ای از فرهنگ غنی ایران و سنت‌های پارسی در آن نیست و عجیب تر اینکه نه همخوانی رنگ‌ها در آن به خوبی به کار رفته است.

لباس کاروان کانادا

پیش پاافتاده ترین و بدیهی‌ترین اصل در طراحی یک لباس همخوانی و هارمونی رنگ لباس‌هاست، در حالی که در لباس کاروان ایران حتی این مورد ساده هم رعایت نشده است. در حالی که بسیاری از کشورهای دنیا از طرح‌های جذاب ایرانی و فرهنگ اصیل پارسی در طرح لباس‌های خود استفاده می‌کنند، اما در لباس کاروان ایران کوچکترین طرحی از نمادهای اصیل و سنتی ایرانی ندارد و اصلا از چنین طرحی در لباس رژه کاروان ایران استفاده نشده است.

لباس کاروان اسپانیا


این درحالی است که برای برنامه‌ریزی و طراحی چنین مواردی 4 سال زمان فرصت وجود دارد تا بتوان برای آن برنامه ریزی داشت و لباسی را با بهترین طرح و با بهترین کیفیت مهیا کرد. حتی می توان با یک فراخوان بهترین و بااستعدادترین طراحان را جمع کرد تا لباسی شکیل و نمونه برای کاروان ایران انتخاب شود، اما به نظر می‌رسد برای کاروان ایران در این 4 سال هیچ فکری برای لباس رژه نشده و با چشمان بسته و بودن دیدن طرح و رنگ آن این لباس انتخاب شده است چرا که لباس به اندازه ای زشت و غیراستاندارد است نمی توان پذیرفت که این لباس با چشمان باز انتخاب شده باشد!


فارس نیوز
  ۳  
آی اسپورت
2016-07-23 15:38:25
نظر دهید

۳ نظر
ع ع ب
شنبه ۲ مرداد ۱۳۹۵، ۱۷:۴۰
من حس می کنم یک تعمدی در کل کشور و در تمامی رده های تصمیم گیری و تصمیم سازی وجود داره تا تمامی کارها و تصمیمات حداکثر میزان فاصله با عقل و منطق رو داشته باشه و کشور همیشه در یک بحران و عدم ثبات وجود داشته باشه از بزرگترین تصمیمات سیاسی گرفته تا وجه کشور در نظام بین المللی ...به نظر می رسه تمامی مسئولان دوست دارن که ایران و ایرانی همیشه در تمامی میادین و صحنه ها مضحکه خاص و عام باشه ...
-
شنبه ۲ مرداد ۱۳۹۵، ۲۲:۱۱
در مورد چندش اور بودن لباسمون که حرفی نیست ولی خداوکیلی لباس اسپانیا هم شبیه دلقک هاست.
-
شنبه ۲ مرداد ۱۳۹۵، ۲۲:۱۱
در مورد چندش اور بودن لباسمون که حرفی نیست ولی خداوکیلی لباس اسپانیا هم شبیه دلقک هاست.
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر