فهرست
گپی با دن کارلتو: فوتبالِ خوب ساده است
گپی با دن کارلتو: فوتبالِ خوب ساده است

گپی با دن کارلتو: فوتبالِ خوب ساده است

بعد از گذشتِ دو هفته در مونیخ چه حسی نسبت به باشگاه، تیم و شهر دارید؟
 
اولین حسِ من اینه که این تجربه‌یِ زیبایی برامه. من به باشگاهی اومدم که خیلی خوب مدیریت میشه، به شهری اومدم که خیلی زیبا و تمیزه و جلساتِ تمرین اولمون با تیم هم خیلی خوب پیش رفته. بازیکنام همه تمرکز بالایی دارن و فعلا تا اینجا همه چیز خوب پیش رفته.
 
به نظرتون کیفیتِ این تیم و بازیکنها چقدره؟
 
در حالِ حاضر فقط هفت بازیکن از تیمِ اول را داریم، چون بقیه همه در تعطیلاتِ تابستانی هستن. اما ما در همه پست‌ها رقابت داریم و این باعث میشه که فصلِ خوبی را پیشِ رو داشته باشیم.
 
شما مربیِ بزرگ‌ترین تیم‌ها و بزرگ‌ترین بازیکنان بودید. چالش کار کردن با این بازیکنان را چطور می‌بینید؟
 
چالش همه جا مشابه. مهمترین کار اینه که سعی کنی رابطه‌یِ خوبی با بازیکنها برقرار کنی، استراتژی درست برایِ بازی‌ها پیدا کنی و به بازیکنات کمک کنی در بالاترین سطحِ ممکنشون بازی کنن. هر بازیکنی شخصیتِ خاصِ خودشو داره و این چیزیه که باید مدیریت کنی.
 
از 20 سالِ پیش که در رجینا بودید مربیگری چه تغییراتی کرده است؟
 
خیلی. شغلِ من نسبت به 20 سالِ پیش کاملا تغییر کرده. در رجینا من 16 بازیکن داشتم با هفته‌ای یک بازی. اما حالا 25 بازیکن دارم با هر سه روز یک بازی. همه چیز عوض شده. شما وقتِ زیادی برایِ تمرین کردن ندارید و بیشتر باید از آنالیزهایِ ویدئویی استفاده کنید. برنامه کلی اینه: بازی کردن و استراحت کردن.
 
خودتون به عنوانِ یک مربی چه تغییراتی کردید؟
 
سبکِ من همیشه همین بوده. همونطور که گفتم مهمترین عوامل ایجادِ رابطه‌یِ خوب با بازیکنها و پیدا کردنِ بهترین راه برایِ بازیِ تیم است.
 
آیا مربیگری فنی‌تر شده؟
 
به نظرِ من روانشناسانه‌تر شده. شما 25 بازیکن دارید که فقط 11 نفرشان بازی می‌کنند. کارِ سختِ اینجاست که 14 نفرِ دیگر را با انگیزه نگه دارید. این مشکل‌ترین بخشِ قضیه است. همه بازیکنها دوست دارن در همه بازی‌ها به زمین برن. شما باید براشون توضیح بدید که چه ارزشی برایِ تیم دارن، حتی اگر بازی نکنن. مهمتر و سخت‌تر از اینکه به بازیکنها بگی چطور بازی کنن اینه که بگی چطور رفتار کنن.
 
رویکردِ تاکتیکی نسبت به تیمی که پپ گواردیولا در سه سالِ گذشته ساخته چه تغییری می‌کند؟
 
من دنبالِ انقلاب در تیم نیستم، چون فوتبالی که بایرن با پپ گواردیولا در سه سالِ اخیر بازی کرد خیلی خوب بود. من نمی‌‍خوام تغییراتِ زیادی بدم. البته قطعا من دیدگاه‌هایِ خودم را اعمال می‌کنم و تلاش می‌کنم بازیکنها را برایِ پذیرفتنشون مجاب کنم. بعد از این مرحله به راهِ خودمون ادامه میدیم. فکر میکنم این راهِ خوبی باشه.
 
ایده‌هایِ شما چیه؟ نکاتِ ریزی برایِ تغییر هست؟
 
چون ما یک باشگاه بزرگ با بازیکنانِ بزرگ هستیم ایده‌یِ کلی ساده است: فوتبالی زیبا و هجومی بازی کردن، زیاد گل زدن و کم گل خوردن. فوتبال واقعا پدیده‌یِ پیچیده‌ای نیست. فوتبالِ خوب ساده و سر راست است.
 
تا حالا به شکلِ جدی به مربیگریِ ملی فکر کردید؟

نه واقعا. من دوست دارم هر روز کار کنم، هر روز سر تمرین برم. شاید بعدا. اما فعلا دوست دارم هر روز با تیمم باشم.
 
یعنی مربیگریِ ملی براتون کافی نیست؟
 
شغلِ سختیه. چون زمان لازم برایِ تمرین و ساختنِ تیم ندارید. به همین دلیل بود که فوتبالی درجه یک در یورو ندیدیم. وقت کمه و برنامه بازی‌ها فشرده. برایِ همین تیم‌هایِ ملی نمیتونن فوتبالِ خوبی بازی کنن.
 
پس ساده‌ترین کار دفاع کردن است.
 
قطعا. بازی با توپ خیلی سخت‌تره چون باید خلاقیت داشته باشید. اما بدونِ توپ، وقتی هدفتون فقط دفاع کردنه، خیلی ساده‌تره.
 
از اینکه این روندِ فوتبالِ دفاعی با تیم‌هایِ ضدحمله‌ای ادامه پیدا کنه و همه‌گیر بشه نمی‌ترسید؟
 
نه. فوتبال همیشه همین بوده. یک دوره بازی با مالکیتِ بالا راهِ اول میشه و یک دور فوتبالِ ضدحمله‌ای. و بعد باز عوض میشه. این اتفاقِ جدید نیست. فوتبال یعنی همین.
 
شما در جریانِ یورو نوشتید میلانِ آریگو ساکی در هر دو بعد خوب بود، چه بازی با توپ چه فوتبالِ ضدحمله‌ای. آیا این ایدئالِ فوتبال برایِ شماست، این تعادل؟
 
مهمترین کلمه در فوتبال برایِ من تعادل است، اینکه هم با توپ و هم بدونِ توپ خوب باشی. شغلِ ما ایجادِ این وضعیت است.
 
بازی مقابلِ میلان و رئال، تیم‌هایِ سابقتون در تورنمنتِ پیش‌فصل براتون معنیِ خاصی داره؟
 
قطعا. من 13 سال در میلان بودم، به عنوانِ بازیکن و مربی و خاطراتِ فراموش‌نشدنی‌ای ازش دارم. در رئال هم دو فصلِ سنگین و خیلی خوب داشتم. قطعا این بازی‌ها برام خاص هستند، حتی اگر دوستانه باشن.
 
آیا آماده کردنِ بازیکنان برایِ بازی‌هایِ دوستانه مقابلِ تیم‌هایِ بزرگ ساده‌تر است؟
 
این بازی‌ها برایِ بازیکنها جذاب‌تره چون بهشون انگیزه و تمرکز میده. وقتی تماشاگرها هم بیشتر باشن بازیکنها نمایشِ بهتری دارن. همه میدونن نتیجه اهمیتِ زیادی نداره، اما مهمه که خوب بازی کنین و برای فصلِ جدید آماده بشید.
 
بعضی از بازیکناتون یک ماهِ دیگه برمی‌گردن. فکر می‌کنین چقدر طول بکشه تا بایرن تیمِ شما بشه و درست جوری که دوست دارید بازی کنه؟
 
همه بازیکنام تا پنجِ اوت برمی‌گردن و همونجور که گفتم نیازی به انقلاب نیست. برایِ همین امیدوارم تیم برایِ بازیِ سوپرکاپ، 14 اوت مقابلِ دورتموند آماده باشه.
 
 
 
 
 
     
آی اسپورت
2016-07-24 11:55:12
نظر دهید
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر