فهرست
گزارش ویژه: طراح زن لباس کاروان المپیک کیست؟ چه دفاعی دارد؟
گزارش ویژه: طراح زن لباس کاروان المپیک کیست؟ چه دفاعی دارد؟

گزارش ویژه: طراح زن لباس کاروان المپیک کیست؟ چه دفاعی دارد؟

آی اسپورت- ابتدا گفته شد میترا تمجیدی طراحی که گفته می‌شد برای کاترین اشتون، نماینده عالی اتحادیه اروپا در سیاست خارجی و امور امنیتی لباس طراحی می‌کند طراح لباس‌های کاروان ایران در المپیک است؛ اما درست نبود. دریغ از اندکی سلیقه، ذوق، خلاقیت و... باور کنید اگر مانکن زبان بسته جان داشت و زبان، به هیچ‌وجه راضی نمی‌شد تا این لباس نازیبا را- که پیش‌تر در بوق و کرنا شده بود «طراحی خاصی» دارد- بر تن کند.  مانکن بانو که سر نداشت! مرد هم که سر داشت دستانش برعکس بود تا زبان بسته این گونه اعتراض کند به لباس رژه کاروان ایران در بازی‌های المپیک ریودوژانیرو و فرار را بر قرار ترجیح دهد در صورت امکان. حالا بیشتر از همه زنان ایرانی معترض هستند و می‌گویند «اگر ما بودیم هرگز این لباس را به تن نمی‌کردیم» تا این پرسش مطرح شود که چطور وقتی زنان ایران معترض هستند و اعلام می‌کنند به هیچ‌وجه حاضر به پوشیدن این لباس نیستند، می‌توانیم این لباس و طراحی آن را خاص و ایرانی بدانیم!


یک روز انتقاد از طراحی لباس کاروان ورزشی ایران در المپیک کافی بود تا مطلبی برای معرفی طراح آن به نام مهناز آرمین منتشر شود و در اینترنت بپیچد. پس از آن بود که از دقایقی پیش، سیل فحاشی کاربرانی از ایران، متاسفانه صفحه اینستاگرام این طراح لباس را در برگرفته و موج تازه‌ای از اوباشگری اینترنتی را شاهد باشیم.


مهناز آرمین کیست؟
او یک طراح مد ایرانی است که ۳ سال در استانبول دوره طراحی لباس و مدلینگ خوانده و لباس جام جهانی برزیل و استرالیا و طراحی لباس‌های المپیک امسال در برزیل کار اوست. در مراسم افتتاح جام ملت‌های آسیا در سال گذشته یک طراحی او به نام گلستان، که ملهم از تابلو فرش‌های ایرانی بوده است به فدراسیون فوتبال استرالیا اهدا شده بوده است و یک طرح دیگر هم برای جام جهانی طراحی کرده بوده است. یک لباس شب، با ترکیبی از پرچم کشورهای ایران و برزیل. اما کار آخر او، دستمایه طنزهای بسیاری شده است.

مهناز آرمین خود را در یکی از سایت‌های ویژه مد اینگونه معرفی کرده: 3 سال در استانبول ترکیه طراحی لباس و مدلینگ آموزش دیده ام و سوابق شغلیم نیز طراح لباس جام جهانی برزیل و استرالیا و طراح لباسهای بازیهای المپیک 2016 برزیل می شود نام برد.


مهناز آرمین در مورد لباس‌های بانوان در المپیک می گوید: طراحی لباس بانوان ورزشکار در المپیک ها باید برگرفته از هویت فرهنگی و ایرانی باشد.

 
او با اشاره به طراحی نقوش لباس بانوان ورزشکار در المپیک ۲۰۱۶ ریو برزیل گفت: این لباس با نام خورشید صلح المپیک ۲۰۱۶ طراحی شده است که در آن گل های شاه عباسی نمادی از خورشید هستند که با ترکیب رنگ های آبی آسمانی، سرمه ای و نارنجی پیام صلح و دوستی را به ملل مختلف منتقل می کند. این لباس با هدف پاسداشت بانوان ورزشکار ایرانی و حضورشان در مسابقات المپیک ۲۰۱۶ ریو طراحی شده که شامل، مانتو، شلوار و مقنعه است. لباس دیگری با عنوان بانوی آبی شامل سارافون، شلوار و شومیز همراه با نقوش ظریف اسلیمی طراحی شده که ویژه پوشش بانوان ورزشکار کشورمان در زمان های مختلف حضور در المپیک ۲۰۱۶ ریو است.این لباس الهام گرفته از نقوش فرش محمدحسین نقشه چی شامل نقش هایی از باغ های پرگل قالی ایرانی است.

 
آرمین پیش از این به عنوان طراح لباس اهدائی در مسابقات جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل، لباسی را بر اساس نقوش فرش طراحی کرده بود
  ۵  
آی اسپورت
2016-07-24 14:10:23
نظر دهید

۵ نظر
-
يكشنبه ۳ مرداد ۱۳۹۵، ۱۴:۱۲
علی جون دوست دارم!
-
يكشنبه ۳ مرداد ۱۳۹۵، ۱۴:۲۴
منکه بعید میدونم این لباسا اصلن طراح خاصی داشته باشن
وحید تراکتوری
يكشنبه ۳ مرداد ۱۳۹۵، ۲۱:۵۴
سوگولی علی کفاشیان باشی دیگه حله
-
دوشنبه ۴ مرداد ۱۳۹۵، ۰۱:۱۴
لطفا از اصل و نسب و رابطه ایشون برای به عهده گرفتن این امر مهم بنویسید و اطلاع دهید!
خانم عزیز و محترم؛ برو این لباس ها رو بساط کن و با قیمت حراجی بفروش، اون وقت ببین چقدر مقبولیت داره! کمی شعور داشته باش! گل بگیرن اونجایی که شما رفتی تحصیل کردی ...
-
دوشنبه ۴ مرداد ۱۳۹۵، ۰۴:۳۸
والا معمولا برای طراحی های ملی یک فراخوان میدن و از بین طرح ها یکی رو انتخاب می کنن.اما خوب این بنده خدا هم باید دید چه نسبتی با چه کسی داره جواب همه سوالا اونجاست وگرنه همه بلدن از این دری وری های فرش ایرانی و صلح و دوستی به هم ببافن
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر