فهرست
گزارش ویژه: بهترین های فصل سیزدهم لیگ برتر از نگاه "آی اسپورت"
گزارش ویژه: بهترین های فصل سیزدهم لیگ برتر از نگاه "آی اسپورت"

گزارش ویژه: بهترین های فصل سیزدهم لیگ برتر از نگاه "آی اسپورت"

آی اسپورت- دوره ی سیزدهم لیگ برتر فوتبال کشورمان روز جمعه با قهرمانی تیم فولاد به پایان رسید.
در این دوره ی رقابت ها بازی ها جذابیت و گل های کمتری نسبت به دوره های پیشین به همراه داشت و مهم ترین اتفاق هم قهر تماشاگران با ورزشگاه ها بود. در هر صورت در این لیگ چندین ستاره و پدیده هم از دل لیگ بیرون آمد  که به نسبت دوره ی گذشته از این نظر پیشرفت کرده بودیم. تیم آی اسپورت با استفاده از چندین کارشناس و خبرنگار خبره ی فعال در فوتبال کشورمان اقدام به انتخاب بهترین های  سیزدهمین دوره ی رقابت های لیگ برتر  کرده است. در زیر می توانید بهترین های فصل را از نگاه ما مشاهده کنید. هم چنین اگر به نظر شما بازیکنی از چشم ما افتاده و یا اینکه شایسته حضور در تیم منتخب لیگ سیزدهم است می توانید آن را برای ما کامنت کنید.

دروازه بان:

 

نیلسون کورئا جونیور(پرسپولیس): برزیلی پرسپولیس سی و هشت ساله است. او یکی از مسن ترین بازیکنان لیگ ایران است و پیرترین بازیکن تاریخ لیگ برتر پرسپولیس. هفت سال در ویکتوریا گیمارش در لیگ برتر پرتغال بازی کرده و 196 بازی برای تیمش درون دروازه ایستاد و از آنجا یک راست به فوتبال ما پا گذاشته است. در سال 1995 عضو تیم زیر بیست سال برزیل هم بوده است. نیلسون یکی از بهترین خریدهای خارجی لیگ برتر بوده و امسال در همه ی سی بازی پرسپولیس فیکس بوده و جمعا 2700 دقیقه بازی کرده است و عنوان دار بیشترین بازی در لیگ امسال هم هست. رکورد نیم گل در هربازی را از خود به جای گذاشته است. رکورد عالی بسته نگه داشتن دروازه اش را البته مدیون خط دفاعی عالی پرسپولیس هم هست و در غیر این صورت نام هایی چون حامد لک، سوشا مکانی و محسن فروزان هم در این لیست جای داشتند.

دفاع راست:

 

وریا غفوری (نفت): مدافع نفت بیست و هفت ساله است. پیش از نفت در پاس همدان و شهرداری تبریز بازی کرده بود. او هم مانند نیلسون 2700 دقیقه و سی بازی را در میدان بوده و سه گل و سه پاس گل به ثمر رسانده است. گل بیاد ماندنی او به استقلال تا سالها از ذهن ها خارج نمی شود. سال بعد در کلاس آسیا او را خواهیم دید . وریا با اعتماد به نفس عقیده دارد بهنرین دفاع راست ابران است بگو ماشاء الله !

مدافعان وسط:

 

سید احمد سید آهی ( ملوان): دفاع وسط 28 ساله ی ملوان اهل تهران است و از یک خانواده ارتشی و سرهنگ زاده است. پس از اینکه از تیم امید پرسپولیس به بزرگسالان پیوست و حمید استیلی او را در لیست مازاد گذاشت ابتدا به نیرو محرکه قزوین و سپس ملوان پیوست. او که سومین سال حضورش در ملوان را پشت سر گذاشت در بیست و نه بازی امسال ملوان 2383 دقیقه بازی کرده است و دو گل هم به ثمر رسانده و البته نقش غیرقابل انکاری در موفقیت امسال ملوان داشته است . احمد آهی یکی از مدافعان مورد علاقه مربیان در فصل نقل و انتقالات خواهد بود .

 

جلال حسینی (پرسپولیس): مدافع انزلی چی پرسپولیس سی و دو ساله است. او فوتبالش را از ملوان شروع کرد و سپس به سایپا و سپاهان پیوست. حسینی یکبار با سایپا و سه بار با سپاهان قهرمان ایران شد.همچنین در سالهای 86 و 87 عنوان بهترین دفاع ایران را کسب کرد.سید جلال بیش از هفتاد بازی ملی هم در کارنامه دارد. در لیگ امسال 2430 دقیقه در بیست و هفت بازی برای پرسپولیس بازی کرده و یک گل به ثمر رسانده که سه غیبتش را در سه بازی به دلیل مصدومیت و سه کارته شدنش بود. شاید بهترین جمله را در وصف او هواداران پرسپولیس می گویند: سد دیوار حسینی!

دفاع چپ:

 

مهرداد جماعتی ( فولاد ): مدافع چپ فولاد اهل ایذه است و 24 سال سن دارد. مانند سایر فولادی ها از همین باشگاه رشد کرده و پس از درخشش در تیم جوانان چهار سالی هست که در بزرگسالان بازی می کند. او عضو تیم ملی امید هم بوده است و مجید جلالی او را بهترین دفاع چپ ایران نامیده بود. امسال در بیست و هفت بازی توانست 2280 دقیقه در میدان حضور داشته باشد و یک پاس گل و دو گل به ثمر برساند. البته یکی از دو گل او مهمترین گل فصل فولاد بود، پرا که جماعتی زننده گل قهرمانی فولاد در بازی آخرشان مقابل گسترش فولاد بود.

هافبک راست:

 

امیرحسین فشنگچی (ملوان): هافبک چپ بیست و هفت ساله ملوان اهل تهران است. فوتبالش را از جوانان پرسپولیس شروع کرد و سپس به صبا باتری پیوست. بعد از پنج سال موفق در این تیم راهی پرسپولیس شد و پس از سه فصل متوسط و تا حدودی ناامید کننده او هم به مانند آهی راه ملوان را در پیش گرفت تا احیا شود، که البته شد. فشنگچی چهار بازی ملی در کارنامه دارد. او امسال در بیست و چهار بازی 1966 دقیقه به میدان رفته است، که دوتا از بازی ها را به دلیل سه کارته شدن از دست داد. وی با ده پاس گل و یک گل زده گلسازترین بازیکن لیگ برتر است و بیشترین نقش را در به کار افتادن توپخانه گلزنی ملوان در لیگ برتر داشته است.

هافبک دفاعی:

 

آندرانیک تیموتیان سامرانی (استقلال): هافبک سی و یک ساله استقلال زاده تهران است. او که برادر کوچکتر سرژیک است در فوتبال ایران به آندو تیموریان معروف است. به مانند همه ی ارامنه ای ایران فوتبالش را از جوانان آرارات آغاز کرد و سپس به استقلال پیوست. عقاب، ابومسلم، بولتون، فولهام، بارنزلی، تراکتورسازی، الخریطیات قطر از دیگر تیمهای آندو هستند. 84 بازی ملی در کارنامه دارد و یکی از امیدهای ایران در جام جهانی خواهد بود. آندو در این فصل بیست و دو بازی برای استقلال انجام داده و 1875 دقیقه در میدان حضور داشته است که در این مدت سه پاس گل و یک گل هم به ثمر رسانده است.

هافبک وسط:

 

بختیار رحمانی ( فولاد): جوان بیست و چهار ساله فولاد، اصالتا کرد است و اهل جوان رود کرمانشاه است ولی در سرپل ذهاب متولد شده است. فوتبالش را از زاگرس جانرود آغاز کرد و در آکادمی فوتبال فولاد رشد نمود و از این تیم به تیم ملی امید هم دعوت شد. او هفتمین سال حضورش را در فولاد سپری می کند. کاپیتان جوان و خوش‌آتیه‌ی فولاد از جواهرات قیمتی گنجینه فرکی محسوب می شود. او با این سن کمش بیش از یکصد و پنجاه بازی برای فولاد انجام داده است و در بیست و هشت بازی لیگ امسال 2434 دقیقه به میدان رفته است که یک بازی که نبوده سه کارته شده بود. امسال پنج گل برای تیمش به ثمر رسانده و پنج پاس گل داده است.

 

محمدعلی کریمی پاشاکی (تراکتورسازی): جادوگر سی و پنج ساله فوتبال ایران داری اصالتی گیلانی است و زاده کرج است. او را می توان به نوعی شناسنامه فوتبال ایران دانست. در توصیف او هیچ حرف تازه ای نمی توان گفت که تاکنون کسی بیانش نکرده باشد به جز اینکه اگر به اندازه نصف غرور و محبوبیتش کمی هم جاه طلب بود حالا آنقدر در فوتبال دنیا ترقی کرده بود که هرگز هیچ آسیایی تصور رسیدن به آن را نمی کرد. علی کریمی و بی تفاوتی دو واژه مانوس با هم هستند که موجب شده او را از بسیاری از موفقیت هایش بازدارد. نبودن او در ترکیب امسال پرسپولیس بزرگترین افسوس تاریخ قرمزها بود. او برای محبوبیت ابدی هرگز محتاج لابی گری با هیچ رییس جمهوری نیست! هر مربی به جز علی دایی آرزوی داشتن چنین عجوبه ای را دارد که هر وقت اراده کند می تواند یک تیم را از بحران بیرون بیاورد. گوهر سیقل داده شده فوتبال ایران حالا بیشتر از هرکسی هواداران تراکتور قدرش را می دانند. در بیست و چهار بازی لیگ امسال 1754 دقیقه در میدان بوده که نتیجه اش پنج گل و سه پاس گل بوده است.

هافبک چپ:

اسماعیل شریفات (فولاد): هافبک – مهاجم، رامشیری فولاد بیست و پنج ساله است. او فوتبالش را از همین فولاد شروع کرد و پس از حضور در دو تیم آبی اهواز و تهران، دوباره به فولاد بازگشته است. امسال در بیست و نه بازی فولاد به میدان رفته است و 2415 دقیقه در میدان بوده است و آن یک بازی هم که نبوده سه کارته شده بود. این فصل یک پاس گل داده و شش گل هم به ثمر رساند تا عنوان یکی از کارسازترین بازیکنان تیم قهرمان را از آن خود کند.

مهاجم:

 

کریم انصاری فرد (تراکتورسازی): بازیکن اردبیلی تراکتور بیست و سه سال است. او فوتبالش را از آکادمی فوتبال اینتر در اردبیل آغاز کرد و سپس به ذوب آهن این شهر پیوست و در نهایت توسط علی دایی از سایپا به فوتبال ایران معرفی شد. او همه ی مراحل فوتبال را پله پله طی کرده است.از تیم زیر 17 سال و زیر 20 سال ایران گرفته تا تیم ملی امید و حالا بزرگسالان و هفت بازی ملی در کارنامه دارد که نخستین گل ملی اش را در نخستین بازی ملی خود در برابر ایسلند به ثمر رسانده است. امسال در بیست و هشت بازی لیگ برتر 2355 دقیقه در میدان بوده و یک بازی غیبتش را به دلیل سه کارته شدن بود. آقای گل لیگ یازدهم حالا پس از احیا در تراکتور امسال هم با چهارده گل و چهار پاس گل دوباره عنوان آقای گلی لیگ را از آن خود کرده است. در این پست رقیبانی همچون رضا عنایتی، مهدی دغاغله و رضا نوروزی هم در کنار داشت.

بهترین مربی ایرانی:


 

حسین فرکی (فولاد): او با 56 سال سن، یکی از بازماندگاه مکتب پاس در فوتبال ایران است که در زمان بازیگری همیشه به لباسش وفادار بود. فرکی هم در زمان بازیگری و هم مربی گری در جام جهانی حاضر بوده است. سرمربی گری را از تیم کاوه شروع کرد و سپس به نفت پیوست و دوسال پیش با این تیم بی ادعا ششم لیگ شد.سال گذشته در فولاد انگیزه های زیادی برای جاه طلبی داشت و با تیمش به مقام چهارم ایران رسید و به جام قهرمانان راه یافت. تیم او امسال هم بی نقص بازی کرد و پله پله بالا رفت تا اینکه در نهایت جام قهرمانی را به لب کارون آورد.

بهترین مربی خارجی:

 

دراگان اسکوچیچ (ملوان): مربی 45 ساله ی کروات اهل رجیکای کرواسی است. او سابقه ی مربی گری در ریه کا کرواسی، اینتربلوک اسلوونی، العربی کویت و النصرعربستان را دارد و دوره ی مربی گری اش را در دانشگاه زاگرب سپری کرده است. او مدرک مربی گری حرفه یی یوفا را نیز دارد. اسکوچیچ به عنوان مربی دو بار جام حذفی کرواسی ، یک جام حذفی و یک سوپرجام در اسلوونی را به دست آورده است. او با العربی نیز توفیق نسبی داشت در النصر عربستان که جایگزین والتر زنگا شده بود موفق شد در لیگ قهرمانان آسیا به مرحله ی دوم صعود کند . النصر در آن فصل با استقلال هم گروه بود و در مرحله ی حذفی مغلوب ذوب آهن شد. دراگان نخستین مربی غیر انزلی چی تاریخ این باشگاه است. اودر نیم فصل تا نوک پرتگاه اخراج هم پیش رفته بود و حکم ابقای شرطی اش را از درودگر دریافت کرده بود تا در چهار بازی شش امتیاز کسب کند، حالا توانسته ملوان را به بالاترین عنوان لیگ برتری اش برساند و امروز بر سر خواستنش همه جا دعواست. بندری ها آرزوی ماندنش و حضور در آسیا را در سر می پرورانند سایر تیمها برایش دندان طمع تیز کرده اند.

بهترین تیم:

 

نفت: بی تماشاگرترین تیم ایران حالا در رتبه ستوندنی سومی جا خوش کرده است و سال بعد در آسیا نماینده ایران است. نفت به همراه یحیی تا آخرین ثانیه های لیگ امید قهرمانی بودند و در واپسین بازی دودل را به فولاد باختند. هر چند قهرمانی در لیگ شاید هیچ کس را خوشحال نمی کرد اما موفقیت امسال نفت بیشتر از همیشه ثابت کرد که مدیریت صحیح و امکانات می تواند هر تیمی را به نوک قله یرساند . آنها یکدست و کم خرج و قابل احترامند و البته یک سرمربی آینده دار دارند.

     
آی اسپورت
2014-04-15 15:59:07
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر