فهرست
تیم گواردیولا از نظر ذهنی افت کرده است
تیم گواردیولا از نظر ذهنی افت کرده است

تیم گواردیولا از نظر ذهنی افت کرده است

آی اسپورت- اولیور کان که پس از بازنشستگی به عنوان کارشناس در شبکه ی زد دی اف آلمان حضور دارد مهمترین اتفاقات فوتبال آلمان را در وبلاگ خود منعکس می کند و نظرات کارشناسانه ی خود را در این مورد می نویسد:

از زمانیکه بایرن قهرمانی خود در لیگ را ثابت کرد آن ها یک شکست دیگر را نیز پذیرفتند دلیل این امر واضح است همانطور که توماس مولر پس از شکست 3 بر 0 مقابل دورتموند گفت آن ها عطش خود برای پیروزی را از دست داده اند.

این افت انگیزه های ذهنی پس از کشب عنوان قهرمانی قابل درک است و من به خوبی آن را تجربه کرده ام به همین دلیل از خطراتی که می تواند برای بایرن رخ دهد آگاهی دارم.

در فصل 1998-99 قهرمانی در بوندس لیگا را چند هفته ای زودتر از پایان لیگ بدست آوردیم و سه هفته ی بعد از آن در فینال لیگ قهرمانان از منچستر یونایتد شکست خوردیم نکته ی جالب این است که چند روز بعد از فینال اروپا ما جام حذفی را نیز در فینال از دست دادیم. اما برعکس آن دوسال بعد بود که قهرمانی ما در بوندس لیگا تا لحظات آخر از آن خود کردیم و توانستیم در فینال لیگ قهرمانان اروپا والنسیا را هم پشت سر بگذاریم.

در واقع من به عنوان یک بازیکن برای "همه یا هیچ" به میدان می رفتم و این کاملا به صورت خودکار در ذهن ما شکل گرفته بودیم و از نظر ذهنی برای بازی ها آماده بودیم و بالاترین عملکردمان را در بازی ها به نمایش می گذاشتیم به عنوان یک بازیکن بایرن که از آن در هر بازی استفاده شده، رقابت در طول فصل تمرکز و کیفیت را تا انتها ی فصل حفظ می کند

وقتی شما قهرمانی را زودرس بدست می آورید ممکن است انگیزه و تمرکز ذهنی دچار افت شود بازیکنان عقب می نشینند و بازی های بوندس لیگا را 100% جدی نخواهند گرفت بخش مهمی از موتور حرکتی تیم دچار محدودیت می شود پس این یک چالش خطرناک است غیبت در بازی های مهم موجب خواهد شد تا تعداد کمی از بازیکنان بتوانند بلافاصله خود را برای دیدارهای آینده بروز کنند.

گواردیولا تصمیم آگاهانه ای را پس از قهرمانی تاریخی در ماه مارس گرفت و بازی های بوندس لیگا را به عنوان مرکزیت در نظر گرفت که در آن هر بازیکن همیشه مجبور بود برای حضور در جام حذفی و لیگ قهرمانان آماده باشد.

طرح او حفظ منابع و نیرها برای گردآوری تمام قدرت تیم در پایان فصل بود و موجب شد تا بازیکنانی را در ترکیب استفاده کند که در تمرینات آماده نبودند او حالا این کار خود در بوندس لیگا را طی بیانیه ای اشتباه می داند.

شکست مقابل دورتموند به عنوان زنگ خطر برای بایرن عمل می کند و این کاملا قابل حس خواهد بود که آن ها در بازی چهارشنبه شب مقابل کایزرسلاترن نسبت به آن واکنش نشان دهند.

     
آی اسپورت
2014-04-16 10:29:21
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر