فهرست
گزارش: ون گال و میراثی که بر باد می‌رود
گزارش: ون گال و میراثی که بر باد می‌رود

گزارش: ون گال و میراثی که بر باد می‌رود

آرش حقیقی
 
از 14 بازیکنِ آکادمی که ون گال در طولِ دو فصل ازشان برایِ اولین بار در ترکیبِ تیمِ اولِ منچستر یونایتد استفاده کرد تنها پنج بازیکن همراه با مورینیو به تورِ چین رفته‌اند. از این پنج بازیکن تنها دو نفرشان، جسی لینگارد و مارکوس رشفورد، احتمالا جایی در برنامه‌هایِ مورینیو برایِ فصلِ آینده دارند و از بینِ این دو، اگر بازیکنانِ دیگر مصدوم نباشند، احتمالا هیچکدام در ترکیبِ اصلی جایی نداشته باشند.
 
مورینیو در پاسخ به اتهامِ استفاده نکردن از بازیکنانِ جوان و آکادمی، جدا از لیستِ 49 نفره‌ای که آماده کرده بود و وقتِ خواندنِ تک تکِ اسم‌ها بهش نرسید، دو نکته‌یِ کلیدی را مطرح کرد. منطقِ او این بود که مربیان تنها به دو دلیل دست به استفاده از بازیکنانِ بی‌تجربه‌‌یِ آکادمی در ترکیبِ تیمِ اول می‌زنند: یا بحرانِ مصدومیتِ بازیکنانِ اصلی، یا نجنگیدن برایِ قهرمانی و اهمیت نداشتن نتایج برایشان. دو دلیلی که در کارنامه‌یِ مورینیو، با در نظر نگرفتنِ فصلِ قبل در چلسی، خبری ازشان نیست.
 
مورینیو در اولین کنفرانسِ مطبوعاتی‌اش با رویکردی پسیو-اگرسیو ضربه‌ای که می‌خواست را به ون گال و میراثش زد تا مطمئن شویم او دنبالِ بالا بردنِ رکوردِ خودش در بازی دادن به بازیکنانِ آکادمی نیست، چیزی که به نظر هدفِ اصلیِ ون گال، حداقل در فصلِ دومش بود.
 
از 14 بازیکنِ ون گال همین حالا چهار نفرشان یونایتد را ترک کرده‌اند: سایدی یانکو به سلتیک، ریس جیمز به ویگان، تام تورپ به روترهام و گیرمو وارلا به آینتراخت فرانکفورت (قرضی). چهار بازیکنِ دیگر که در یوروپا لیگ مقابلِ میچیلند بازی کردند، دونالد لاو، جیمز ویر، ریگان پول و جو رایلی به تیمِ دوم بازگشته‌اند و بعید است به این زودی‌ها دوباره فرصتِ پوشیدنِ پیراهنِ تیمِ اول را به دست بیاورند؛ شاید هرگز.
 
دو مدافعِ چپی که ون گال در دو سالِ حضورش در اولدترافورد اعتمادِ زیادی بهشان کرده بود هم هیچکدام با تیم به چین سفر نکردند. تایلور بلکت در پنج بازیِ اولِ یونایتدِ ون گال در لیگ در ترکیبِ اصلی قرار گرفته بود بعید است آینده‌ای تحتِ نظرِ مورینیو داشته باشد و انتقالِ دائمی‌اش به سلتیک محتمل‌ترین گزینه است. کمرون بروتویک-جکسون، که بعد از رشفورد و لینگارد بهترین کشفِ ون گال بود به دلیلِ مصدومیتِ جزئی در منچستر باقی مانده. اما با توجه به بازگشتِ لوک شاو، شاید انتقالی قرضی به تیمی در لیگِ برتر در انتظارش باشد.
 
پس غیر از رشفورد و لینگارد عملا سه بازیکنِ دیگر از میراثِ ون گال برایِ مورینیو باقی می‌مانند: تیموتی فوسو-منسا، پدی مک‌نیر و آندرئاس پریرا. پریرا مقابلِ ویگان گل زد و نمایشی خوب داشت. اما با داشتنِ وین رونی، هنریک مخیتاریان و خوان ماتا که هر سه مدعی بازی در پستِ شماره‌یِ 10 هستند بعید است فرصتِ زیادی به پریرا در تیمِ اول برسد.
 
مک‌نیر، که در فصلِ اولِ ون گال درخشان‌ترین جوانِ آکادمیِ تیم بود، برایِ بازی در مرکزِ خطِ دفاعی کریس اسمالینگ، اریک بایی، فیل جونز و دیلی بلیند را جلوتر از خودش می‌بیند (حداقل فعلا). مک‌نیر تجربه‌یِ بازی در دفاعِ راست را هم دارد و مقابلِ دورتموند در نیمه‌یِ دوم به عنوانِ هافبکِ دفاعی برایِ یونایتدِ مورینیو بازی کرد. به هر صورت برایِ قرار گرفتن در برنامه‌هایِ اصلیِ مورینیو مک‌نیر باید خیلی زود پیشرفت کند و از یک پدیده به بازیکنی کامل تبدیل شود.
 
در نهایت فوسو-منسا را داریم که فصلِ پیش لحظاتِ بسیار امیدوارکننده‌ای در ترکیبِ یونایتد، به خصوص مقابلِ واتفورد در لیگ و در تقابل با زوجِ خطرناکِ تروی دینی و اودیون ایگالو، رقم زد. شاید فوسو-منسا برایِ مورینیو تبدیل به کرت زومایِ چلسی شود، مدافع / هافبک دفاعی‌ای سریع و قوی، برایِ یارگیریِ نفر به نفر در یک سومِ دفاعی؛ البته اگر از نظرِ مصدومیت خوش‌شانس‌تر از زوما باشد.
 
برایِ مورینیو «فقط 10 دقیقه» کافی است که پتانسیلِ یک بازیکن را قضاوت کند. اتفاقی که برایِ اکسل توانزبه‌یِ 18 ساله افتاده و همراهِ یونایتد به تورِ چین رفته است. توانزبه می‌تواند پنجاهمین بازیکنِ فهرستِ اولین‌هایِ مورینیو شود، فهرستی که شاخص‌ترین چهره‌اش آلوارو موراتا است. اما بقیه، به خصوص بازیکنانی که به تور نرفتند (مهمترین‌شان جیمز ویلسون است که اولین بازی‌اش در ترکیبِ اصلیِ یونایتد را رایان گیگز بهش داد، بازی‌ای که در آن دو گل زد)، با توجه به اسکوادِ پرتعدادِ یونایتد، حتی جایی بینِ 30 نفرِ اول هم ندارند. و مورینیو مربی‌ایست که دوست دارد با اسکوادی کم‌نفر، نهایتا 20 تا 22 نفر کار کند.
 
13 سال پیش ون گال با این ادعا که بارسلونا پیش از او هیچی نبوده نوکمپ را ترک کرد، اما آثارِ مستقیم و غیرِمستقیمِ میراثِ او، ژاوی و آندرس اینیستا، هنوز در کاتالونیا دیده می‌شود. میراثِ ون گال در منچستر یونایتد چطور؟ جوابِ این سوال را لینگارد و رشفورد و شاید مک‌نیر و فوسو-منسا خواهند داد.
 
 
 
     
آی اسپورت
2016-07-25 11:11:22
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر