فهرست
مناظره ی روز: مسی برای بارسلونا مهم تر است یا رونالدو برای رئال؟!
مناظره ی روز: مسی برای بارسلونا مهم تر است یا رونالدو برای رئال؟!

مناظره ی روز: مسی برای بارسلونا مهم تر است یا رونالدو برای رئال؟!

آی اسپورت - رونالدو می رسد یا نمی رسد؟! این شاید مهم ترین سوال ذهن کارلو آنچلوتی برای دیدار چهارشنبه مقابل بارسلونا بود و سرانجام مشخص شد که او نمی تواند در دیدار فردا شب حضور داشته باشد.

حتی ممکن است سوال های ذهن کارلتو بیشتر هم بشود چرا که  وضعیت رونالدو برای مصاف حساس مقابل بایرن مونیخ در سانتیاگو برنابئو نیز هنوز مشخص نشده است.

غیبت رونالدو در دیدار برگشت برابر دورتموند به شدت احساس شد و حتی می توانست منجر به حذف رئال شود. همین مسئله نگرانی های هواداران را بیشتر کرده است.

در آن سوی میدان لیونل مسی نیز گرچه برای تیمش به میدان می رود اما به هیچ وجه حال و روز خوشی ندارد. بارسا علی رغم حضور مسی از لیگ قهرمانان حذف شد و برای اولین بار در چند سال اخیر نتوانست راهی نیمه نهایی شود.ناکامی های پیاپی بارسلونا در هفته های اخیر بار دیگر این سوال را مطرح کرده که آیا با مهار مسی، بارسا نیز مهار می شود؟!

به نظر شما از بین رئال و بارسا کدام تیم بیشتر به ستاره اش متکی است؟! 2 تن از نویسندگان برجسته ی  سایت گل سعی کرده اند این موضوع را از زاویه ی دید خود بررسی کنند:
کریستیانو رونالدو؛ تاریخ می گوید رونالدو همیشه در حال گلزنی است

مارک دویل

دیگو مارادونا در مورد رونالدو جمله ی جالبی دارد: " کافی است فقط موقعیت گلزنی داشته باشد، آن گاه دروازه باز خواهد شد." اصلا اهمیتی ندارد که در چه دیدار و در چه مرحله ای حضور دارد، او در هر صورت دروازه ی حریف را باز می کند.

 رونالدو از سال 2009 که به مادرید پیوسته است، در 240 بازی 246 بار برای تیمش موفق به گلزنی شده است. او همیشه راه دروازه را به خوبی پیدا می کند.

کاناوارو اعتقاد دارد که روتالدو شایسته ی توپ طلا بوده چرا که او رئال مادرید را به سمت جلو پیش می برد. اصلا تعجبی ندارد که سر آلکس نیز از او تعریف کند: " او یک بازیکن به معنای واقعی کامل است."هیچ کار غیر ممکنی برای او وجود ندارد. رونالدو بین ماه ژانویه و اکتبر سال 2012، 6 بار در ال کلاسیکو شرکت کرد و موفق شد 7 بار دروازه ی بارسلونا را باز کند. هیچ بازیکنی در تاریخ نتوانسته در 6 ال کلاسیکوی پیاپی گلزنی کند. پوشکاش، دی استفانو، هوگو سانچس یا حتی لیونل مسی هیچ کدام چنین رکوردی در کارنامه ی خود ثبت نکرده اند.

هفته ی گذشته مصاف با دورتموند به خوبی نشان داد که مادرید تا چه اندازه متکی به رونالدو است. گرت بیل در رئال خوب کار کرده است اما هنوز تجربه ی کافی برای درخشش در ال کلاسیکو را ندارد. بنزما نیز گرچه 2 بار برابر بارسا در دیدار قبل موفق به گلزنی شد اما هنوز هم مرد دیدار های تعیین کننده و بزرگ محسوب نمی شود.

رئال مادرید قطعا با نرسیدن رونالدو به فینال کوپا دل ری، لحظات سختی را در فاز هجومی تجربه خواهد کرد و علت این مسئله نیز کاملا واضح است: آن ها بازیکنی را  ندارند که همیشه می تواند گلزنی کند.لیونل مسی؛ بارسا بدون او بی روح است

کریس میسون


زمانی که مسی در ترکیب نباشد یا در آمادگی کامل به سر نبرد، بارسا فوتبالی بی روح از خود به نمایش می گذارد.

مسی در 6 فصل گذشته 309 گل برای باسلونا به ثمر رسانده است که آماری خارق العاده به نظر می رسد. او در راه کسب 4 لا لیگا و 2 لیگ قهرمانان، بدون شک مهم ترین بازیکن بارسلونا بوده است.

او در هر 2 فینال لیگ قهرمانان موفق به گلزنی شده است تا نشان دهد که به بازی های بزرگ و تاریخی تعلق دارد.

مسی در ال کلاسیکو ها از سال 2009 به این سمت( یعنی از همان زمانی که رونالدو وارد رئال شد) در 21 بازی 15 بار موفق به گلزنی شده است. رونالدو در همین تعداد بازی 13 بار دروازه ی بارسلونا را باز کرده است. اما مسئله تنها محدود به گلزنی نمی شود، مسی 9 بار نیز برای هم تیمی هایش پاس گل ارسال کرده است در حالی که رونالدو تنها 1 بار در انجام این مهم موفق عمل کرده است.

رئالی ها در زمان غیبت رونالدو، بازیکنی 100 میلیونی همچون بیل یا مهاجمی تمام عیار همچون بنزما را در اختیار دارند که می توانند تا حدی غیبت رونالدو را پوشش دهند. اما در بارسا این گونه نیست. علی رغم پول هنگفتی که آن ها برای نیمار پرداخت کردند، اما این بازیکن برزیلی هنوز نتوانسته به فرم ایده آل خودش در نوکمپ نزدیک شود.پدرو و آلکسیس سانچس گزینه های متفاوتی هستند اما تاتا مارتینو در زمان غیبت مسی ترجیح می دهد تا از اینیستا یا فابرگاس در خط جلو استفاده کند. بارسا بدون مسی از  تعادل همیشگی در فاز هجومی برخوردار نیست.

در دیدار نیمه نهایی لیگ قهرمانان فصل گذشته، مسی از آمادگی لازم برخوردار نبود. در بازی رفت علی رغم اینکه به میدان رفت اما به وضوح احساس ناراحتی می کرد. در بازی برگشت نیز نتوانست در ترکیب تیمش جایی داشته باشد تا بارسونا شکست تحقیر آمیز 7-0 را در مجموع دو دیدار تجربه کند.

بارسا اگر زمانی مسی را در اختیار نداشته باشد، بسیار بیشتر از رئال مادرید ضربه خواهد خورد چون آن ها گزینه های متفاوتی به اندازه ی رئال در ترکیب خود نمی بینند.

  ۱  
آی اسپورت
2014-04-15 18:31:41
نظر دهید

۱ نظر
-
پنجشنبه ۹ مهر ۱۳۹۴، ۰۰:۲۲
رونالدو
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر