فهرست
ویژه: استقلال می تواند تا 28 اردیبهشت به کی روش بازیکن ندهد!
ویژه: استقلال می تواند تا 28 اردیبهشت به کی روش بازیکن ندهد!

ویژه: استقلال می تواند تا 28 اردیبهشت به کی روش بازیکن ندهد!

آی‌اسپورت‌ ـ شاهین رحمانی مسئول مسابقات لیگ قهرمانان آسیا در فصل 2014 در گفت‌وگویی با آی‌اسپورت‌ درباره قوانین فیفا و احتمال ارجاعات باشگاه ها و فدراسیون ها به آن برای آزاد کردن یا نکردن ملی پوشانشان سخن گفته است. آنچه که رحمانی می‌ گوید مبتنی بر آیین نامه های فیفاست که مخصوص جام‌جهانی 2014 طراحی شده است.
به گزارش آی‌اسپورت‌ رحمانی در ابتدای حرف هایش به قانونی اشاره می‌ کند که به همه فدراسیون ها و کنفدراسیون ها جهان ارسال شده است. او می‌ گوید:« طبق مقررات بازی های جام‌جهانی 2014 ماده 29 پاراگراف 10 صفحه 37 و 38 فیفا برای آزادسازی بازیکنان به منظوره شرکت در رقابت های جام‌جهانی تاریخ های زیر را معین کرده است:
18 می‌ (28 اردیبهشت): این تاریخی است که برای آخرین روز بازی های باشگاهی در نظر گرفته شده هاست در واقع باشگاه های که درگیر رقابت های مختلف هستند حق دارند تا این تاریخ بازیکنانشان را در اختیار داشته باشند.
19 تا 25 می‌ (29 اردیبهشت تا 4 خرداد): این یک هفته دوره ای که فیفا برای استراحت اجباری بازیکنانی که در فهرست تیم های ملی هستند در نظر گرفته است. طبق این ماده بازیکنان حاضر در اردوهای ملی باید در این یک هفته به استراحت بپردازند و فیفا هیچ استثنایی را هم برای هیچ تیمی قائل نشده مگر آنکه موضوع در کمیته اجرایی فیفا مورد تصویب قرار بگیرد. در واقع فدراسیون متقاضی باید موضوع خود را به فیفا بفرستد و منتظر جواب بماند.
26 می‌ ( 5 خرداد): دوره آماده سازی برای فدراسیون هایی که تیم‌ملی‌ شان در جام‌جهانی راه یافته است. این تاریخ هم عدول ناپذیر است.
شاهین رحمانی توضیح می‌ دهد که فیفا با این آیین نامه در واقع این اجازه را به باشگاه ها داده که بازیکنان را تا 18 می‌ نگه دارند. در واقع هیچ باشگاهی در صورت نگه داشتن بازیکنان تا این تاریخ خلافی انجام نداده است.رحمانی در پاسخ به این سوال آی‌اسپورت‌ که بازی های پلی آف لیگ قهرمانان بر چه مبنایی تاریخ گذاری شده اینطور جواب می‌ دهد که فدراسیون فوتبال ایران در یک سال گذشته مصرانه پیگیر این بود که در انجام بازی های مرحله پلی آف تغییراتی صورت بگیرد و کنفدراسیون فوتبال آسیا هم بازی های مرحله پلی آف آسیا را در روز 14 می‌ (24 اردیبهشت) برنامه ریزی کرده است. که این تاریخ 4 روز قبل از ددلاین فیفاست و کنفدراسیون هم با این برنامه ریزی خود را همراه ساخته است.

رحمانی همچنان می‌ گوید: مرجع دومی که می‌ تواند در این دعوا مورد توجه قرار بگیرد این است که فیفا امسال نامه ای به همه کنفدراسیون زده و از همه خواسته همه بازی های باشگاهی تا 18 می‌ به پایان برسد و هیچ مسابقه دیگری پس از آن نمی‌ تواند برگزار شود به جز فینال چمیونز لیگ که روز 25می( 4 خرداد) برگزار خواهد شد و بازیکنان دو تیم فینالیست چمیونزلیگ از روز 26 می‌ به اردوهای ملی تیم هایشان ملحق می‌ شوند.
رحمانی می‌ گوید: با این دستورالعمل صریح همه کنفدراسیون ها خودشان را با این قانون وفق داده است.
این عضو ایرانی کنفدراسیون فوتبال آسیا همچنین به قسمتی از آیین نامه فیفا مربوط به پرداخت غرامت به باشگاه های صاحب بازیکن ملی پوش اشاره می‌ کند و می‌ گوید: در این آیین نامه هم فیفا تاریخ 19 می‌(29 اردیبهشت) را برای شروع حضور بازیکنان باشگاهی در اردوهای ملی در نظر گرفته است که البته پایان این دوره یک روز بعد از پایان آخرین بازی ملی هر تیم در جام‌جهانی اعلام شده است. پس بنابراین فیفا همان تاریخ 19 می‌ را به عنوان مبنا در نظر دارد.
رحمانی در پایان حرف هایش به نکته دیگری اشاره می‌ کند. او می‌ گوید: آنچه که من گفتم قوانین فیفا در این باره بود و مشخص نیست که واقعا بین مسئولان فدراسیون فوتبال و مدیران باشگاه چه توافقی صورت گرفته است و آیا آنها برای در اختیار گذاشتن بازیکنانشان به تیم‌ملی‌ توافق دیگری داشته اند یا نه. در واقع آنچه که مورد استناد طرفین است می‌ تواند شامل توافق های داخلی هم باشد. اما در این زمینه هیچ خبری به طور رسمی منتشر نشده که بشود به آن استناد کرد.
آخرین سوال ما از رحمانی این است که آیا کشورهای شرق آسیا مثل کره و ژاپن چنین مشکلی دارند یا نه که رحمانی می‌ گوید: این مسئله در همه جای دنیا وجود دارد اما آنطور که من می‌ دانم معمولا اردوهای شرق آسیا 3 هفته ای است.

     
آی اسپورت
2014-04-15 18:30:14
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر