فهرست
اینفوگرافیک: فصل طلایی پوگبا در یک نگاه
اینفوگرافیک: فصل طلایی پوگبا در یک نگاه

اینفوگرافیک: فصل طلایی پوگبا در یک نگاه

آی‌اسپورت – پوگبا فصلِ پیش به عنوانِ بهترین پاسورِ سریِ آ 12 پاسِ گل داد و میانگینِ 3.5 شوت و 2.9 دریبل در هر بازی داشت (سومین آمارِ بالایِ سریِ آ از هر دو منظر). نوعِ بازیِ پوگبا که ترکیبِ شگفت‌انگیزی است از قدرت، سرعت و تکنیک، یادآورِ دورانِ اوجِ استیون جرارد است.
 
این مقایسه اما فقط از تشابهاتِ تکنیکی و پستیِ دو بازیکن (بهترین هافبک‌هایِ باکس-تو-باکسِ دورانِ خودشان) نمی‌آید، بلکه بخشی از آن از نمایشِ کمرنگِ پوگبا در ترکیبِ تیم ملی فرانسه در یورو 2016 می‌آید. دیدیه دشان تا پایانِ تورنمنت هرگز نتوانست از توانایی‌هایِ پوگبا استفاده‌یِ ممکن را ببرد و با قرار دادنِ او در پست‌هایی که خلاقیتِ بازی‌اش را می‌کشت، عملا به بازیکنی معمولی تبدیلش کرد.
 
این وضعیت یادآورِ دورانی بود که جرارد در تیم ملی انگلیس مجبور بود برایِ پیدا کردنِ راهی برایِ بازی کنارِ فرانک لمپارد نقشِ هافبکِ دفاعی را به خودش بگیرد، نقشی که بارها و بارها، از یورو 2004 تا جامِ جهانیِ 2014 برایش با اشتباهاتی مرگ‌بار همراه می‌شد. پوگبا هم مثلِ جرارد سرشار است از قدرت و خلاقیتِ هجومی، اما به عنوانِ هافبکی منظم در امورِ دفاعی کارکردش بسیار پایین می‌آید (البته قطعا بازیکنی که دو سال در ترکیبِ اصلیِ تیمِ آنتونیو کونته و دو سال در ترکیبِ اصلیِ تیمِ مکس آلگری قرار گرفته از استانداردِ قابلِ قبولی از انظباطِ تاکتیکی برخوردار است).
 
ژوزه مورینیو به اعترافِ خودش سه بار تلاش کرد جرارد را برایِ چلسی، اینتر و رئالِ خودش بخرد. علاقه‌یِ مورینیو به جرارد و البته لمپارد تا حدی بود که در شویِ تلویزیونیِ کلر بالدینگ، تنها یک روز قبل از اخراجش از چلسی در فصلِ پیش، گفت همیشه دوست داشته مربیِ انگلیسی باشد که جرارد و لمپارد داشته و هرگز درک نکرده چطور مربیانِ این تیم نتوانستند از این دو هافبک کنارِ هم استفاده کنند.
 
مورینیو حالا هدفِ نهایی‌اش برایِ ساختنِ یونایتدی جدید بازگرداندنِ پوگبا به اولدترافورد است. مورینیو قطعا پستی ویژه برایِ پوگبا در نظر گرفته، پستی که ستاره‌یِ 23 ساله‌یِ فرانسوی بتواند در آن بیشترین استفاده را از خلاقیت‌اش ببرد. شاید تعریفی که مورینیو فصلِ پیش از نقشِ شماره‌یِ 10 در تیمش کرد، کاملا شامل پوگبایِ یونایتد بشود: «وقتی توپ را از دست میدیم شماره‌یِ 10 من باید نقشِ 8.5 بازی کنه و وقتی توپ داریم و حمله می‌کنیم نقشِ 9.5. من شماره‌یِ 10 ای دوست دارم که گل بزند.»
 
انتقالِ پوگبا به یونایتد، در حالیکه که مورینیو هنریک مخیتاریان، وین رونی، و خوان ماتا (حداقل فعلا) را هم برایِ این پست دارد، می‌تواند گزینه‌هایِ تاکتیکی زیاد و جذابی به مربیِ جدیدِ تئاترِ رویاها بدهد. اما از منظرِ یوونتوس، اگر پوگبا حداقل برایِ یک سالِ دیگر در تورین باقی بماند، فصلِ آینده شاهدِ حضورِ چهار بازیکن (پوگبا، گونزالو هیگوایین،پائولو دیبالا و میرالم پیانیچ)، از پنج بازیکنِ برترِ فصلِ 2016-2015 از نگاهِ هواسکورد در ترکیبِ بیانکونری خواهیم بود. بازیکنِ دیگر هم فرانکو وازکز بود که از پالرمو راهیِ سویا شد.
 
تنها یک دهه بعد از تبعید به سریِ بی، یوونتوس کالچوپولی را به مونوپولیِ سریِ آ تبدیل کرده است.
 
 
     
آی اسپورت
2016-07-28 11:04:26
نظر دهید
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر