فهرست
اینفوگرافیک: چرا آرسنال دنبال محرز است
اینفوگرافیک: چرا آرسنال دنبال محرز است

اینفوگرافیک: چرا آرسنال دنبال محرز است

آی‌اسپورت – آرسنال برایِ شروعِ فصلِ جدیدِ لیگِ برتر با مشکلی جدی در مرکزِ خطِ میانی مواجه است. مصدومیتِ پر مرته‌ساکر و خستگیِ لوران کوشیلنی بعد از یورو 2016، با احتمالِ زیاد ونگر را مجبور به استفاده از فرانسیس کوکلن در این پست کند. اما بازیکنی که ونگر دنبالِ خریدش است، نه یک مدافع، بلکه یک مهره‌یِ هجومی است، یکی از بهترین مهره‌هایِ هجومیِ فصلِ پیشِ لیگِ برتر.
 
ریاض محرز فصلِ پیش در راهِ قهرمانیِ شگفت‌انگیزِ لستر سیتی 17 گل در لیگ زد و 11 پاسِ گل داد. بینِ لستری‌ها، محرز بعد از واردی (30) بیشترین تاثیرِ مستقیم رویِ گل‌هایِ تیمش را داشت. همین درخشش بود که نمره‌یِ 7.84 از هواسکورد را برایِ او به همراه آورد، با ارزش‌ترین بازیکنِ لیگ. در این جدول بعد از محرز پایت بود (7.74) و بعد الکسیس (7.72)، موسا دمبله (7.69) و اوزیل (7.66).
 
یکی از بزرگ‌ترین مشکلاتِ آرسنال در فصلِ پیش پیدا کردن بازیکنی ثابت برایِ بازی به عنوانِ وینگرِ راست در سیستمِ 1-3-2-4 بود. ونگر فصل پیش از 6 بازیکنِ مختلف در این پست در لیگ استفاده کرد که جوئل کمپل، با 11 بازی بیشترین حضور را داشت. خودِ الکسیس گزینه‌ای جذاب برایِ این پست است، اما درخشش‌اش در بالِ راست به مراتب بیشتر است. گزینه‌یِ دیگر آرون رمزی بود که با قدرتِ دفاعیِ بالایش (میانگینِ 2.5 تکل در هر بازی) فرصتِ نفوذ و بازیِ تهاجمیِ بیشتری به هکتور بلرین می‌داد.
 
بنابراین بهترین گزینه برایِ بازیکنی که بتواند در این پست برایِ آرسنال بدرخشد و جایی ثابت پیدا کند، ستاره‌یِ لستر است. محرز با اینکه در بعدِ دفاعی از رمزی پایین‌تر است (میانگینِ 1.4 تکل در هر بازی، و البته تجربه‌یِ بازی‌اش در سیستمِ فشرده‌یِ کلودیو رانیری قطعا خیلی هم با وظایفِ دفاعی بیگانه‌اش نکرده) اما در بعدِ هجومی با میانگینِ 3.5 دریبل در هر بازی می‌تواند باعثِ پیشرفتِ زیادِ آرسنال شود. هیچ بازیکنی فصلِ پیش به اندازه‌یِ محرز در لیگِ برتر دریبلِ موفق نداشت (131). به خصوص تواناییِ او در جا گذاشتن مدافعِ مستقیم در فضایِ بسته، برایِ آرسنالی که معمولا حریفانش با عمقِ زیاد مقابلشان دفاع می‌کنند، می‌تواند بسیار کلیدی باشد.
 
اگر ونگر این بار، برعکسِ تلاشش برایِ خریدِ واردی، موفق شود، تصور خطِ میانیِ متشکل از محرز، اوزیل و الکسیس برایِ هوادارانِ توپچی‌ها فوق‌العاده جذاب خواهد بود. بینِ 21 بازیکنی که فصلِ پیش در لیگِ برتر حداقل 10 گل زدند، دقتِ استفاده از موقعیت‌هایِ گلِ محرز (19.8 درصد) در رده‌یِ چهارم قرار داشت. در قعرِ این جدوهم الکسیس بود با 12.1 درصد. البته مقایسه‌یِ میانگینِ شوت‌هایِ محرز (2.3) و الکسیس (3.6) تا حدی این تفاوت را توضیح می‌دهد. اما نکته‌یِ مهم قرار گرفتنِ اوزیل پشتِ این دو بالِ هجومی است که مدام به فضایِ خالیِ پشتِ مدافعینِ حریف حمله می‌کنند. اوزیل فصلِ پیش با 19 پاسِ گل بهترین پاسورِ لیگِ برتر بود و بیش از هر بازیکنی پاسِ کلیدی هم داشت (146). در کلِ پنج لیگِ اولِ اروپا هم اوزیل با خلقِ 28 فرصتِ صد در صدِ گلزنی، از این منظر در رده‌یِ چهارم قرار داشت.
 
با توجه به مصدومیتِ دنی ولبک و نمایش‌هایِ ناپیوسته از الکس اوکسلید چمبرلن و تئو والکات به عنوانِ وینگر، و البته استحکامِ بیشترِ مرکزِ خطِ میانی با آمدنِ گرانیت ژاکا که بارِ دفاعیِ وینگرها را کاهش می‌دهد، تلاش برایِ خریدِ محرز تصمیمی منطقی و درست از سویِ ونگر است.
 
 
     
آی اسپورت
2016-07-30 11:09:31
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر