فهرست
یادداشت/ زلاتان، رهبر انقلاب یونایتد
یادداشت/ زلاتان، رهبر انقلاب یونایتد

یادداشت/ زلاتان، رهبر انقلاب یونایتد

اندی میتن
زلاتان ایبراهیموویچ برای اولین بار روز پنج شنبه با منچستریونایتد در کرینگتون تمرین کرد و هم تیمی های جدیدش را دید.

بازیکنان دیگر اما از گوشه و کنار و همچنین کارکنان باشگاه درباره سایز بازیکن سوئدی چیزهایی شنیده بودند. با 98 کیلوگرم وزن، این مهاجم که 195 سانتی متر قد دارد، سنگین ترین بازیکن باشگاه است. برای مثال او 30 کیلو از لیونل مسی، هم بازی سابقش سنگین تر است. پس این طور نیست که بگوییم قدرت بندی اش اجازه نمی دهد در فوتبال فیزیکی انگلیس جا بیفتد. جایی که قبلا هرگز در آن بازی نکرده است.

خیلی ها در انگلیس به استعداد او شک داشتند. مخصوصا به خاطر روند ناکامی هایش مقابل تیم های انگلیسی. اما جدیدا نظر خیلی ها عوض شده است. او بازیکنی موفق، مخصوصا در ایتالیا است و آنجا بهتر از هر جایی توانایی ها و تکنیکش را نشان داده است.

برای اولین بار روز پنج شنبه بازیکنان یونایتد همه با هم در تمرین بودند. پیش از آن در تور تمرینی چین بازیکنان همه حاضر نبودند. پس بازیکنان قبل از سفر به سوئد برای بازی دوستانه مقابل گالاتاسرای 2 روز با هم تمرین کرده اند. با وجود محبوبیت فوق العاده زلاتان، که توسط روزنامه های سوئدی دومین ورزشکار برتر این کشور نامیده شده است، بلیت های این بازی کاملا فروش نرفته است و فقط ارزان قیمت ترین قسمت ورزشگاه که مختص هواداران یونایتد است و 43 هزار نفر جمعیت دارد پر شده است.

اما قیمت آن بلیت ها 55 یورو است و ارزان به حساب می آید. مخصوصا که در اولدترافورد گاهی بلیت هایی 2 برابر این قیمت دارند و باز هم ارزان محسوب می شوند. گران ترین بلیت هایی که هنوز در دسترس هستند 150 یورویی هستند. قیمت بلیت های یک بازی معمولی در لیگ سوئد بین 12 تا 50 یورو قیمت دارد، اما طبیعی است که برای بازی ای که در آن منچستریونایتد در زمین است باید قیمت بلیت کمی گران تر باشد. درست همان طور که در چین هم بود. اما آنجا هم بیلت های بازی شانگهای و دورتموند کاملا فروخته نشدند. حتی دربی منچستر که برگزار نشد هم آنجا صندلی های خالی زیادی داشت.

اما در اسکاندیناوی حمایت از یونایتد خیلی زیاد است. آن ها در سال 2012 آخرین بار در گوتنبرگ و مقابل بارسلونا بازی کردند و ورزشگاه پر شد. حتی در سال 1994 که این تیم در لیگ قهرمانان مقابل آی اف کی گوتنبرگ بازی کرد هم ورزشگاه پر شد. شبی که بازیکنی جوان به نام جسپر بلومکویست هرگز آن را فراموش نمی کند. او چند سال بعد و در سال 98 به یونایتد پیوست.

با وجود این که یونایتد در چین از برنامه هایش عقب افتاد، اما به نظر دوباره همه چیز برایش فراهم شده و شرایط مطلوب است. این تیم دوباره به جذب پوگبا امیدوار شده و مربی هم شروع کرده به تنظیم لیست خروجی و کسانی که باید به تیم های دیگر قرض داده شوند. سرمربی پرتغالی می خواهد کارش را با 22 تا 24 بازیکن آغاز کند. او به بازیکنان اجازه داده که زودتر بدانند تکلیفشان چیست تا آن هایی که مورد تائیدش نیستند مشکلی نداشته باشند.

زلاتان اما در ماه اکتبر 35 ساله می شود و به عنوان بازیکن آزاد به یونایتد آمده است. اما در او نشانی از پیری دیده نمی شود و در 9 فصل اخیر این بازیکن در هر لیگی که بوده حداقل 20 گل زده است. در فصل 16-2015 هم او برای پی اس جی 50 گل زد. بیشتر از مجموع 6 گلزن برتر یونایتد.

برعکس در یونایتد مشکل گلزنی فصل به فصل بدتر شده است و بیشترین چیزی که آن ها به آن نیاز داشتند یک مهاجم بود. با زلاتان، در کنار آنتونی مارسال و مارکوس راشفورد، اوضاع بهتر خواهد شد و رونی هم که مطمئنا می تواند این خط حمله را بیشتر تقویت کند.

اما یک حالت دیگر هم وجود دارد و آن هم این است که این گمانه زنی ها همه اشتباه باشد. مثلا رادامل فالکائو زمانی که به تیم آمد، در سال 2014، انتظار می رفت تاثیری زیاد بر خط حمله داشته باشد. اما بلافاصله مصدوم شد و بعد از آن هم دوران اوجش به پایان رسید. البته که شرایط زلاتان کمی متفاوت است. او در سن 20 سالگی گفته بود فقط مصدومیت ممکن است مانع شود که او بهترین بازیکن دنیا باشد.

همین روحیه او است که تبدیل به بازیکنی بی نظیرش کرده است و به نظر همیشه او یک شعار دارد:«زلاتان مقابل دنیا». او همیشه و در هر تیمی که باشد تجربه و انگیزه به رختکن می برد. شاید این تردید وجود داشته باشد که با روحیه ای که او دارد نتواند با مورینیو که خودش خاص است کنار بیاید. اما این در در فصل 09-2008 در اینتر با هم کار کرده اند.

حتی زلاتان در کتاب بیوگرافی اش که خودش نوشته، گواردیولا را به عنوان تنها مربی ای نام برده که با او مشکل دارد. درباره مو هم نوشته که او یک ستاره بزرگ است.

این بار اما زلاتان قدم بلندی برداشته است. برای ستاره سوئدی که همیشه و در هر سنی به دنبال پیشرفت است، اولدترافورد می تواند جای مناسبی باشد. او می تواند حالا با مربی منچسترسیتی که دشمنش هست هم مبارزه کند. مخصوصا که هواداران یونایتد هم نیاز به یک قهرمان دیگر دارند تا خنده را به لبانشان بازگرداند.کد خبر 9404
 
  ۱  
آی اسپورت
2016-07-30 17:22:06
نظر دهید

۱ نظر
برزو
شنبه ۹ مرداد ۱۳۹۵، ۲۳:۰۳
فقط حیف که این یونایتد در لیگ قهرمانان حاضر نیست.
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر