فهرست
یادداشت: تغییر معادله چمپیونز لیگ و ستاره‌ها
یادداشت: تغییر معادله چمپیونز لیگ و ستاره‌ها

یادداشت: تغییر معادله چمپیونز لیگ و ستاره‌ها

میگل دیلنی
 
در این تابستان چلسی که فصلِ پیش را در رده‌یِ دهم به پایان رساند بدونِ دردسر انگولو کانته را از لستر سیتیِ قهرمان که این فصل در چمپیونز لیگ خواهد بود، خرید. منچستر یونایتد، دیگر تیمِ بزرگِ انگلیسی که این فصل جایی در چمپیونز لیگ نخواهد داشت، هیچ مشکلی در ترنسفرهایِ نداشته و در آستانه‌یِ شکستنِ رکوردِ گرانقیمت‌ترین بازیکنِ تاریخِ فوتبال، با خریدِ پل پوگبا است.
 
بدین ترتیب می‌توان نتیجه گرفت که حضور در چمپیونز لیگ اهمیتِ سابقش را ندارد. اما این استدلال مثل این است که دو را با دو جمع کنیم و به عددِ چهار و نیم برسیم. تصمیمِ کانته برایِ ترکِ لستر و پیوستن به چلسی برایِ این است که احساس می‌کند در آینده با این تیم شانسِ بیشتری برایِ هر فصل در چمپیونز لیگ بازی کردن خواهد داشت. از این منظر اهمیتِ چمپیونز لیگ هنوز سرِ جایش است.
 
شاید سوالِ درست این باشد که آیا رسیدن به چمپیونز لیگ برایِ تیم‌هایِ خارج از دایره‌یِ ابر-باشگاه‌ها هنوز معنایِ سابق را می‌دهد یا نه. با بررسیِ لیورپول و تاتنهام که در چند فصلِ اخیر سهیمه‌یِ این تورنمنت را کسب کرده‌اند به پاسخی منفی می‌رسیم. لیورپول هنوز موفق نشده از سالِ 2014 بدین سو جایِ لوئیس سوارز را با بازیکنی در اندازه‌هایِ مهاجمِ اروگوئه‌ای پر کند. تاتنهام و لستر هم در این تابستان از عاملِ بازی در چمپیونز لیگ برایِ خریدِ بازیکنانِ بزرگ استفاده نکرده‌اند.
 
رویکردِ تاتنهام و لستر رویکردی هوشمندانه بوده است، چون خیلی زود درک کردند حتی با وعده‌یِ چمپیونز لیگ هم قادر به رقابت با ابر-باشگاه‌ها نیستند، پس آگاهانه دنبالِ خریدِ بازیکنانی از جنس دیگر رفتند. برایِ تاتنهام و لستر قرار گرفتن بینِ چهار تیمِ اول بیشتر برایِ محکم کردنِ جایِ پایشان و بالا بردنِ سرعتِ پیشرفِ پروژه‌هایشان است، ضمنِ اینکه نشان از راهِ درستی که پیش گرفته‌اند دارد و بهشان کمک می‌کند حداقل ستاره‌هایِ خودشان را حفظ کنند.
 
لستر کانته را از دست داده، اما تاتنهام در این راه فعلا موفق بوده است. این تثبیتِ جایگاه بوده که مردانِ موریسیو پوچتینو را به فکرِ ترکِ وایت هارت لین نینداخته و شاید همین مسئله‌یِ اصلی در بررسی تغییرِ موقعیتِ چمپیونز لیگ است. ابر-باشگاه‌ها به قدری به لحاظِ مالی جایگاه‌شان تثبیت شده است که حتی یک فصل دور بودن از چمپیونز لیگ، حتی دو فصل در طولِ سه سال برایِ منچستر یونایتد، ضربه‌ای بهشان وارد نمی‌کند.
 
و نکته‌یِ مهمِ دیگر، جریانی است که فصل به فصل بیشتر پیش می‌رود. بالا رفتن قابلِ توجهِ درآمدِ باشگاه‌هایِ لیگِ برتر و توجهی که در سراسرِ دنیا به خودش جلب کرده حالا جذابیتِ این لیگ را تا حدِ چمپیونز لیگ بالا برده است. بحث اصلا سرِ این نیست که لیگِ برتر بهترین لیگِ اروپاست یا نه. اما حقیقت این است بازیکنان و ایجنت‌هایِ زیادی از علاقه‌شان برایِ حضور در لیگِ برتر حرف زده‌اند، جایی که اگر دنبالِ رقابتِ نزدیک و هفته به هفته باشید بهترین جاست.
 
اگر بازیکن یا مربی‌ای جوان و جاه‌طلبی قصدِ نشان دادنِ خودش را داشته باشد، حضور در یکی از تیم‌هایِ مطرحِ لیگِ برتر برایش کافیست و نبودن در چمپیونز لیگ چندان تاثیری رویِ پیشرفت و شهرتش نمی‌گذارد. این تغییرِ بزرگی است که شاهدِ آن هستیم. 
     
آی اسپورت
2016-07-31 08:47:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر