فهرست
گفت و گو با کونته: فقط با پیروزی آرامش می‌گیرم
گفت و گو با کونته: فقط با پیروزی آرامش می‌گیرم

گفت و گو با کونته: فقط با پیروزی آرامش می‌گیرم

جان پرسی
 
اتهامی که به کونته وارد شده بود گزارش ندادنِ طرحِ یک تبانی توسطِ بازیکنانش در سینا در سالِ 2011 بود، اتهامی که ماهِ می بالاخره از سویِ دادگاهی در ایتالیا رفع شد. اما کونته این دوران را به سادگی فراموش نمی‌کند: «این داستانِ بدی برایِ من بود، داستانی که قبولش نداشتم. من برایِ این داستان خیلی جنگیدم و ریسک حضور مقابلِ یک قاضی را خریدم. من می‌تونستم راهِ ساده‌تری انتخاب کنم و فقط صبر کنم تا چند سال بگذره و بعد تمام. نه؟»
 
«تویِ ایتالیا وقتی پنج سال از چنین داستان‌هایی بگذره همه چیز خودش تموم میشه. ولی من می‌خواستم قضاوت بشم. در قلبم این داستان خیلی برام بد بود، برایِ خانواده‌ام هم همینطور. چیزایی که مردم بدون اینکه حقیقت را بدونن می‌نوشتن. بازیکنانم از ایتالیا منو می‌شناسن. همه‌یِ بازیکنان، همه‌یِ مربیان. همه می‌دونن آنتونیو کونته کیه. تویِ این شرایط من همیشه می‌خواهم برنده باشم و برایِ رسیدن بهش خیلی تلاش می‌کنم.»
 
از همین حالا روحیه و انگیزه‌یِ کونته برایِ بازگرداندنِ چلسی به دورانِ افتخار مشخص است. کونته بعد از یورو 2016 تنها یک هفته به خودش استراحت داد و از وقتی به چلسی آمده برایِ بازیکنانش در تورِ آمریکا روزی دو جلسه تمرین طراحی کرده و فشارِ زیادی برایِ رویِ فرم آوردنشان بهشان وارد کرده است. کونته با هیچکس شوخی ندارد و هر بازیکنی که با کدهایِ اخلاقی و کاریِ او هماهنگ نباشد جایی در تیم نخواهد داشت. دیگو کاستا همین حالا این خطر را احساس می‌کند.
 
برایِ کونته چهارم شدن حداقل هدفِ امسال است. اما چیزی که او می‌خواهد فراتر از چهارمی است: «من فقط با پیروزی آرامش می‌گیرم. برایِ همین من برایِ هر بازی خیلی کار می‌کنم و گزینه‌هایِ مختلف به بازیکنانم میدم و فقط وقتی بازی را بردیم می‌تونم کمی آرام بگیرم. باختن هم مهم است. وقتی می‌بازی، وقتی تلاش کردی ببری ولی باختی میتونی دلایلش را پیدا کنی. اما بردن واقعا زیباست.»
 
«حالا ما میدونیم تیمی که فصلِ پیش دهم شده مشکلاتی داشته. اما اینکه فقط بگی ما آماده‌یِ بازگشت و جنگیدن هستیم کافی نیست. نه. اینا فقط حرفه. مهم اینه که به حقایق توجه کنیم، همه با هم. چون این دورانِ خوبی برایِ ما نیست.»
 
در ایتالیا کتابی ("مغز، قلب و ساق‌ها") درباره‌یِ متودهایِ مربیگری و دیدش نسبت به استراتژیِ بازی‌ها نوشته شده است، نکاتی که به زودی در چلسی هم شاهدشان خواهیم بود: «من دوست دارم با بازیکنانم صبحانه بخوریم و بعد جلسه تمرین را برگزار کنیم. بعد از ظهر هم وقتی بازیکنان در حالِ استراحت هستند من و کادرِ فنی‌ام به آنالیزِ حریف و تمریناتِ خودمون می‌پردازیم. ویدئو-آنالیز برایِ من خیلی مهمه. چون تویِ این ویدئوها چیزهایِ خیلی خوب و خیلی بد از بازیکنان می‌بینی که باعثِ پیشرفتشون میشه. من دنبالِ ایرادِ بازیکنانم هستم فقط برایِ اینکه پیشرفت کنند. این خیلی مهمه. گاهی 20 تا 30 دقیقه ویدئو مفیدتر از چهار، پنج ساعت تمرینه. مهم اینه که بدونی کی فشار را بالا ببری و کی پایین بیاری.»
 
زندگی شخصی و خارج از فوتبالِ کونته چطور است؟ آندره‌آ پیرلو در دورانِ یوونتوس یک بار از کونته به عنوانِ "هیولایی با دو همسر" یاد کرد. یکی الیزابتا (که ماهِ دسامبر همراه با دخترِ هشت ساله‌شان، ویتوریا، به لندن نقلِ مکان خواهد کرد) و دیگری فوتبال.
 
«من آدمی معتقد هستم (کاتولیک) و کلیسا رفتن را دوست دارم. این اعتقاد کمکِ زیادی بهم کرده، چه در شرایط بد و چه در شرایطِ خوب. وقتی کار نمی‌کنم دوست دارم کنارِ خانواده‌ام، همسرم و دخترم باشم. امیدوارم به زودی دخترم یک برادر هم داشته باشه. در ضمن باید انگلیسی‌ام را هم خوب کنم. وقتی برگردیم لندن دوباره کلاسِ انگلیسی میرم، چون خیلی مهمه که بتونم حرف بزنم و توضیح بدم.»
 
دیروز تولدِ 47 سالگیِ کونته بود. اما تمامِ تمرکزِ او فقط رویِ اولین بازیِ لیگ مقابلِ وستهم است. چلسی حالا مربی‌ای دارد که یک برنده‌یِ ذاتی است، شاید آقایِ خاصِ جدید.
 
 
     
آی اسپورت
2016-08-01 09:04:04
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر