فهرست
گزارش: پایان تابستان تلخ پوچتینو
گزارش: پایان تابستان تلخ پوچتینو

گزارش: پایان تابستان تلخ پوچتینو

آی‌اسپورت – دو ماه و نیم می‌گذرد اما توضیحِ اتفاقاتی که در چهار هفته‌یِ پایانیِ لیگِ برتر برایِ تاتنهام افتاد هنوز برایِ پوچتینو سخت است. یک تساویِ 1-1 مقابلِ وست بروم، لستر را در فاصله‌یِ تنها یک پیروزی با قهرمانی قرار داد و بعد از دست دادنِ پیروزیِ 2-0 مقابلِ چلسی و تساویِ 2-2 در استمفورد بریج کار را تمام کرد. بعد از این بازی تاتنهام 1-2 به ساوتهمپتون و 1-5 به نیوکاسل باخت را رده‌یِ دوم را هم از دست بدهد. این بهترین رده‌یِ تاتنهام در تاریخِ لیگِ برتر بود، اما نوزدهمین فصلِ پیایی‌ای که پایین‌تر از آرسنال قرار می‌گرفتند.
 
«ما فصلی فوق‌العاده پرفشار و احساساتی را تجربه می‌کردیم. این اولین باری بود که بازیکنانم در چنین شرایطی قرار گرفته بودند. در این شرایط وقتی هدفِ اصلی‌تان را از دست میدید، خیلی سخته تمرکزتون را حفظ کنید. برایِ همین بعد از بازی مقابلِ چلسی کنترلِ شرایط از دستمون خارج شد.»
 
«شکست مقابلِ نیوکاسل بدترین روزِ مربیگریِ من بود و باعث شد تعطیلاتم را خراب کنه. من و خانواده‌ام به بارسلونا و باهاماس رفتیم ولی حال و هوایِ من همش بد بود. انگار این وضعیتِ من رویِ آب و هوایِ باهاماس هم تاثیر گذاشته بود، چون از هفت روزی که اونجا بودیم شش روز بارون و طوفان بود!»
 
«مشکلِ بزرگ اینجا بود که بعد از شکست مقابلِ نیوکاسل فرصتی برایِ جا انداختنش نداشتیم. در طولِ فصل وقتی بازی را می‌بازیم دوشنبه با هم بحث و دعوا می‌کنیم و شکست را هضم می‌کنیم. اما بعد از این بازی کلی از بازیکنایِ من سریع راهیِ یورو شدن و فرصتی برایِ حرف زدن نبود. حتی وقتی در جریان یورو من براشون تکست می‌فرستادم و آرزویِ موفقیت می‌کردم مجبور بودم احساساتِ واقعی‌ام را مخفی کنم.»
 
خشمِ پوچتینو حالا آرام گرفته و مربیِ 44 ساله‌یِ آرژانتینی امیدوار است تیمش با درسی که از تساوی مقابلِ چلسی گرفته برایِ فصلِ آینده آماده‌تر از قبل باشد. تاتنهام، جوان‌ترین تیمِ فصلِ پیشِ لیگ برتر، در استمفورد بریج 0-2 پیش بود و دنبالِ اولین پیروزی‌اش در زمینِ چلسی از 1991 بدین سو بود. اما حساسیتِ بازی باعثِ از دست رفتنِ تمرکز و نتیجه و 9 کارتِ زرد و محرومیتِ شش جلسه‌ای موسا دمبله شد. «برایِ تاریخ‌سازی گاهی باید از حد و حدود بگذرید. شاید ما بیش از حد پیش رفتیم. اما من به بازیکنانم افتخار می‌کنم چون کاراکترِ جنگجویی از خودشان نشان دادن. ما قطعا از این بازی برایِ آینده درس گرفته‌ایم. این بازیِ خوبی برایِ شناختنِ خط‌ها و مرزها بود.»
 
اما تابستانِ تلخِ پوچتینو با پایانِ لیگِ برتر تمام نشد و شکستِ آرژانتین در فینالِ کوپا امریکا، برایِ دومین سالِ پیاپی، و حذفِ تحقیرآمیزِ بازیکنانش در ترکیبِ تیم ملیِ انگلیس از یورو 2016 را هم در ادامه به همراه داشت. هر دو مربیِ آرژانتین و انگلیس بعد از شکستِ تیم‌هایشان کنار رفتند و پوچتینو می‌توانست گزینه‌یِ خوبی برایِ هر دو پست باشد. در سه سالِ اخیر 11 بازیکن از 19 بازیکنی که برایِ اولین بار در ترکیبِ انگلیس بازی کردند شاگردانِ پوچتینو بودند. اما او همچنان خودش را از مربیگریِ ملی، به خصوص آرژانتین دور می‌کند.
 
«آرژانتین وطنِ من است، جایی که خانواده‌ام زندگی می‌کنند. اما من هنوز چالش‌هایِ زیادی در اروپا و با تاتنهام پیشِ رو دارم و هنوز برایِ مربیگریِ آرژانتین جوون هستم. موفقیت در فوتبال از فلسفه و تاکتیک نمیاد، بلکه از تطبیق دادنِ خودت با شرایطِ هر کشور و بازیکنانش حاصل میشه. قبل از شروع کار در هر تیمی باید همه چیز درباره‌اش را بدونی، از بازیکنان گرفته تا رسانه‌ها و هوداران. این مهمترین نکته است.»
 
«اما هیچکس نمیتونه برایِ آینده برنامه‌ریزی کنه. این تشابهِ فوتبال و زندگی است. فوتبال هر جا که بخواهد تو را با خودش میبره، نه هر جایی که تو بخواهی. این اصل به من کمکِ زیادی کرد. به خودم همیشه میگفتم نگرانِ آینده نباش، فقط به امروز فکر کن. فوتبال بالاخره تو را اونجایی که لیاقتش را داری میبره.»
 
فوتبال تا امروز پوچتینو را در راهی طولانی پیش برده، اما خودش هم می‌داند که هنوز راهِ درازی باقی مانده است. «هدفِ ما این است که در چمپیونز لیگ نمایشی با دوام داشته باشیم و در لیگ هم برایِ قرار گرفتنِ بینِ چهار تیمِ اول بجنگیم. ما بازی به بازی پیش میریم و فقط به بردنِ بازیِ آینده فکر می‌کنیم. آیا میتونیم امسال قهرمانِ لیگِ برتر بشیم؟ چرا که نه. ما یک بار دیگه تلاش می‌کنیم. نه؟»
 
 
 
     
آی اسپورت
2016-08-01 11:14:21
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر