فهرست
یادداشت مخالف: استقلال جای آزمایش نیست!
یادداشت مخالف: استقلال جای آزمایش نیست!

یادداشت مخالف: استقلال جای آزمایش نیست!

آی اسپورت- یک امتیاز از دو بازی در تهران و اهواز. شروع ناامیدکننده استقلالی‌ها در لیگ برتر، شباهت زیادی به دو نتیجه پرسپولیس در شروع لیگ پانزدهم دارد و همین موضوع موجب می‌شود تیم منصوریان در همین گام‌های اول، با پرسپولیس برانکو مقایسه شود. حقیقت اما آن است که استقلال لیگ شانزدهم، هنوز شباهت زیادی به پرسپولیس لیگ پانزدهم ندارد. تیم برانکو فصل را با نتایجی فاجعه‌بار آغاز کرد و در 4 مسابقه اول فصل 3 بار شکست خورد اما حتی در جریان همین شکست‌ها با نمایش‌های جذاب و هجومی‌اش، اعتماد هواداران را برای ساختن آینده‌ای بهتر به دست آورد. اتفاقی که در این دو بازی، هنوز در استقلال رخ نداده است. استقلال این روزها خوب بازی نمی‌کند. شکست می‌خورد و امتیازهایی را از دست می‌دهد که شاید در آینده‌ای نزدیک برای این تیم دردسرساز شوند.
 
 
 
 
حتی قبل از برگزاری فینال فصل گذشته جام حذفی بین استقلال و ذوب، واضح به نظر می‌رسید که علی منصوریان جانشین پرویز مظلومی روی نیمکت استقلال خواهد بود. سرمربی جوان و جدید آبی‌ها فرصت بسیار خوبی برای ساختن تیم مدنظرش داشت اما کادر فنی‌اش را بدون مربی بدنساز بست و در شرایطی تیمش را به اردوی ارمنستان برد که هیچ خبری از بدنساز تخصصی در بین استقلالی‌ها نبود. بدنساز ویژه استقلالی‌ها دیرتر از زمان استاندارد به تیم اضافه شد تا فشار شدید بدنسازی به هفته‌های اول منتقل شود. این اولین اشتباه محاسباتی علیمنصور بود که موجب شد در شروع فصل، استقلال از دو بازی تنها به یک امتیاز دست پیدا کند و نمایش‌های جالب توجهی از این تیم تماشا نکنیم.
 
 
عملکرد سرمربی استقلال در فصل نقل و انتقالات نیز تا حدود زیادی قابل نقد به نظر می‌رسد. او در تابستان بیشتر از آن‌که به دنبال جبران ضعف‌های تیمش باشد، در جستجوی بهانه‌ای برای پیروز شدن در جنگ روانی با پرسپولیس بود. به همین خاطر بود که منصوریان با قراردادی سنگین کنعانی‌زادگان را از پرسپولیس به خدمت گرفت تا این بازیکن فقط با 180 دقیقه بازی، همه هواداران استقلال را ناامید کند. نه اعتماد به مگویان و نه خرید رابسون نیز، استقلال را صاحب یک خط دفاعی اطمینان‌بخش نکردند. این اتفاق در خط حمله نیز تکرار شد. منصوریان همه تمرکزش را برای خرید کاوه رضایی گذاشت و با همین رفتار، سجاد شهباززاده را از تیم دور کرد. سجاد تصمیم‌اش را برای جدایی گرفته بود و برای تغییر تصمیم او دیگر دیر شده بود. منصوریان از بین علی قربانی و ارسلان مطهری، اولی را به استقلال برد اما این ارسلان بود که لیگ شانزدهم را رویایی آغاز کرد. آرش افشین، خرید دیگر این مربی برای فاز هجومی استقلال بود. بازیکنی که بعد از یک نیم‌فصل بدون تیم ماندن، با آبی‌ها قرارداد 500 میلیونی امضا کرد تا به نیمکت این تیم دوخته شود.
 
 
 به نظر می‌رسد علیرضا منصوریان، زمان مناسبی را برای نشستن روی نیمکت استقلال انتخاب نکرده است. او بعد از هدایت نفت تهران، به تجربه‌های بیشتری نیاز داشت اما مستقیما از تیم بی‌هوادار و آرام نفت، به نیمکت پرهیاهوی استقلال رسید. حالا نه اصطلاحات انگلیسی نجات‌دهنده این مربی خواهند بود  و نه جی‌پی‌اس و بشکه‌های آب یخ. برای زنده‌ماندن رویاهای دور و دراز استقلال در این فصل، منصوریان باید خودش را نشان بدهد. باید از کنفرانس‌های مطبوعاتی فرار نکند، باید رویکردهای تازه‌ای را به تیمش اضافه کند تا تنها نقشه گلزنی استقلال، سانترهای خسرو حیدری نباشند. علی منصوریان، این هفته‌ها تاوان عجله‌اش برای هدایت استقلال را می‌دهد. تاوان بی‌تابی و بی‌صبری برای بازگشت به تیم محبوب به هر قیمتی. او نه در پیش‌فصل، نه در نقل و انتقالات و نه حتی در شروع لیگ، سیمای یک مربی بزرگ را به نمایش نگذاشته است. منصوریان در استقلال تجربه می‌کند اما استقلال، هیچوقت جای تجربه و آزمایش نبوده است.


 هما رهنورد 

 کدخبر:9405
  ۸  
آی اسپورت
2016-08-01 13:33:50
نظر دهید

۸ نظر
-
دوشنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۵، ۱۳:۲۹
نقد منصفانه ای بود
باب اسفنجی عاشق نیلو و هانی و سحر و هما
دوشنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۵، ۱۳:۳۲
یه حرف از مادر عروس
منصوریان و کیسه امسال هیچ گوهی نمیشن
دوشنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۵، ۱۴:۱۸
طوری نیست. ایشالا دو تا کافه بده بازیکناش بخورن تیم وارد فضای فرشینگ میشه!!
Danial
دوشنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۵، ۱۴:۲۹
من از دیشب تا حالا دارم می‌گردم ببینم یک سایتی یه جای یک جمله حتی راجع به بازی فوق‌العاده استقلال خوزستان چیزی نوشته و عجیب که هیچی‌ پیدا نکردم. انگار واسه مطبوعاتی جماعت کوبیدن یک مربی‌ تو هفته دوم لیگ خیلی‌ شیرین تر از تمجید از تیم کم طرفداری هست که تو گرمای ۴۵-۴۶ درجه ۹۰ دقیقه پرسینگ تقریبا بی‌ ناقص انجام میده و بازیکن تیمش دقیقه ۸۸ بازی استارت ۶۰ متری میزنه. دیروز استقلال خیلی‌ بهتر از بازی با نفت بازی کرد هرچند هنوز تیم اشتباهاتی و نقص‌های داره اما استقلال خوزستان واقعا عالی‌ بود و خواهید دید که این تیم یقه خیلی‌ تیم‌های دیگه رو هم خواهد گرفت. اونها واسه تک تک توپ‌ها جنگیدند و از خط حمله پرسینگ رو اجرا میکردند که کل اولی‌ که زدند به خاطره تحت فشار گذاشتن دفاع بود که مجبور به اشتباه شد. این تیم خیلی‌ خیلی‌ بیشتر از میانگین بازی‌های لیگ دوندگی داشت و شایسته برد بود. خیلی‌ طبیعی هست که من طرفدار دلم می‌خواد تیمم همیشه برنده باشه دیروز هم استقلال بد بازی نکرد اما حریف خیلی‌ با انگیزه بود و بسیار آماده. من فکر می‌کنم استقلال خیلی‌ بهتر خواهد شد تا چند هفته دیگه اما قبول کنیم سطح آمادگی این تیم دیروز در حد استقلال خوزستان نبود. ضمنا من اصلا فکر نمیکنم مربی‌ گری استقلال واسه منصوریان زود هست و منصوریان مسیری رو که یه مربی‌ باید طی‌ میکرده رو طی‌ کرده. یه سری از دوستان منصوریان رو با استیلی مقایسه میکنند که من فکر نمیکنم رزومه این دو مربی‌ با هم یکی‌ باشه.
سرور لنگ
دوشنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۵، ۱۵:۱۸
لنگ با برانکو حتما قهرمان نمیشه .
تا آخر پشت داش علی هیتیم
دوشنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۵، ۱۶:۲۱
تیمی که میبازه طبیعتا تحت فشار انتقادات قرار میگیره . ولی به نظرم منصوریان بجای اینکه ژست یه مربی بازنده رو بگیره باید بیاد جلوی رسانه ها از عملکرد تیمش دفاع کنه و روحیه جنگندگی رو به تیمش تزریق کنه . چون بزودی روزای خوب فرا میرسه
امید کوکبی
دوشنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۵، ۱۷:۰۱
عملکرد سرمربی استقلال در فصل نقل و انتقالات نیز تا حدود زیادی قابل نقد به نظر می‌رسد. او در تابستان بیشتر از آن‌که به دنبال جبران ضعف‌های تیمش باشد، در جستجوی بهانه‌ای برای پیروز شدن در جنگ روانی با پرسپولیس بود. به همین خاطر بود که منصوریان با قراردادی سنگین کنعانی‌زادگان را از پرسپولیس به خدمت گرفت تا این بازیکن فقط با 180 دقیقه بازی، همه هواداران استقلال را ناامید کند. نه اعتماد به مگویان و نه خرید رابسون نیز، استقلال را صاحب یک خط دفاعی اطمینان‌بخش نکردند. این اتفاق در خط حمله نیز تکرار شد. منصوریان همه تمرکزش را برای خرید کاوه رضایی گذاشت و با همین رفتار، سجاد شهباززاده را از تیم دور کرد.
-
سه شنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۵، ۰۷:۵۲
ادمین خان ... یادت نره قلعه نوعی چطوری با استقلال شروع کرد که تا اینجای کار پر افتخارتین مربی لیگ برتره و اکثر مقامهاش رو هم با استقلال آورده ... باید به منصوریان فرصت داد ...
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر