فهرست
درباره مورینیو و پوگبا/ ستاره‌ای که باید تشنه بماند
درباره مورینیو و پوگبا/ ستاره‌ای که باید تشنه بماند

درباره مورینیو و پوگبا/ ستاره‌ای که باید تشنه بماند

آی اسپورت-  اگر یونایتد سه فصل اخیر با صفاتی مثل متوسط، کسالت بار و منفعل توصیف می شد، در این فصل خبری از این توصیف ها نیست .هم ژوزه مورینیو و هم پل پوگبا می‌توانند ادعا کنند که در چند سال اخیر در فوتبال، یکی از چهره‌های الیت بودند. مورینیو که یکی از بهترین های تاریخ است و پوگبا هم بعد از پایان عصر مسی و رونالدو، احتمالا چشم به توپ طلا دارد.باید دید این دو چهره ی شاخص در اردوی یونایتد چگونه با هم کنار می‌آیند. می توانند در کنار هم شنا کنند و یا اینکه با هم  غرق می شوند؟ اگر مورینیو بتواند بهترین بازی ممکن را از پوگبا بگیرد و توانایی هایش را در این تیم به کمال برساند، آن وقت یونایتد می‌تواند به داشتن ستاره‌ای امید داشته باشند که یک تنه آنها را به قهرمانی و افتخار می رساند. دقیقا مانند ده سال قبل. زمانی که کریستیانو رونالدو در این تیم یک شماره 7 بی‌تکرار بود. با درخشش ستاره‌ی فرانسوی در الدترافورد، شیاطین سرخ می‌توانند به قهرمانی در لیگ برتر در اولین فصل مورینیو در این تیم، خوشبین باشند. حضور در لیگ قهرمانان فصل بعد، تجربه ی جدیدی برای یونایتد بعد از عصر طلایی فرگوسن خواهد بود. اگر مورینیو با ستاره‌هایی مثل پوگبا، بتواند همکاری خوبی داشته باشد، آن وقت باید منتظر قدرت‌نمایی دوباره این تیم در اروپا باشیم. اگر چنین شود،مربی پرتغالی می تواند بار دیگر خود را در قامت یکی از بهترین‌های دنیا نشان دهد. هرچند که تازه در آستانه ی 50 سالگی است. در شش سال گذشته دوران مربیگری مورینیو، عملکردش چندان موفق نبوده. دوران حضورش در مادرید پر ستاره‌اش و بازگشت به چلسی را نمی‌توانیم در استاندارد‌های این مربی به‌عنوان تجربه کاملا موفق قلمداد کرد. حتی شاید یک عملکرد بد تلقی شود.در این شش سال گذشته او در مادرید و چلسی یک لیگ برده و هرگز حتی به فینال لیگ قهرمانان اروپا نرسیده. درهر دو تیم هم در فصل سوم،مورینیو اعتقاد داشت که دیگران علیه اش توطئه می‌کنند. مایکل امنالو، مدیر ورزشی چلسی سال قبل بعد از اینکه مو،رختکن را از دست داد گفت: «ارتباط مورینیو با بازیکنان چلسی فاجعه است.»
 
بخشی از این ماجرا به دلیل این است که مورینیو در سال های اخیر نمی‌تواند با بازیکنان نسل جدید ارتباط خوبی برقرار کند. تا مورینیو می خواهد با ستاره های این نسلش -مثلا ادن آزار- بدرخشد، ناگهان با تیره شدن رابطه اش، ستاره تیم هم به حاشیه می رود. این داستان را در مادرید و چلسی هم دیدیم. خصوصا در قضیه ادن آزار در چلسی. در فصل اول مورینیو در استمفورد بریج (مرتبه ی دوم) ادن ازار توسط مرد پرتغالی شکوفا شد. گونه ایی که بهترین مربی تاریخ چلسی او را "رهبری جنگجو" خواند. در فصل دوم، مورینیو درختش، میوه داد و آزار بلژیکی بهترین بازیکن سال جزیره و با چلسی قهرمان لیگ برتر شد.اما در فصل سوم، آزار به شدت سرد شد و آن شور و هیجان دو فصل اخیرش را نداشت. تا  هفته ها در گلزنی ناکام بود. بد بازی می کرد. در نتیجه مورینیو هم اخراج شد. اما پل پوگبا دو سال از ادن آزار کوچکتر است.به نسبت آزار از نظر استعداد و قابلیت بهتر است و بخاطر رفتارهایش می تواند سریع هواداران را شیفته خود کند.مانند بقیه بازیکنان مستعد نسل خودش، آرزویش این است که روزی توپ طلا را برباید. در این مورد، بسیاری از دوستان نزدیکش این را می‌دانند. دیدیه رایس مربی اختصاصی‌اش می گوید: «شب و روز در فکر این است که بالاخره روزی برنده ی توپ طلا شود.»
 
البته این آرزوی تمامی استعداد هایی مثل پوگباست. آنها در دوره ی مسی-رونالدو شکوفا شدند و با کنار رفتن آنها، در صدد رسیدن به این مهم هستند. اما مورینیو علاقه ایی به درخشش فردی ندارد. او مربی بسیار تیم‌محوری است. مورینیو شخصیت ممتاز و جالبی دارد که مانندش پیدا نمی شود. اسم او یک "برند فوتبالی" است. اما فلسفه ی فوتبالش فردگرایی نیست و تنها به بازی تیمی و همکاری بازیکنان فکر می‌کند. مورینیو می گوید: «فوتبال، وجه کار تیمی اش را ازدست داده.بیشتر از همیشه به بازی فردی توجه می شود.» سال گذشته مورینیو در مصاحبه ایی اعتراضی به این مسئله گفت: «از دید من فوتبال یک ورزش گروهی است.اما وقتی می خواهید در کنار یک کار تیمی عالی، یک درجه بالاتر بروید، درخشش فردی وارد بحث می‌شود.اما بازیکنان باید برای من کار تیمی کنند نه اینکه هر کدامشان به دل خواه تماشاگران دست به کارهای فردی بزنند.»
 
 این دقیقا همان نکته ای است که دیدیه دشان سرمربی فرانسه نتوانست در یورو 2016 آن را نشان دهد. پوگبا به این خاطر در یووه ی کونته و آلگری موفق بود که در چیدمان خط میانی تیم (چه 2-5-3 و چه 3-3-4) در سمت چپ وسط زمین بازی می کرد.اما دشان در آرایش 1-1-4-4 فرانسه او را در سمت راست وسط زمین و گاهی دقیقا در وسط خط میانی قرار می داد. او این کار را فقط برای این انجام داد که آنتوان گریزمان بیشتر گل بزند. مورینیو هم احتمالا پوگبا را در وسط زمین و در کنار مایکل کریک یا مورگان اشندرلا قرار خواهد داد. در چلسی مورینیو اکثرا فابرگاس را در وسط زمین بازی می داد، اما به مرور زمان این زوج عملکردش افت کرد و مو، تصمیم گرفت به دو بازیکن شماره 6 (دفاعی ترین هافبک هر تیم)بازی دهد. بنابراین ماتیج را در کنار میکل یا کرت زوما بازی می داد تا تیمش در دفاع قوی تر شود. پوگبا در یونایتد،می تواند نقش شماره ی 6 تیم را ایفا کند.در چیدمان 1-3-2-4.البته این بیشتر در بازی های آسان یا خانگی تیم اجرا خواهد شد.در بازی های دشوار و سرنوشت ساز مورینیو به سراغ فرمی می رود که از آن به عنوان "مثلث باز"یاد می کند. که در این صورت، دو شماره ی 8 در کنار یک شماره 6 در مرکز زمین حضور خواهند داشت. او در سال 2005 می خواست همین ایده را پیاده کند. برای همین می خواست با خرید استیون جرارد، با داشتن دو شماره ی 8، او را در کنار فرانک لمپارد به عنوان دوشماره 8 ایی بازی دهد که پشتشان یک شماره 6 (ماکه له له) حضور داشت.البته پوگبا بخاطر چند بعدی بودن نوع بازی اش اگر محدود شود،احتمالا لطمه خواهد دید.او یکی از کامل ترین بازیکنان دنیاست که دامنه ی قابلیت هایش گسترده است. دقیقا مانند الگویش کریستیانو رونالدو. منظورم این است که او می‌تواند به‌عنوان شماره 6، شماره 8 وحتی شماره 10 بازی کند. به همین دلیل مورینیو اعتقاد دارد که شماره‌ی 10 بودن پوگبا می تواند زهردار ترین استراتژی ممکن باشد. مورینیو می‌گوید: «شماره‌ی 10 تیمم برای من مهمترین پست است.چه با توپ و چه بدون آن. من دوست دارم شماره 10 تیمم مدام گل بزند و به باکس سرک بکشد. وقتی تیمم صاحب توپ است، دوست دارم شماره 10 ام به شماره 9 و نیم تبدیل شود. (کسی که گل هم بزند.) و وقتی تیمم توپ از دست می‌دهد به بازیکن شماره‌ی 8 و نیم تبدیل شود.(کسی که در توپگیری هم موفق باشد.)» مورینیو به نظر می‌رسد نقشه هایی برای پوگبا دارد. ماه بعد همه چیز رو می شود. اما مورینیو نباید اشتباهی که در مورد آزار کرد را در مورد پسر فرانسوی تکرار کند. باید همیشه او را با انگیزه و تشنه نگه دارد.
 
 
جک پیت بروک،/ ترجمه: سهیل نوری‌پناه                                                                                                                                                                             
                                                                                                                    
     
آی اسپورت
2016-08-02 18:00:11
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر