فهرست
استتوس: چرا باید دنبال نایک و آدیداس برویم؟
استتوس: چرا باید دنبال نایک و آدیداس برویم؟

استتوس: چرا باید دنبال نایک و آدیداس برویم؟

آی اسپورت - لباسهای تیم ملی یه بار دیگه جنجال ساز شده. از قرار معلوم این بار هم داستان زد و بند و زیر میزی و اینجور چیزا نقش اصلی رو داشته اما متاسفانه نحوه پرداختن به این موضوع هم مثل موارد مهم گذشته سطحی و زرد به نظر میرسه.
برنامه نود دوباره پرچمدار این جریان شده و بدون اینکه موضوع رو از نظر کارشناسی و منطقی بررسی کنه به همون جنجال سازی همیشگی روی آورده. ۱-از یه طرف بدون اینکه بدونن مارکهایی مثل آدیداس و نایک و پوما چقدر براشون بازار بی در و پیکر ایران مهمه، مدام اسم اونا رو چماق میکنن و میکوبن تو سر فدراسیون در حالیکه هیچ سند و مدرک مهمی دال بر تمایل اونا برای اسپانسری تیم ملی و فعالیت در بازار ایران وجود نداره. از طرف دیگه وضعیت ایران با کشورهایی مثل ژاپن و کره و ... مقایسه میشه که همه میدونن اونا در حال حاضر چقدر از نظر فضای اقتصادی و قوانین صادراتی و وارداتی با ایران تفاوت دارن. اونا حاضر نیستن اعتبارشون رو با کارهایی که شرکتهای گمنام و کم نام و نشون انجام میدن زیر سوال ببرن به همین دلیل برای وارد شدن به چنین بازارهایی محتاط تر عمل میکنن.۲-چه اصراری هست که حتما باید اسپانسر تیم ملی یه برند خیلی بزرگ باشه؟ مهم اینه که فدراسیون یه قرارداد خوب و پرمنفعت از نظر مارکتینگ و اسپانسرینگ ببنده ولو با یه برند متوسط. همینکه کیفیت اجناس ضعیف نباشه کفایت میکنه چون درآمدزایی اولویت اصلی در اینجور کارهاست.۳-الان تیم ایتالیا بر خلاف تمام تیمهای بزرگ دنیا با نایک‌و آدیداس قرارداد نداره و با پوما قرارداد داره که در سطح پایین تری نسبت به دو برند دیگه قرار داره ولی منافع اقتصادی فدراسیون فوتبال و تیمهای ملی ایتالیا با این قرارداد بیشتر تامین میشه.۴-برنامه نود برای محاسبه تعداد لباسها و مبلغ قرارداد شرکت جیووآ فقط تعداد لباسها رو در نظر گرفت در حالیکه در اینگونه قراردادها سایر اقلام ورزشی مثل ساک و حوله و دمپایی و گرمکن و کتونی رانینگ و مواردی از این قبیل هم وجود داره و قرارداد فقط محدود به پیراهن و شورت نمیشه.۵-نکته خیلی مهم اینه که فدراسیون فوتبال طبق یه برنامه استراتژیک بازاریابی جلو نمیره و چهارتا آدم متخصص در این زمینه نداره به همین دلیل نه بلده که چطور قراردادهای اسپانسرینگ ببنده و نه تو تصمیم گیری درست عمل میکنه. در نهایت آدمهای زرنگ و پرنفوذ و منفعت طلب میان اینطوری زدوبند میکنن و دودش در نهایت میره تو چشم فوتبال و پولش میره تو جیب آقایون.۶-از همه بدتر نحوه انتقاد به اینگونه مسائله که معمولا فقط به هوا شدن یه چیز ختم میشه نه به درست شدن اون.


محمد شهرابی
  ۱۰  
آی اسپورت
2016-08-03 07:35:01
نظر دهید

۱۰ نظر
سعید
چهارشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۵، ۰۷:۵۶
اگر اینجوریه چرا تیمهای آرزانتین، برزیل، آلملان، ژاپن، کره جنوبی، هندوستان (با شرکت نایک) و سایر کشورهای دنیا به فکر این چنین اسپانسرهایی هستند.؟
ضمنا این یادمون باشه این چنین اسپانسرهایی به مسئولین فدراسیون ما رشوه بده نیستند و مشکل ما همیجاست.
-
چهارشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۵، ۰۸:۱۵
اینکه مدرکی مبنی برعلاقه نایکی و آدیداس وجود ندارد یعنی چه ؟ شخص آقای درخشان تاکید کردن که چندین و چند برند ( با ذکر نام ) به دنبال قرار داد با ایران هستند
اینکه لباس جزئی از قرارداد است و نه همه آن هم درست سات ولی حتی در نظر گرفتن این مورد هم نمی تواند توجیه کننده قرارداد فاجعه بار با جیووا باشد
ضمنا نویسنده فرض غلطی را در نظر گرفته مبنی بر اینکه اصراری وجود دارد که نایکی یا آدیداس طرف قرارداد فدراسیون برای تامین لباس باشند مبنای چنین فرضی چیست ؟ کدام یک از منتقدان قرارداد جیووا چنین اصراری دارند ؟
در نهایت حمله به برنامه نود هم این روزهای برای عده ای تبدیل به پز کارشناسی شده جناب شهرایی اگر منتقد نوع برخورد برنامه نود با قرارداد جیووا هستند بفرمایند قبل از این شخص ایشان مقاله یا متنی در نقد قرارداد فدراسیون با این شرکت داشته اند ؟
برزو
چهارشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۵، ۰۸:۱۷
خدمت اقای شهرابی عارضم پوما هم آش دهن سوزی نیست! همین سوییس که 3تا از لباساش در یکی از مسابقات یورو 2016 پاره شد از همین برند پوما استفاده میکرد. ما به خاطر کپی رایت یا ... هیچ درامدی نداریم فقط باید یه قراردادی ببندیم تا یه لباس با کیفیت بدن حالا با هر برندی. برند 360 بهترین برندیه که ایران میتونه باهاش همکاری کنه. کیفیتشم خیلی خوبه
-
چهارشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۵، ۰۸:۳۳
بله موافقم.معلومه که نایک و ادیداس بهتره اما مشکل اینجاس که اونا حاضر نیستن ایرانو انتخاب کنن نه اینکه ایران نخواد!!!چون تو ایران هیچکس حاضر نیست مثلا برای خرید پیراهن بازیکن محبوبش ٢٥٠هزار تومن پول بده و نایک اصل بخره!!!بلکه میره منیریه و با ٣٠تومن همون مارک نایک ولی تقلبیشو میخره!خب طبیعیه نایک میخواد درامد زایی کنه و به تیم ملی برای تبلیغات نیاز نداره چون خودش به اندازه کافی اعتبار داره.اما برندهای کم نام و نشان تر نیاز به تبلیغات دارن و ایران میتونه از این قضییه سود ببره.
ساوالان
چهارشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۵، ۰۸:۴۷
خوبید آقای شهرآبی ،واقعا این قرارداد خوبه؟!! شماکه دیدی این لباسها باچه کیفیتی و کجا تولید میشه اصلا بدن به یه برند خوب ایرانی ،
حسین
چهارشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۵، ۱۱:۲۴
سلام به همه عزیزان.
اگر قراره با این کیفیت تولید بشه اونم توی ایران چرا نمیدن به همین تولید کننده های داخلی.
بخدا توی محل زندگی قدیمیه ما یه تولیدی کوچیک بود لباسای رئال رو میزد و بارسلونا بخدا کیفیتش بالاتر از لباسای تیم ملی نبود پایینترم نبود.
خب بدن به همون. دونه ای 10 هزار تومن هم در نمیاد. این یعنی کاهش هزینه. نه اینکه لباس 10 هزار تومنی رو آقایان خاص با قیمت 200 هزار تومن فاکتور میکنن برای دولت.
بخدا این پول بیت الماله. به قرآن این دنیا به قدری فانیه که حد نداره. چطور میخواید جواب بدید به این مردم که از خزانه دارید به جیب خودتون میریزد.
-
چهارشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۵، ۱۱:۴۳
بند ۴ خیلی بد بود
حجت
چهارشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۵، ۱۳:۱۹
واقعا برای سایتتون متاسفم که اینجور و انقدر سطحی مسائل رو بررسی میکنید ، وقتی یه برند متوسط میاد با قدراسیون قرارداد میبنده منفعتش تو جیب چهار نفر پشت پرده میره که از عوامل فدراسیون هستن !! وقتی اقای خیابانی میاد از جیوا حمایت میکنه ....! وقتی جیوا یدفعه در عرض یک سال با اکثر تیمهای لیگ برتری قرارداد میبنده ...
مشکل ما اینه فکر میکنیم همیشه باید فساد و رانت بازی رو افشا کنیم دوست نداریم جلوشو بگیریم
Danial
چهارشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۵، ۱۳:۵۶
برنامه نود به نظر من به بهترین نحو وظیفه خودشو در چارچوب شرح وظایف یک برنامه تلوزیونی انجام داد و من فکر نمیکنم کوچکترین نقدی به این برنامه وارد باشه راجع به این موضوع. بدون شک هیچ برنامه تلوزیونی نمیتونه برند پیشنهاد بده و رو اینجور مسائل مانور کنه چون هزار تا انگ مالی بهش خواهد خورد. در این مقطع مشکل اصلی‌ برند نیست. مشکله اصلی‌ این فساد وحشتناک و تهوع آور هست که داره روز به روز هم بدتر و گسترده تر میشه. به دلیل همین فساد هست که حتی یه برند مثل این برند ایتالیایی حتی تولیدات با کیفیت تر خودش رو حاضر نیست به تیم ملی‌ بده و داره اشغال تحویل میده. چرا این کارو می‌کنه؟ چون شیتیل داده و اون کسی‌ که این پول رو گرفته مجبوره که هم لال بشه و هم کور تا نبینه چه آشغالی رو داره تحویل میگیره. به خدا من نمیدونم یعنی ۴ تا آدم پاک پیدا نمی‌شه تو اون فدراسیون؟
-
چهارشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۵، ۱۴:۳۵
واقعا از برنامه نود چیزی فهمیدی ؟فردوسی پور نگفتچرا بانایکو ادیداس نبستید گفتوچرا پیراهن دوختش مثل شلوار خونگیه یا یه لیتر اب جذب میکنه فلکسییبل نیست واقعا این چرتترین یادداشت ای اسپورت بود
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر