فهرست
سیتی-لیورپول/ ويرانگرِ 5 و نياز به یک كوتينيو!
سیتی-لیورپول/ ويرانگرِ 5 و نياز به یک كوتينيو!

سیتی-لیورپول/ ويرانگرِ 5 و نياز به یک كوتينيو!

آی‌اسپورت- بزرگترین شکست یورگن کلوپ با لیورپول هفته چهارم لیگ برتر انگلیس در ورزشگاه اتحاد رقم خورد. لیورپولی که هفته سوم موفق شده بود با ارائه یک نمایش دیدنی 4 گل به آرسنال بزند، این هفته 5 گل از سیتی دریافت کرد تا شیرینی برد مقابل توپچی‌ها به طور کل از بین برود. پپ گواردیولا در دیداری پرحادثه به بیش از آنچه که انتظار داشت، رسید و تیمش را به عنوان یک مدعی قهرمانی مطرح کرد. سادیو مانه دقیقه 37 با حرکتی بچگانه باعث شد تیمش حدود یک ساعت 10 نفره باشد و فرصت بیشتری برای درخشش ستاره‌های آماده سیتی فراهم کرد. نکات مهمی که از این دیدار ماندگار شد را با هم مرور می‌کنیم.

 

کارت قرمز و دیگر هیچ!

 سادیو مانه برای توپی که مشخصاً به آن نمی‌رسید، پای خودش را تا بالاترین حد ممکن بالا برد. اگرچه می‌توان ادعا کرد او به عمد چنین ضربه‌ای را به صورت ادرسون نزده و سنگربان برزیلی سیتی هم با مصدومیت شدیدی مواجه نشد اما تعریف خطایی که بازیکن برای آن کارت قرمز باید بگیرد، چیست؟ در پایان بازی یورگن کلوپ از غیرعمدی بودن حرکت مانه صحبت کرد و پپ گواردیولا هم در اظهارنظری که به نظر می‌رسید تعارف باشد، مدعی شد مانه مستحق دریافت کارت قرمز نبوده، در صورتی که ضربه مانه کنترل ‌نشده و خطرناک به صورت ادرسون برخورد کرد به طوری که او 10 دقیقه درون زمین تحت درمان بود. زمانی که مانه با کارت قرمز داور مواجه شد، لیورپول با وجود دریافت یک گل شرایط خوبی داشت و فرصت‌های خوبی را هم برای جبران گل خورده از دست داده بود اما پس از این اتفاق به طور کلی روند بازی به سود سیتی تغییر کرد.

 

اوتامندی اسیر یک بازیکن کم‌تجربه

 اخراج شدن سادیو مانه باعث شد نیکلاس اوتامندی نفس راحتی بکشد. شاید تنها نکته خوب بازی لیورپول در ورزشگاه اتحاد را بتوان عملکرد ترنت الکساندر آرنولد 18 ساله دانست. در اکثر دقایق نیمه نخست سرخپوشان میدان تمرکزشان را روی نفوذ از سمت چپ خط دفاعی سیتی گذاشتند و بارها از این سمت توسط آرنولد و صلاح موقعیت خلق کردند. آرنولد به دفعات نفوذ کرد و اوتامندی 29 ساله با 9 سال تجربه بیشتر اسیر بازیکنی شد که هنوز تعداد بازی‌های لیگ برتری‌اش 2 رقمی نشده. 10 نفره شدن لیورپول باعث شد تا اوتامندی رها شود و آرنولد هم کمتر وظیفه نفوذ کردن داشته باشد. احتمالاً گواردیولا تصمیم گرفت مانگالا را به زمین بفرستد تا در دیدارهای آتی اگر نمایش ضعیفی مثل 30 دقیقه ابتدایی بازی برابر لیورپول از اوتامندی دید او را کنار دست خودش روی نیمکت بنشاند.

 

آگوئرو مردِ سیستم 2 مهاجمه

 ستاره آرژانتینی خط حمله سیتی بدون استثنا در بازی‌های اتحاد برای لیورپول یک گل کنار گذاشته. او برای ششمین مرتبه متوالی دروازه لیورپولی‌ها را در خانه سیتی باز کرد. نکته مهم در بازی سیتی این بود که در 2 بازی ابتدای فصل که با 2 مهاجم بازی نکرد مثل دیدارهای بعدی کوبنده ظاهر نشد. سرخیو آگوئرو نشان داد مردِ بازی کردن در سیستم‌های 2 مهاجمه است. او در کنار گابریل ژسوس زوج فوق‌‌العاده‌ای ساخته و پس از اینکه با تیزهوشی‌اش گل نخست بازی را به ثمر رساند، یک پاس‌گل فداکارانه هم به ژسوس داد. به نظر می‌رسد او و ژسوس به درک متقابلی از بازی کردن کنار هم رسیده‌اند و دیگر نباید یکی از آنها نیمکت‌نشینِ دیگری باشد. جابه‌جایی‌های این 2 بازیکن خط دفاعی لیورپول را کلافه کرد.

 

آقای کلوپ، به فیلیپه نیاز داری

 یورگن کلوپ قطعاً خودش هم متوجه شده که تیمش به خلاقیت و توانایی حفظ توپ فیلیپه کوتینیو نیاز دارد. داستان فیلیپه و بارسلونا تمام شده و کلوپ باید قید تنبیه کردن ستاره شماره 10 تیمش را بزند. در دیدار قبلی برابر آرسنال این سؤال مطرح شد که «آیا لیورپول با چنین نمایشی باز هم به کوتینیو نیاز دارد؟» جواب مثبت است چرا که کوتینیو توانایی‌هایی دارد که در طول فصل به کار لیورپولی‌ها می‌آید. مهم‌ترین نکته در بازی کوتینیو اضافه شدن او به بازیکن‌های کناری و تشکیل مثلث است. برای مثال اگر در بازی برابر سیتی او به آرنولد و صلاح در سمت راست اضافه می‌شد، قطعاً لیورپول نتیجه بهتری می‌گرفت و چه بسا پیش از 10 نفره شدن گل تساوی را هم به ثمر رسانده بود. با شرایطی که در دیدار برابر سیتی رقم خورد احتمالاً مدت زمان تنبیه کوتینیو هم کوتاه‌تر خواهد شد.

 

5 ویرانگرِ سیتیزن‌ها

 در 3 هفته اول فصل کوین دبروین آن هافبک شاداب همیشگی نبود اما مقابل لیورپول باز هم هنر پاسوری خودش را به رخ کشید. او در این بازی 8 ارسال داشت، 3 شانس گل برای هم‌تیمی‌هایش خلق کرد، 2 ضربه به چهارچوب زد و مهم‌تر از همه پاس‌گل‌های اول و دوم تیمش را ارسال کرد. او بعضی اوقات چشم‌بسته هم آگوئرو را در زمین پیدا می‌کرد.

5 ستاره در بازی سیتی نقش‌کلیدی داشتند که دبروین سرآمد همه آنها بود. آگوئرو هم در سیستمی با 2 مهاجم توانایی‌هایش را بهتر نشان می‌دهد. گابریل ژسوس همیشه در متن حرکات هجومی تیم هست و مزد زحماتش را با 2 گل گرفت. لروی سانه هم به عنوان یک یار تعویضی ایده‌آل 2 گل دیدنی به ثبت رساند. پس از تنها چند بازی بنجامین مندی با هم‌تیمی‌هایش به خوبی هماهنگ شده. او می‌تواند به عنوان یک بال چپ به خوبی با مهاجمان تیمش همکاری کند. نمونه این مسئله را در گل چهارم مشاهده کردیم که پس از یک ‌و‌ دو با سانه پاس آخر را همان‌جایی ارسال کرد که سانه به راحتی می‌توانست آن را تبدیل به گل کند.

 

۱ ۱  
آی اسپورت
2017-09-11 17:05:00
نظر دهید

۱ نظر
لیگ جزیره
سه شنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۶، ۱۴:۰۱
تو کل بازی بین مدافعان مرکزی لیورپول و همچنین بین مدافعان مرکزی و مدافعان کناری فضا برای نفوذ مهاجمان سیتی وجود داشت.حدود 20 بار این اتفاق افتاد .این به کوتینیو ارتباطی نداره که.
هر وقت دی بروین صاحب توپ بود هیچ کدوم از هافبکای دفاعی لیورپول روش هیچ فشاری وارد نمی کردن
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر