فهرست
یادداشت/ برزیل جای پیشرفت زیادی دارد
یادداشت/ برزیل جای پیشرفت زیادی دارد

یادداشت/ برزیل جای پیشرفت زیادی دارد

تیم ویکری
8 سال پیش مسابقات فوتبال مردان در المپیک فقط دردسرساز بود. بارسلونا اقدامات قانونی انجام داد تا اجازه ندهد لیونل مسی در بازی های پکن حضور پیدا کند. دادگاه قضاوت های فوتبالی به سود آن ها رای داد. اما لیونل مسی به پکن رفت و اتفاقا خیلی هم دیر برگشت.

بارسلونا یک بار دیگر هم در این جدال شکست خورد، اما در نهایت باشگاه ها پیروز شدند و چون مسابقات المپیک در تقویم فیفا جا ندارند، حالا باشگاه ها این اجازه را دارند که مانع حضور بازیکنان در این مسابقات شوند. این موضوع 4 سال پیش یک مشکل بود و حالا بزرگتر هم شده است. مسابقات لندن در سال 2012 چهار روز زودتر از مسابقات این دوره در ریو آغاز شدند. یعنی در این دوره بین این مسابقات و شروع بازی های لیگ های اروپایی فاصله کمتری است. یعنی کار برای تیم ها برای آماده کردن ترکیبشان سخت تر است، انقدر سخت که آرژانتین حتی ایده شرکت نکردن در این مسابقات را هم بررسی کرد.

برای میزبانان برزیلی اما یک پارادوکس بزرگ اینجا وجود دارد. این که این مسابقات روز به روز کم اهمیت تر شده اند آن را برای برزیلی ها روز به روز مهم تر کرده است. چون رقیبان ضعیف هستند، عقده آن ها برای رسیدن به مدال طلای این مسابقات بیشتر هم شده است.

البته دلایل دیگری هم وجود دارد. مثلا این که آن ها در خانه هستند. دیگری این که مدال طلای المپیک تنها عنوانی است که آن ها در کابینت افتخاراتشان ندارند. بعد از حذف برزیل از مسابقات کوپا آمریکا، 90 درصد برزیلی ها تمایلی به تماشای بازی های تیم ملی شان ندارند. مخصوصا که قبل تر هم آن ها در جام جهانی در خاک خانه مقابل آلمان تحقیر شده بودند. حالا برزیل نیاز دارد که اعتماد هوادارانش را دوباره جلب کند. اما بازی اول مقابل افریقای جنوبی بسیار ناامید کننده بود. نه تنها نتیجه مساوی بدون گل بود، بلکه برزیل نمایش خوبی هم ارائه نداد.

از نیمار گرفته تا گابریل خسوس و گابریل باربوزا هیچ کدام روی فرم نبودند. این تیم انقدر فوتبال زیبا ارائه نداد تا یک نفر از بازیکنانشان هم اخراج شد و اوضاع بدتر هم شد. وقتی برزیل 10 نفره شد کار دفاع برای افریقایی ها آسان تر شد.

آیا اوضاع برای بازی روز یکشنبه مقابل عراق بهتر می شود؟ شاید خوب نباشد که یک تیم را در اولین بازی قضاوت کنیم. حتی اگر تیم میزبان باشد. چرا که شب های پر استرس دست از سر بازیکنان این تیم برنداشته اند. ولی نباید فراموش کنیم که هرچه این نتایج تکرار شود کار برای برزیلی ها که زیر فشار هم هستند سخت تر می شود. انقدر که تری ونابلس، سرمربی اسبق بارسلونا و انگلیس گفته:«گاهی آخرین چیزهایی که یاد می گیری، به خاطر فشار زیاد، اولین چیزهایی هستند که از یاد می بری».برزیل هنوز فرصت هایی دارد که خودش را ثابت کند و در بازی های بعدی ممکن است این تیم حتی از نظر فیزیکی هم پیشرفت کند.

به جز شوت های از راه دور، عملکرد نیمار پر از اشتباهات دیگر هم بود. رناتو آگوستو، هافبک تهاجمی برزیلی ها فاجعه بود، شاید رفتنش به چین روی آمادگی جسمانی اش هم تاثیر گذاشته بود. در چند ماه اخیر او تبدیل به بازیکنی مهم برای تیم ملی بزرگسالان هم شده است. اما در بازی مقابل افریقا او واقعا حرفی برای گفتن نداشت.

هم او و هم همه هم تیمی هایش نشان دادند که تیم برزیل هنوز جای پیشرفت زیادی دارد. بازی مقابل افریقا انقدر بد بود که مطمئنا 90 درصد مردم بازی را کامل ندیده اند. اما این برزیل توانایی بهتر بازی کردن را دارد. اگر آن ها بهتر شوند هم برای المپیک ریو بهتر است و هم برای آینده خود برزیل. اما باید شروع کنند و توانایی هایشان را نشان دهند.کد خبر 9404
 
     
آی اسپورت
2016-08-05 12:10:24
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر