فهرست
یادداشت: چوب جادوی میلیک برای پر کردن جای خالی پیپیتا
یادداشت: چوب جادوی میلیک برای پر کردن جای خالی پیپیتا

یادداشت: چوب جادوی میلیک برای پر کردن جای خالی پیپیتا

جیمز هورن‌کاسل
 
دیوی کلاسن، بازیکنی که ناپولی فصلِ پیش به دنبالش بود، گلِ برتریِ آژاکس مقابلِ پائوک را سه دقیقه مانده به پایانِ بازی زد و باعثِ صعودِ تیمش شد، در حالیکه همبازیِ سابقش، آرکادویژ میلیک، مشغول خو گرفتن به زندگی در ناپل بود. میلیک روزِ دوشنبه به هودارانِ تیمِ جدیدش معرفی شد تا خودش را برایِ اولین بازی با پیراهنِ پارتنپوی، در بازی‌ای دوستانه مقابلِ نیس برایِ جشن گرفتنِ 90 سالگیِ باشگاه، در استادیو سن پائولو آماده کند.
 
اورلیو دلورنتیس، مالکِ باشگاهِ ناپولی، می‌گوید بابتِ میلیک 25 میلیون یورو پرداخته، اما عددِ آژاکس چیزِ دیگری است: 32 میلیون یورو، یعنی تقریبا به اندازه‌یِ مبلغی که سه سال پیش برایِ خریدِ گونزالو هیگوایین پرداختند. این قیمتِ بالایی است. مثلا تاتنهام برایِ خرید وینسنت یانسن، آقایِ گلِ فصلِ پیشِ اردیویزه، 10 میلیون کمتر پرداخته است.
 
به نظر می‌رسد آژاکس که از 90 میلیون یورویی که از فروشِ هیگوایین جیبِ دلورنتیس را داشت سوراخ می‌کرد خبر داشت، نهایتِ استفاده را برده است. دلورنتیس برایِ اطمینان دادن به هوداران و پر کردنِ جایِ خالیِ پیپیتا باید زود عمل می‌کرد. او تا اینجایِ پنجره‌یِ ترنسفرهایِ تابستانی، به غیر از میلیک، لورنزو تونلی، مدافعِ سابقِ امپولی، و امانوئله جاکرینی را برایِ بازگشت به چمپیونز لیگ به تیمش اضافه کرده است.
 
تاثیر و شوری که آمدنِ میلیک به سن پائولو داشت، قابلِ مقایسه با واکنش ناپلی‌ها به خریدِ هیگوایین در سالِ 2013، بعد از فروشِ ادینسون کاوانی نیست. گویا برایِ هودارانِ ناپولی تنها خریدِ مائورو ایکاردی از اینتر می‌تواند مرهمی بر زخمِ رفتنِ هیگوایین باشد. با این حال نباید از ارزشِ میلیک که فصلِ پیش درخششِ زیادی داشت بگذریم.
 
آژاکس از دورانِ لوئیس سوارز و کلاس یان هونتلار، مهاجمی در اندازه‌هایِ میلیک نداشت. نمایشِ میلیک در دو فصلِ اولِ حضورش در آمستردام 47 گل زد و 23 پاسِ گل داد. این اعداد برایِ زلاتان ایبراهیموویچ در دو سالِ اول در آژاکس 30 و 7 بودند. میلیک مثلِ سوارز در پنج بازی پیاپی هم گل زد. در واقع این درخششِ میلیک بود که لهستان را به یکی از تیم‌هایِ کوچکِ مدعی در یورو تبدیل کرد، تیمی که بیشترین گل را در دورِ مقدماتی زد و بهترین گلزنِ این دور را داشت. از 13 گلی که رابرت لواندوفسکی در راهِ صعودِ تیمش به یورو زد، 6 پاسِ گلش توسطِ میلیک ساخته شد. این نمایش‌ها بود که از او بازیکنی کامل و نمونه‌ای درجه یک از مکتبِ فوتبالِ آژاکس ساخت.
 
میلیک در شهرِ تیچی، در قلبِ منطقه‌یِ صنعتیِ لهستان بزرگ شد. او از سنِ پایین سیگار می‌کشید و از مغازه‌ها دزدی می‌کرد. خودش اینطور به یاد می‌آورد: «فقط چیزهایِ کوچیگ، آب‌نبات و سیگار.» اسلامیر موگیلانی، مربیِ تیمِ کاتوویس، اولین کسی بود که استعدادِ میلیک را کشف کرد و او را به راهِ راست هدایت کرد. میلیک بعد به تیمِ گورنیک زابرز پیوست، جایی که با آدام نوالکا، مربیِ حالِ حاضرِ تیم ملی، آشنا شد.
 
دوران‌هایِ ناموفق در بایر لورکوزن و آگزبورگ شک و تردیدِ زیادی درباره‌یِ آینده‌یِ میلیک و توانایی‌اش برایِ بازی در پنج لیگِ اولِ اروپا، به خصوص سریِ آ که گل زدن در آن سخت‌تر است، پدید آورد. اما میلیک که حالا تازه 22 سال دارد، بعد از پیوستن به آژاکس به سرعت پیشرفت کرد، پیشرفتی که باعث شد دنیس برگکمپ به پایِ چپش لقبِ چوبِ جادو بدهد.
 
مهمترین عنصرِ بازیِ میلیک حرکات و جاگیری‌اش است. میلیک گاهی موقعیت‌هایِ ساده را از دست می‌دهد، مثلِ فرصتی که در یورو مقابلِ آلمان هدر داد (در واقع بینِ تمامِ گلزنانِ تورنمنت درصدِ استفاده از موقعیتِ گلِ او از همه کمتر بود: 5.6 درصد). اما هوش و غریزه‌یِ بالایِ او که با فوتبالِ روان و مبنی بر پاسکاریِ آژاکس رشد کرده می‌تواند برایِ ناپولی بسیار کارآمد باشد. در ضمن پیوستنِ احتمالیِ پیوتر زیلینسکی از اودینزه، که به زبانِ ایتالیایی کاملا آشناست، می‌تواند کمکِ زیادی به میلیک برایِ ایجادِ ارتباط در رختکن کند.
 
حالا وظیفه‌یِ پر کردنِ جایِ خالیِ هیگوایین، که فصلِ پیش با 36 گل رکوردی که از دهه‌یِ 50 بدین سو دست نخورده بود را شکست، رویِ دوش‌هایِ میلیک و مانولو گابیادینی است. زیبی بونیک، ستاره‌یِ سابقِ یوونتوس و رم در این باره می‌گوید: «ناپولی بهشتِ بازیکنان است. اما باید بگم میلیک راهِ سختی انتخاب کرده. مقایسه با هیگوایین کار را براش مشکل میکنه و اگر دو، سه بازی گل نزنه فشار رویش به شدت بالا میره. شاید اون به دو فصل احتیاج داشته باشه تا خودش را با شرایطِ جدید وفق بده. اما آرک هنوز جوونه و ما همه از توانایی‌هاش آگاهیم. جایِ اون در بالاترین سطحه، جایی که پایِ چپش میتونه ضرباتِ زیادی به حریفان بزنه. آرک موفق میشه.»
 
 
     
آی اسپورت
2016-08-06 08:57:26
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر