فهرست
دلایلی برای جذاب بودن دربی ۹۰؛ ناامید نباشید
دلایلی برای جذاب بودن دربی ۹۰؛ ناامید نباشید

دلایلی برای جذاب بودن دربی ۹۰؛ ناامید نباشید

آی اسپورت - طی روزهای اخیر انبوهی از اظهارنظرهای منفی در مورد داربی پیش رو منتشر شده است. اگر دقت کرده باشید، بسیاری از کارشناسان و پیشکسوتان ۲ باشگاه حدس می‌زنند که نبرد یکشنبه آینده پرسپولیس و استقلال چندان تماشایی از کار در نخواهد آمد. عمده دلیل‌شان هم این است که داربی دارد زود برگزار می‌شود و ۲ تیم به‌اصطلاح جا نیفتاده‌اند. بدون تعارف، فعلا فوتبال درست و حسابی هم از هیچ‌کدام آنها دیده نشده و در نتیجه احتمال رقم خوردن یک مساوی بی‌رمق در آن بازی بالاست. اما آیا این استدلال درست است؟ اتفاقا دلایلی وجود دارد که نشان می‌دهد نودمین شهرآورد پایتخت می‌تواند یک بازی جذاب و دیدنی از کار در بیاید.

استقلال ۳ بازی قبلی‌اش را نبرده و برای تغییر شرایط نیاز مبرم به کسب پیروزی مقابل پرسپولیس دارد. مساوی در این بازی هم برای آنها چاره‌ساز نیست؛ مخصوصا که بلافاصله بعد از داربی باید در اصفهان به مصاف ذوب‌آهن بروند و هیچ تضمینی وجود ندارد که در آن میدان هم برنده باشند. برای نسل جدید استقلال، برد در داربی می‌تواند میانبر خوشبختی باشد. آنها این فرصت را به‌راحتی از دست نمی‌دهند. تصور نکنید قرار است آبی‌ها در زمین خودشان جمع شوند و در این بازی فقط زیر توپ بزنند. این بیش از حد ساده‌انگارانه است.

در پرسپولیس مهره‌هایی وجود دارند که با عنصر «خلاقیت فردی» قادر به تغییر سرنوشت هر مسابقه‌ای هستند. حتی اگر تصور کنیم سرخپوشان هم‌اکنون نظم تاکتیکی خاصی ندارند، مهارت‌های فردی ستاره‌های این تیم را نباید دست‌کم گرفت. بازیکنی مثل مهدی ترابی اگر در روز خوبش باشد، به‌راحتی می‌تواند معادلات مسابقه را تحت‌تأثیر قرار دهد. فقط کافی است به نمایش او در 15دقیقه پایانی بازی با نفت آبادان نگاه کنید؛ سماجتش، توپگیری‌هایش و البته موقعیت‌سازی‌هایش. آنها همچنین وحید امیری، امید عالیشاه، بشار رسن و احمد نوراللهی را دارند. به این لیست حتما علی علیپور را هم اضافه کنید؛ بازیکنی که در برزخی‌ترین روزهایش به سر می‌برد، اما قبلا ۲ بار در داربی گل زده و خوب می‌داند گلزنی در این مسابقه، چطور می‌تواند همه ناکامی‌ها و سوءتفاهمات قبلی را از بین ببرد. علیپور جلوی استقلال کوه انگیزه خواهد بود.

هیچ‌کدام از ۲ مربی با ترکیب و تاکتیک حریف آشنا نیستند و فرصتی برای طراحی «ضد‌تاکتیک» نداشته‌اند. همین امروز مطلقا هیچ‌کس در ایران نمی‌داند گابریل کالدرون تیمش را با چه ترکیب و سیستمی راهی داربی خواهد کرد. اینکه جلال بازی می‌کند یا کنعانی، نادری فیکس می‌شود یا انصاری، تیم با یک مهاجم آرایش می‌شود یا ۲ فوروارد و خیلی چیزهای دیگر در مورد پرسپولیس روشن نیست. شرایط استقلال هم مشابه است. این تیم کلی «داربی اولی» دارد که سبک بازی‌شان برای پرسپولیسی‌ها شناخته‌شده نیست. بنابراین قاعدتا باید شاهد داربی اکشن و پراتفاقی باشیم؛ آنچه می‌تواند این مسابقه را جذاب‌تر کند.

کالدرون و استراماچونی نشان داده‌اند که اندیشه‌های تهاجمی دارند. استقلال در هر ۳ بازی گذشته میل به هجوم داشته و اگر هم در برهه‌هایی دفاع کرده، با توجه به سبک بازی حریف ناچار به ارائه چنین نمایشی شده است. شرایط در مورد پرسپولیس و کالدرون هم همین است. مثلا توجه کنید که مربی آرژانتینی چطور در نیمه دوم بازی با تراکتورسازی هر ۲ مدافع کناری‌اش را بیرون کشید و عناصر هجومی به زمین فرستاد. بعید است این دو مربی نسبت به داربی تهران، افکار محافظه‌کارانه و مصلحت‌اندیشانه داشته باشند. مطمئن باشید داربی کالدرون- استراماچونی شبیه هیچ‌کدام از آن صفر- صفر یا یک- یک‌های آبکی گذشته نمی‌شود. شاید مساوی کنند، اما مساوی‌شان هم احتمالا رضایتبخش خواهد بود.

آه از این پنجاه- پنجاه

آیا اصلا امیدی به استانداردسازی داربی تهران هست؟

داربی تهران معمولا در شرایطی غیراستاندارد برگزار می‌شود. ۲ تیم هم‌خانواده با ورزشگاه و اسپانسر مشترک در حالی رودرروی هم می‌ایستند که هر کدام نیمی از سکوها را در اختیار دارند. بی‌جهت نیست که نرخ تساوی در داربی تهران بسیار بالاست و ۴۰ مسابقه از مجموع ۸۹ بازی دو تیم برنده نداشته. خب با این همه تشابه و یکسان‌سازی، چطور می‌توان انتظار داشت این بازی مثل ال‌کلاسیکو یا حتی داربی میلان از آب در بیاید؟ طبیعتا اینطور نخواهد بود. امسال سازمان لیگ خیلی سعی کرد قانون ۹۰-۱۰ شدن سکوها به سود میزبان را اجرا کند و حتی با هزار مکافات موافقت نهایی دو تیم را هم جلب کرد، اما استانداری تهران لابد بنا به مصالح امنیتی تصمیم دیگری گرفت و شرایط سکوها را دوباره به پنجاه- پنجاه تغییر داد. به این ترتیب یکی از عوامل ایجاد جذابیت مضاعف در این بازی از بین رفت. حالا مسابقه برگشت هم باید به همین صورت برگزار شود و بدتر از همه اینکه مخالفت استانداری روشن کرد در ساده‌ترین مسائل فوتبال ایران هم فقط باشگاه‌ها یا فدراسیون تصمیم‌گیرنده نیستند. با این شرایط آیا واقعا امیدی به ۹۰-۱۰ شدن استادیوم، حتی در سال‌های آینده وجود دارد؟ آیا واقعا می‌توانیم یک روز شاهد حضور زنان هوادار ۲ تیم در کنار مردان باشیم؟

اصلا فرض کنید پرسپولیس و استقلال صاحب استادیوم اختصاصی ۶۰ هزار نفری شدند و خواستند داربی را در زمین خودشان برگزار کنند، در آن صورت و با این همه وسواس امنیتی که مسئولان ما دارند، ۱۰ درصد از هواداران تیم رقیب چطور قرار است در استادیوم مستقر شوند؟ می‌بینید که ما تا رسیدن به کف اصول حرفه‌ای فرسنگ‌ها فاصله داریم. بی‌خیال، بگذریم!

همشهری ورزشی

۱ ۱  
آی اسپورت
2019-09-19 22:40:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱ نظر
علی پرسپولیسی
جمعه ۲۹ شهریور ۱۳۹۸، ۰۰:۳۸
کی از نا امیدی حرف زده؟!! ما مرسپولیسیا که تشنه این دربی هستیم. به امید خدا میریم واسه بازی ای که تو تاریخ ثبت شه. مثل اون ۶ تا ، مثل ۴تای اول ، مثل ۴تایی که ۲ سال پیش برای بار دوم زدیم. ببینیم میتونیم ۶ و ۴ رو تکرار کنیم یا اینکه اصلا یه عدد جدید بکوبیم تو پیشوتی کیسه کشا.
۳
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر