فهرست
مربی به مربی با تیم‌های لیگ یک؛ بگوویچ تنها خارجی است
مربی به مربی با تیم‌های لیگ یک؛ بگوویچ تنها خارجی است

مربی به مربی با تیم‌های لیگ یک؛ بگوویچ تنها خارجی است

آی اسپورت- مدیران باشگاه‌های لیگ یکی هم مانند باشگاه‌های لیگ برتری مربیان داخلی را از گزینه‌های خارجی برای تیم‌های خود مفیدتر می‌دانند؛ همانطور که برانکو ایوانکوویچ، سرمربی کروات پرسپولیس تنها مربی خارجی لیگ برتر فوتبال ایران است. اینک نگاهی به سکانداران نیمکت تیم‌های لیگ دسته‌اول می‌اندازیم.


آلومینیوم اراک-داوود مهابادی سرمربی سابق تیم‌های فجرسپاسی، پاس همدان، مس سرچشمه و... سعی دارد اولین بار استان مرکزی را در لیگ برتر باشگاه‌های کشور صاحب تیم کند.

استقلال اهواز-حمیدرضا فرزانه استقلال اهواز فصل پیش با خرید امتیاز فولاد نوین به لیگ برتر آمد و در نهایت با ثبت کم‌ترین امتیاز تاریخ لیگ برتر به لیگ دسته‌اول بازگشت. این تیم امسال می‌خواهد با سرمربیگری حمیدرضا فرزانه، مربی جوانش کاملاً فوتبالی به سطح اول فوتبال باشگاه‌های کشور بازگردد. فرزانه پیش‌تر سرمربی شهرداری بندرعباس و دستیار فراز کمالوند در گسترش فولاد تبریز بود.

اکسین البرز-علی لطیفی تیم اکسین که سال قبل با قهرمانی در لیگ دسته دو باشگاه‌های کشور به لیگ دسته اول آمد، با حفظ سرمربی پیشین خود در لیگ دسته یک حضور دارد.

ایران‌جوان بوشهر-محمود خرمزی محمود خرمزی امسال اولین تجربه سرمربیگری خود را پس از دستیاری در تیم‌های فجرسپاسی و مس‌کرمان تجربه خواهد کرد.

بادران تهران-اکبر میثاقیان تیم بادران امسال با خرید امتیاز پارسه در لیگ دسته یک حضور دارد و اکبر میثاقیان که سابقه صعود به لیگ برتر را با تیم‌های پدیده مشهد، شهرداری تبریز، آلومینیوم هرمزگان و شموشک نوشهر دارد، سرمربی این تیم است.

شاهین پارس جم جنوبی بوشهر-مهدی تارتار دومین تیم شهر بوشهر در لیگ دسته یک، این فصل مهدی تارتار جوان، ولی باتجربه را به‌عنوان سکاندار خود می‌بیند. تارتار سابقه حضور روی نیمکت تیم‌هایی چون راه‌آهن و گسترش فولاد تبریز را در لیگ برتر در کارنامه دارد.

خونه به خونه بابل-علیرضا مرزبان دستیار پیشین افشین قطبی در تیم پرسپولیس و سرمربی پدیده مشهد امسال هدایت تیم پرستاره بابلی را به‌عهده دارد. این تیم بازیکنانی مثل حنیف عمران‌زاده، مازیار زارع و محسن فروزان را در ترکیب خود دارد و بخت اول صعود به لیگ برتر باشگاه‌های کشور است. با علیرضا مرزبان که فصل گذشته پیکان را قهرمان و لیگ برتری کرد.

خیبر خرم‌آباد-علی نیکبخت تیم تازه لیگ یکی شده خیبر، امسال هم به علی نیکبخت برای هدایت این تیم اعتماد کرده است. نیکبخت تاکنون تیم‌های کاوه تهران، شهرداری تبریز و همین خیبر خرم‌آباد را از دسته دو به دسته یک آورده و امیدوار است بتواند برای اولین بار یک تیم را به لیگ‌برتر  بیاورد.

راه‌آهن-مهدی پاشازاده تیم ریشه‌دار تهرانی پس از 11 سال به لیگ دسته یک کشور سقوط کرد، هرچند در این سال‌ها تیم راه‌آهن هیچگاه در جمع تیم‌های بالاجدولی لیگ برتر هم نبود. امسال این تیم به مهدی پاشازاده سپرده شده است تا بلکه بتواند دوباره به لیگ برتر بازگردد.

سپیدرود رشت-علی نظرمحمدی این تیم ریشه‌دار با سابقه‌ای 48 ساله با یک مربی بومی به دنبال رسیدن به لیگ برتر است. نظرمحمدی که در ذهن فوتبالدوستان به‌عنوان دروازه‌بان تیم داماش گیلان مانده است، تلاش می‌کند پدیده این فصل لیگ یک شود. سپیدرود فصل پیش با فرشاد پیوش به لیگ دسته یک صعود کرد.

فجرسپاسی-بهرام شفیعی فجرسپاسی شیراز که حرف و حدیث پیرامون کنار کشیدن این تیم از لیگ یک بسیار زیاد بود، بهرام شفیعی، دستیار سابق غلام پیروانی را روی نیمکت خود دارد.

گل‌گهر سیرجان-وینگو بگوویچ سرمربی پیشین تیم‌های پرسپولیس، فولاد خوزستان، تیم فوتبال امید و... پس از چند فصل ناکامی در صعود به لیگ برتر، امسال عزم خود را برای رسیدن به لیگ برتر با گل‌گهر سیرجان هفدهم جزم کرده است. بگوویچ تنها خارجی لیگ دسته یک است.

مس رفسنجان-علی کلانتری تیم مس با جذب علی کلانتری، سرمربی سابق تیم فجرسپاسی تلاش می‌کند برای اولین بار به لیگ برتر صعود کند.

مس کرمان-منصور ابراهیم زاده مس کرمان که حتی به مرحله دوم لیگ قهرمانان آسیا هم صعود کرد، هشت سال است که از لیگ برتر دور است. مدیران این تیم امسال منصور ابراهیم‌زاده، سرمربی خوشنام اصفهانی را به تیم خود آورده‌اند که روزی با ذوب‌آهن به فینال لیگ قهرمانان آسیا رسیده بود.

ملوان انزلی-محمد مایلی‌کهن قوی سپید شهر انزلی دیگر تیم ریشه‌داری است که در لیگ یک بازی خواهد کرد. این تیم که با کمبود تفاضل گل از لیگ برتر سقوط کرد، امسال با خروج بازیکنان مهم خود مانند مازیار‌ زارع و پژمان نوری احتمالاً فصل سختی را در پیش دارد.

نساجی مازندران-محمود فکری نماینده شهر قائمشهر چندین سال است که برای رسیدن به لیگ برتر تلاش می‌کند و در این راه مربیان زیادی مانند نادر دست‌نشان و یحیی گل‌محمدی را هم آزمایش کرده است. محمود‌ فکری، کاپیتان و کمک مربی سابق استقلال امسال مسئولیت سنگینی بردوش دارد و باید انتظار چندین ساله مردم قائمشهر را برای رسیدن به لیگ برتر برآورده کند.

نفت مسجد‌سلیمان-سهراب بختیاری‌زاده نماینده مسجد سلیمان که سه فصل پیش به لیگ دسته اول سقوط کرد، این فصل یک مربی بومی را روی نیمکت خود دارد. بازیکن سابق تیم‌های استقلال، استقلال خوزستان و صبای‌قم اولین تجربه سرمربیگری خود را در نفت مسجدسلیمان پیش‌رو دارد.

فولاد یزد-حمیدرضا آسیابان‌پور تیم فولاد یزد که فصل پیش مجید صالح‌نیا را بالای سر خود می‌دید، امسال به سرمربی بومی استان یزد روی آورده است. آسیابان‌پور در تیم‌های تربیت یزد، یزد لوله و آلومینیوم هرمزگان سابقه مربیگری دارد.


سابقه نشان داده که ناامن‌ترین نیمکت‌های، نیمکت‌های سرمربیان تیم‌های لیگ دسته یک است. پیش از آغاز لیگ دسته اول باشگاه‌های کشور و بدون کسب هیچ نتیجه‌ای، شاهد تغییرات زیادی در نیمکت‌ها بودیم. احتمالاً این فصل هم پس از چند هفته از آغاز مسابقات، تغییرات سرمربیان تیم‌های لیگ دسته یک شروع خواهد شد.
     
آی اسپورت
2016-08-08 14:53:48
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر