فهرست
دو ماه جهنمی
دو ماه جهنمی

دو ماه جهنمی

آی اسپورت – لیگ نوزدهم برای باشگاه‌های ایران و البته تیم ملی ایران وضعیت دشواری را ایجاد کرده است. فشردگی بازی‌ها قبل از شیوع کرونا هم صدای خیلی‌ها درآورده بود. بعد هم که به طور ناگهانی مسابقات تعطیل شد. بازی‌های تیم ملی در راه جام جهانی لغو شد. سپس قرار شد بعد از نزدیک چهار ماه لیگ دوباره از سر گرفته شود. تیمها ناچار شدند دوباره به بدنسازی رو بیاورند. انجام مکرر تست کرونا و رعایت پروتکل‌ها هم انرژی زیادی از از تیم‌ها گرفت. در شروع مجدد، مسابقات با فشردگی بیشتری دنبال شد و هنوز سه هفته از مسابقات لیگ و همچنین چهار بازی از جام حذفی باقی مانده است. حتما تصدیق می کنید که چنین فشردگی و فشاری کم سابقه است. اما اگر فکر می‌کنید وضعیت از این بدتر نمی‌شود سخت در اشتباهید! اوضاع برای نمایندگان ایران در لیگ قهرمانان آسیا و البته تیم ملی اصلا خوب نیست. فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ ناچارند خودشان را با برنامه‌های AFC وفق بدهند و این به ما می‌گوید که فشار نه تنها قرار نیست کم شود بلکه به زودی مضاعف هم خواهد شد.

 

جام حذفی پس از پایان لیگ

معمولا این طور بود که فصل فوتبالی در ایران از اواخر مرداد شروع می‌شد و تا اردیبهشت سال بعد به سرانجام می‌رسید. لیگ نوزدهم در تاریخ ۳۱ مرداد ۱۳۹۸ شروع شد و طبق برنامه قرار است ۳۰ مرداد ۱۳۹۹ به پایان برسد. این یعنی لیگ نوزدهم دقیقا یک سال تمام طول خواهد کشید. طولانی شدن این لیگ باعث می‌شود فرصت استراحت برای تیم‌ها بسیار کمتر از همیشه باشد. اما نکته این است که نمایندگان ایران در آسیا همین فرصت کوتاه را هم برای استراحت ندارند. همین دو سه روز پیش بود که سهیل مهدی رئیس کمیته مسابقات سازمان لیگ اعلام کرد این سازمان سعی دارد مراحل نیمه نهایی و فینال جام حذفی را بلافاصله بعد از پایان لیگ برتر برگزار کند. نکته جالب این است که قطعا دو تیم از چهار تیمی که در لیگ قهرمانان آسیا حضور دارند در جمع چهار تیم پایانی جام حذفی هم حضور خواهند داشت. یک تیم پرسپولیس است و تیم دوم هم از بین سپاهان و استقلال انتخاب می‌شود که بازی بین این دو تیم روز ۲۰ مرداد انجام می‌شود. مهدی گفته بود: «طبق تعاملی که با تیم ملی داریم سعی می‌کنیم بازی‌های باقی مانده جام حذفی را تا جایی که می‌توانیم جلو ببریم. امیدواریم از فضایی که پس از اتمام لیگ تا ایام تاسوعا داریم (۳۰ مرداد تا ۸ شهریور) جام حذفی را به اتمام برسانیم. از ۳۰ مرداد تا ۸ شهریور ۹ روز زمان داری. احتمالا برنامه به این شکل خواهد بود که بازی‌های نیمه نهایی ۴ یا پنجم شهریور و بازی فینال هم در روز ۸ شهریور برگزار شود. این به این معنی است که اگر پرسپولیس و یکی از دو تیم استقلال یا سپاهان به فینال برسند تا روز ۸ شهریور سرگرم بازی و تمرین خواهند بود.

 

ملی‌پوشان در رفت و آمد

تیم ملی ایران که در مسابقات مرحله اول انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲ نتایج خوبی نگرفته، باید دو بازی در مهر ماه و دو بازی در آبان ماه برگزار کند تا تکلیف صعودش از این مرحله به مرحله بعد مشخص شود. از آنجا که تیم ملی برای صعود نیاز دارد هر چهار بازی را با پیروزی پشت سربگذارد باید به اندازه کافی هم آماده باشد. طبق برنامه‌ای که دراگان اسکوچیچ نوشته است اولین اردوی آماده‌سازی تیم ملی برای این مسابقات از روز ۶ شهریور شروع خواهد شد. یعنی دقیقا در حد فاصل برگزاری مراحل نیمه نهایی و فینال جام حذفی. احتمالا برنامه به این شکل خواهد بود که ملی‌پوشان تیم‌های حاضر در فینال جام حذفی در اردوی تیم‌شان می‌مانند اما اردوی تیم ملی با حضور ملی‌پوشان سایر باشگاه‌ها و البته لژیونرها شروع خواهد شد. بعد از برگزاری فینال جام حذفی هم ملی‌پوشان حاضر در فینال به اردوی تیم ملی می‌پیوندند. از قرار معلوم دو بازی دوستانه هم در تاریخ‌های ۱۳ و ۱۷ شهریور برای تیم ملی در نظر گرفته شده است. تیم ملی باید در تاریخ ۱۷ مهر با هنگ کنگ، ۲۲ مهر با کامبوج، ۲۲ آبان با بحرین و ۲۷ آبان با عراق بازی کند. تیم ملی در حال حاضر در این گروه سوم است. ایران در ۳ بازی از این ۴بازی میزبان است و فقط باید برای بازی با کامبوج به این کشور سفر کند.

 

روزگار سخت آسیایی‌ها

حالا اگر فکر می‌کنید بازیکنان حد فاصل آخرین بازی دوستانه تیم ملی در ۱۷ شهریور تا اولین بازی رسمی در ۱۷ مهر مقابل هنگ کنگ استراحت دارند باز هم در اشتباه هستید. بعد از بازی دومین بازی دوستانه تیم ملی در ۱۷ شهریور، اعضای ۴ تیم پرسپولیس، استقلال، سپاهان و شهرخودرو باید بار سفر ببندند و به قطر بروند تا ادامه مسابقات لیگ قهرمانان آسیا را که از بهمن و اسفند سال گذشته لغو شده بود برگزار کنند. با تصمیم AFC ادامه مسابقات این فصل از لیگ قهرمانان آسیا به صورت متمرکز در قطر برگزار خواهد شد. برنامه ریزی این مسابقات هم بسیار فشرده است و تیم‌ها هر ۳ روز یک بار باید به زمین بروند! مسابقات مرحله گروهی تا روز ۳ مهر به پایان می‌رسد و تیم‌های حدف شده به خانه برمی‌گردند. اما تیم‌های صعود کننده به مرحله حذفی در قطر می‌مانند و مسابقات تا روز ۹ مهر به صورتی بسیار فشرده برگزار می‌شود و به مرحله نیمه نهایی می‌رسد. نکته این است که AFC اعلام کرده تیم‌ها می‌توانند مسابقات را با لیست جدید و بازیکنان جدید ادامه بدهند. در واقع نمایندگان ایران در لیگ قهرمانان آسیا از بعد از فینال جام حذفی یعنی ۸ شهریور تا قبل ۲۰ شهریور فرصت دارند بازیکنان جدید را به لیست‌شان اضافه کنند! یعنی فقط ۱۲ فرصت جابجایی و خرید بازیکنان جدید دارند!  

 

معضلی به نام لیگ بیستم

بعد از پایان همه این مسابقات فشرده که فرصت استراحت چندانی برای برخی تیم‌ها نمی‌گذارد باید منتظر آغاز لیگ بیستم باشیم. هنوز تاریخ دقیق و رسمی آغاز لیگ بیستم اعلام نشده است اما خبرهایی از راهروهای سازمان لیگ به بیرون درز پیدا کرده است که نشان می‌دهد مدیران این سازمان قصد دارند لیگ بیستم را از اواسط مهر ماه شروع کنند! این در حالی است که تاریخ برگزاری آخرین مسابقه مرحله گروهی نمایندگان ایران در آسیا سوم مهر ماه است. در این روز پرسپولیس با الشارجه امارات بازی می‌کند و سپاهان با السد قطر. حالا اگر در نظر بگیریم که همه نمایندگان ایران در مرحله گروهی حذف می‌شوند این ۴ تیم در پایان هفته اول مهر ماه به ایران برمی‌گردند. میانه مهر ماه هم قاعدتا ۱۵ است اما حتی اگر بیستم مهر را زمان شروع لیگ بیستم در نظر بگیریم این 4 تیم فقط دو هفته برای بدنسازی و آمادگی برای شروع لیگ جدید زمان دارند. آن هم در حالی که حتی یک روز را هم استراحت نکرده‌اند. این را هم باید در نظر داشته باشیم لیگ بیستم هم باید مثل اواخر لیگ نوزدهم به صورت فشرده برگزار شود. چون اولا حدود دو ماه دیرتر از لیگ های قبلی شروع می‌شود. ثانیا اگر تیم ملی به مرحله بعدی مسابقات انتخابی جام جهانی صعود کند باید لیگ را چند بار هم برای اردوهای این تیم تعطیل کنیم. ضمن این که فصل بعدی لیگ قهرمانان آسیا را در پیش داریم. جام حذفی فصل بعد را هم نباید از یاد برد. این مسائل نشان می‌دهد که فوتبال ایران یک سال بسیار فشرده و سخت را در پیش دارد و مدیران و برنامه ریزان فدراسیون و سازمان لیگ کار بسیار سختی برای نوشتن تقویم سال آینده فوتبال ایران دارند.

 

سازندگی 

     
آی اسپورت
2020-08-02 16:45:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر