فهرست
برای جوادخیابانی؛ لااقل آدم‌فروشی نکرده!
برای جوادخیابانی؛ لااقل آدم‌فروشی نکرده!

برای جوادخیابانی؛ لااقل آدم‌فروشی نکرده!

آی اسپورت- جواد خیابانی را اول بار تابستان 79 دیدم. وقتی داشت میکروفن را روی پیراهن مردانه ام تنظیم می کرد که با من در مورد تیم «چیرو» گپ بزند. من خیس عرق، او داشت به من اعتماد به نفس برای حرف زدن می داد. سال های سال نسبت به گزارش های جواد نه در فضای مزخرف مجازی که پیش روی خودش نقد داشتم. می گفت «من برای دلم گزارش می کنم» همین که یکی برای «دلش» حرف بزند، برای «دلش» زندگی کند، بگوید گور پدر تمام دنیا برایم ارزش داشت. هنوز هم دارد. برای همین شاید سال ها روبروی همه ایستادم، از خاطره همسفری ام با او در رامسر گفتم و پایبندی های اخلاقی حیرت انگیزش به زندگی و جامعه و خانواده.
دفاع از جواد، سال های سال برای من پیش روی مخاطبانم بسان سپر بستن برای دفاع از یک جنایتکار بود؛ دوستش نداشتند. چون زیاده گویی داشت، چون صدایش، لحن و گفتارش در قیاس با عادل و مزدک سقوط کرد. محبوبم بود چون صاف بود. یک جمعه دی ماه مادرش را از دست داد، ولی آمد و بازی پرسپولیس با نفت را گزارش کرد. میانه های بازی که اسکوربرد خبر درگذشت مادرش را اعلام کرد چند ثانیه ای اشک ریخت، اما خودش را تصنعی جمع کرد.
قطر، جام ملت های 2009 جواد در قطر بود. «مدیا سنتر» برای عکس انداختن با او رقابت شد. سلفی آن روزها معنی نداشت. فرشادعباسی عکس را خلق کرد. بعد یکی از حاضران در همین فیسبوک زیر تصویری که با جواد خیابانی منتشر کرد نوشت: «کنار سلطان ...شعرگویی فوتبال»
با جواد به التماس سلفی و عکس نگرفتم که زیرنویس برایش از شعرگویی هایش در گزارش ها بنویسم. احساسات و تعصباتش به خانواده و کشورش را فقط ستودم.
بعد حالا یک جمله ماندگار از او شنیدم: «دستفروشی کردم. بستنی، تخمه، سایه بان، اما آدم_فروشی نکردم.» لااقل آدم فروشی نکرده!

پیام یونسی‌پور
  ۹  
آی اسپورت
2016-08-10 12:52:14
نظر دهید

۹ نظر
-
چهارشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۵، ۱۳:۰۸
ادم فروشی نکرده اما برای فروش لباسای مزخرف جیووا ب تیم ملی دلالی کرده
احسان
چهارشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۵، ۱۳:۳۲
سلام اقای خیابانی
امیدوارم همیشه همینطور سرحال ببینیمت
ولی بدون اگه کسی به شما بی احترامی می کنه به دلیل بد یا بی گناه بودن شنا نیست به دلیل اینه رذائل اخلاقی جامعمون نابود شده وقتی پرده بی حرمتی تو 8 سال سقوط ازاد کشور به دست اون دکتر نما ورافتاد مردم جامعه ما هم پرده عفاف و بی ادبی رو دریدن ...
من از طرف خودم می گم منو ببخش اگر بعضی اوقات بهت بی احترامی کردم امیدوارم همیشه در کنار خانوادت زندگی خوب و شادی رو داشته باشید..
( پ . ن به این دلیل ما نگفتم در قسمت بالا چون بنده نمی تونم از طرف بقیه اظهار نظر کنم.. )
نیما قاسمیان
چهارشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۵، ۱۴:۰۹
این که شما بستنی و تخمه و ... فروختی اما آدم نفروختی به من چه ارتباطی داره؟
چیزی که به من و امثال من مربوط میشه سطح سواد و اطلاعات ورزشی و کلام شماست که متاسفانه مدام در حال نزوله.
شما نه تنها بازی ایران استرالیا رو هنگام گزارش یادت نمیاد، بلکه خیلی ازمسابقات دیگه هم که زحمت گزارشش رو کشیدی یادت نمیاد. چون اگه متوجه میشدی که چی گفتی، سعی میکردی اصلاحش کنی. کاش فیلم شاهکارهای گزارشی دیگه تونم مثل بازی ایران استرالیا میذاشتی و میدیدی که چی داری تحویل مردم میدی. اون موقع شاید خودت به خودت تلنگر میزدی و با این حجم انتقاداتی که نسبت به شما میشه، ذره ای تلاش میکردی تا از سقوط نجات پیدا کنی. فقط ذره ای.
با مظلوم نمایی و احساسی شدن و اشک ریختن چیزی درست نشده و نخواهد شد آقای خیابانی!
سعید پرسپولیسی
چهارشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۵، ۱۴:۴۵
من بارها از خیابانی انتقاد کردم و بارها با شنیدن صداش تو گزارش بازی صدا رو قطع کردم ولی دیشب حسابی پیش خودم شرمنده شدم وقتی دیدم خیلی ساده و بی شیله پیله هست! واقعا خیابانی همینی هست که نشون میده! فیلم بازی نمیکنه! غرور نداره! منم منم نداره! کلاس نمیذاره! خاکیه! مثل همه ما اشتباه میکنه! متلک به دیگران نمیندازه! هماکرانش رو کوچک نمیکنه!! کاش درباره مردم اینقدر سطحی و زود قضاوت نکنیم! الان باید یه جوری ببینمش و حلالیت بطلبم!
ا م
چهارشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۵، ۱۶:۱۶
برادر عزیز، این که کسی بگه چون برای دل خودم کاری رو میکنم پس هر چقدر گند بزنم مهم نیست که نشد حرف. این ادم کارش اینه، و برای این کار دستمزد میگیره و جای ادمهایی رو که شاید ازش با استعدادتر باشن تنگ کرده. این ادم وظیفه داره همه جوانب فوتبال رو بشناسه و از همه بازیکنا اطلاعات کافی داشته باشه. نه اینکه بدون پیش زمینه بیاد بشینه پشت میکروفون و یه گزارش پر از جملات بی معنی بگه. برای دل خودش میتونه دوستاشو جمع کنه واسشون گزارش کنه. نه تو شبکه ای که میلیونها بیننده فوتبالاشو میبینن! یه کار حرفه ای تو فوتبال یا هر چیز دیگه ای جای دلی دلی زدن نیست.
پاچه خواری و دلالی هم که کرده. این ادما همونطوری تو عرصه رقابت موندن که ماشینای بنجل ایرانی موندن. ایجاد انحصار.
شما روزنامه نگارا بیخود به این انحصارات دامن نزنید. مگر اینکه خودتون جزو باشید.
حمیدرضا
چهارشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۵، ۱۸:۴۳
اومده میگه من نزدیک پنج هزارتا گزارش داشتم و هزاران استند اجرا کردم… این یعنی غرور این یعنی نشون دادن کمیت برای کم ارزش کردن کیفیت یعنی من اینهمه برنامه اجرا کردم پس عالی هستم یه جا دیگه هم گفت من همه چی گزارش کردم … این آقا نمیخواد قبول کنه که در زمان کنونی برای داشتن هرشغلی و ارایه بهترین کیفیت باید اطلاعات به روزی داشت وگرنه هم به خودت هم به جامعه خیانت کردی
-
چهارشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۵، ۲۲:۳۵
اقا این متن الان چی بود؟ مداحی بود؟ خاطره بود؟ عاشقانه بود؟ فیلم هندی بود؟ این حجم از دری وری رو تو چند جمله خلاصه کردن خیلی هنر میخواست.
اگه دنبتل ادم خوب می گردی که تحسینش کنی بیا تو محله ما کلی ازین ادما هستن ولی هیچکدوم به خودشون اجازه نمیدن به بهونه زندگی واسه دلشون، روی اعصاب بقیه باشن. دیگرونو اذیت کنند. به زار و زور خوشونو به یه موقعیتی بچسبونن. دقیقن این چیزاست که فرق یه اثم خوب و بد رو نشون میده نه اون مزخرفاتی که تو متن نوشتی
بهرام
پنجشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۵، ۱۱:۱۲
این چیزی که شما نوشتی مثل این میمونه که من بگم به این خاطر که احمدی نژاد ادم ساده نمایی بود و خونه اش تو نارمک بود بهش رای دادم. عاقبتشو دیدی؟
خیابانی هر چقدرم آدم خوبی باشه گزاشگر خوبی نیست. در قبال حقوقی که میگیره کار خوبی انجام نمیده و از اون بدتر اینکه روی انتقادات مردم موضع میگیره و بدتر ادامه میده. والا من اون روزی که مادرش مرحوم شد ترجیح میدادم بره و یکی دیگه بازی رو گزارش کنه تا اینکه این همه مظلوم نمایی ببینم.
ساوالان
شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۵، ۰۸:۵۹
دوست گرامی چرا همه چیو قاطی میکنید ایشون بهترین انسان خانواده دوست اخلاق مدار و .... ایشون به تلوزیون میاد که فوتبال گزارش کنه ایشون توگزارش فوتبال رو اعصابه ،آقاپیام شما پیش جراحی که از نظر اخلاقی سرآمد همه دنیا می باشد ولی پزشکی حاذق نباشد میرید وقلب وکلیه تون به دست اون میسپارید ؟؟؟؟؟؟
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر